Волонтери з Черкащини організували виробництво FPV-дронів
У сучасній війні технологічні досягнення відіграють важливу роль. Серед спеціального, часом надважливого, обладнання є дрони. Вони використовуються для розвідки, коригування вогню артилерії та інших військових завдань. Безпілотні літальні апарати дозволяють оператору бачити в режимі реального часу зображення з камери, встановленої на дроні. Такі «очі» незамінні в умовах бойових дій, оскільки дозволяють проводити розвідку з мінімальним ризиком для життя захисників. Системи мають вирішальне значення у війні, але їх ніколи не буває достатньо. Тож багато українців почали збирати їх удома самостійно, бо це швидше та економніше. Волонтери Валентин та Віталій з Черкащини теж виготовляють літальні апарати. А саме FPV-дрони.
– Вирішили робити FPV-дрони самостійно, адже ми розбираємося в електроніці й механіці. Спочатку було складно, тому що багато чого не вдавалося зробити досконало. Основною проблемою, з якою ми стикалися, це налаштування дрона, аби він правильно літав. Вивчали цю справу самостійно. Кілька місяців ми потратили на те, щоб досягнути бажаного результату, – розповідають хлопці.
Пів року вони виготовляють повноцінні «очі» для захисників. Як правило у місяць вдається обладнати 2 чи 3 апарати, оскільки багато часу займає доставка необхідних деталей, підбір спеціальних моторів, відеокамер тощо. Звісно, робити їх можна більше, але не вистачає фінансової підтримки. Адже собівартість одного 7-дюймового FPV, в залежності від конфігурації, від 10 тис. грн.
– Тестувати дрони дуже важливо. Якщо на етапі програмної перевірки блок показує, що помилок немає, ми їдемо на полігон і там «літаємо». Обов’язково перевіряємо апарати з навантаженням. Під’єднуємо його до батареї й робимо запуск. Спочатку без навантаження рухаємо дрон вгору, вниз, управо, вліво. Потім до нього кріпимо пляшку з водою і повторюємо ці операції. Далі перевіряємо, чи не перегріваються мотори, чи не пропадає сигнал управління. За потреби виправляємо помилки, обов’язково знову підіймаємо у небо й лише після прискіпливої перевірки, пересвідчившись, що дрон виконує всі функції добре, відсилаємо чи передаємо його захисникам на позиції, – кажуть волонтери.
Окрім FPV-дронів, майстри виготовляли аналізатори дронів. Цей прилад може виявити та повідомити оператора про наявність безпілотних літальних апаратів та інших пристроїв з боку противника. Тобто, у разі появи ворожого дрону, захисники матимуть у запасі 10-15 секунд, аби швидко перебігти в інше, безпечне місце й, головне, зберегти своє життя. Нажаль через важкодоступність комплектуючих цей продукт є штучним.
– Наші «вироби» військові високо оцінили: вони надійні у довготривалому часі польоту та якісні в передачі відеосигналу. Ми гарантовано відповідаємо за програмування й електроніку, механічну частину та аеродинаміку, – додають хлопці.
Волонтери постійно підтримують зв’язок з військовими підрозділами, враховуючи їхні відгуки та пропозиції. Тому працюють над покращенням, аби дрони були здатні виконувати більш складні завдання в умовах бойових дій.
Нещодавно активісти показали учням гімназії, як перед відправкою випробовують дрон. У цей день запускали 2 апарати. Діти були в захваті. Кожен мав змогу заглянути в спеціальні окуляри, через які оператор керує приладом. Від малечі лунало багато запитань: «На яку відстань він летить?», «Яка швидкість у дрона?», «Чи важко ним керувати?». Волонтери відповіли на всі запитання. Опісля учні, вчителі й інші присутні подякували чоловікам, що мали можливість спостерігати за таким дослідом.
– Напередодні цієї події до мене підійшла учениця і запитала: «Чому мій тато воює, а в когось ні?». Я їй відповіла, що багато хто підтримує захисників удома. Тому після побаченого вона сказала мені, що тепер розуміє, для чого потрібні чоловіки в тилу, – поділилася вчителька місцевої школи.
Валентин та Віталій – приклад того, як знання, навички й патріотизм можна спрямувати у важкі часи на допомогу своїй країні. Їхні FPV-дрони, допомагаючи зберігати життя захисників та забезпечуючи ефективність бойових операцій, стали важливим інструментом для українських військових. Завдяки таким ініціативам Україна має можливість протистояти агресії та забезпечувати мирне майбутнє для своїх громадян.
Хто бажає підтримати захисників фінансово, звертайтеся до нашої редакції: +380-96-447-02-38.
Аріана НЕСТЕРЕНКО