Улітку газ для населення не подешевшає

Уряду потрібно визначити методику розрахунку цін і тарифів, створити внутрішній індикатор, який буде базовим для визначення ціни газу чи річного тарифу. Це дасть змогу знизити вартість ресурсу для населення, розповів у коментарі Gazeta.ua експерт з енергетики Геннадій Рябцев.

“Але в нас поки що ціни прив’язані до зовнішніх спекулятивних котирувань. Плюс у тариф закладено всі цінові ризики, пов’язані зі зміною цих спекулятивних котирувань упродовж усього наступного року. Тобто ціни на газ в Україні визначаються не за співвідношенням попиту і пропозиції всередині країни, а прив’язані до котирувань на європейських газових хабах – віртуальних точках продажу. Десь у Нідерландах, Австрії чи Німеччині стоїть сервер. На ньому встановлена програма, доступ до якої мають трейдери. Вони пропонують, купують чи перепродують певні обсяги газу. Серед учасників цього ринку є не лише постачальники та споживачі, але й велика кількість спекулянтів. Тому усереднена ціна всіх угод, які там укладаються, є вищою за фактичну ринкову ціну природного газу”, – каже Геннадій Рябцев.

За словами експерта, Нафтогаз монопольно розпоряджається ресурсом Укргазвидобування.

“Потрібно зробити так, щоб в Україні був торговий майданчик, на якому б реалізовувався газ внутрішнього видобутку. І щоб його ціна враховувалася під час визначення річного тарифу. А в нас це не враховується. Чомусь вважається, що весь газ купуємо на європейських газових хабах і потім його транспортуємо в Україну. Але цього немає. У нас дві третини внутрішнього видобутку. Також жодним чином не враховується наявність газу в сховищах. А все це – повноваження уряду. Кабмін визначає методику або НКРЄКП за відповідним дорученням. Тому вимагати від компаній знизити влітку ціну – це просто смішно”, – говорить Рябцев.

Якщо вартість газу є недоступною для більшості споживачів, потрібно змінювати правила гри на ринку.

“Правила гри на ринку може й має змінювати незалежний арбітр, яким є Кабмін або НКРЄКП. А не розповідати, що хтось має знижувати ціни”, – підсумував експерт.

Уряд очікує, що Нафтогаз та інші компанії влітку знизять ціни на газ у рамках річного тарифу. Конкуренція за споживачів має підштовхнути газопостачальників знизити тарифи влітку, заявив 27 квітня прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Gazeta.ua

29.04.2021 11:20
Переглядів: 391
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.