Невідомі місця для відпочинку на Черкащині, з поміж них - Тальне - Вісті Черкащини

Невідомі місця для відпочинку на Черкащині, з поміж них – Тальне

Гаряча літня пора кличе на відпочинок. Та у силу низки суб’єктивних факторів не кожен пересічний черкащанин має можливість виїхати за межі країни, а то й взагалі області. Але не варто перейматися, оскільки сама Черкаська область є унікальною в своєму роді – вона органічно поєднує історичні та ландшафтні місця, які припадуть до душі будь-якому вибагливому туристу-мандрівнику. Та ми не будемо вкотре тупцяти по широко відомих місцях Богданового краю, землі Тараса та унікальної “Софіївки”. Розповімо про місцини, на які мало звертають увагу і туристичні путівники, і засоби масової інформації. А дарма!

Піду я в гори, пірну у ріки

Розпочнемо з ландшафтних родзинок області, де можна насолодитися недоторканістю природи. По-перше, це Мошенські гори, що тягнуться від с. Будище до Городища. Їх здиблені висоти з одного боку обмежені надзвичайно мальовничими ірдинськими болотами, а з іншого – річкою Вільшанкою. Для вибагливого мандрівника тут є не тільки гірський ландшафт з перепадами висот, але й залишки руїн помістя графа Воронцова, який господарював на цих землях у XIXсторіччі. А краєвиди гір, густо вкритих рослинністю, не залишать байдужими і поціновувачів природи.

Зовсім недалеко від Холодного Яру, поблизу Кам’янки знаходиться ще одна маловідома природна родзинка – Тясминський каньйон, утворений понад два мільярди років тому. Тихий Тясмин розрізає своїми водами коріння колишніх складчастих гір, оголюючи п’ятнадцятиметрові скелі, густо зарослі кленами, глодом, папоротями.

Схилами і кручами черкаського правобережжя можна насолодитися не тільки на загальновідомій Тарасовій горі. Чомусь нерідко залишається поза увагою туристів невеличке село Трахтемирів. Навіть не будемо брати до уваги, що у XVI – XVII століттях там гуділа гетьманська столиця, ми лише поглянемо на надзвичайно гарні краєвиди Дніпра навколо цього села і зрозуміємо, який дарунок зробила природа нашій області.

Особливістю Черкащини є також наслідки людської промислово-видобувної діяльності. З одного боку, начебто й було нанесено природі непоправної шкоди, а з іншого – Смілянщина тепер має дві глибоководні перлини. Зокрема, це затоплені Малосмілянський та Березняківський гранкар’єри. Прозора та чиста вода, великі глибини приваблюють аквалангістів, які прямують сюди і з далекого, і з близького зарубіжжя.

Інопланетний пікнік на Черкащині

Ви впевнені, що нашу планету в давні часи населяли інопланетяни? НЛО та інші нерозгадані таємниці ваблять вас? Не треба йти в гори Перу до загубленого міста Мачу-Пікчу, не потрібно навіть тягтися в Долину Царів в єгипетській Гізі. Всього лише Уманський район, с. Коржовий Кут – і там ви можете доторкнутися до тих часів, коли води Світового океану омивали містичну Атлантиду. У цьому селі в гранітній скелі віднайдено сліди відбитків ніг. Але ж перші люди тут з’явилися лише близько 40 тис. років тому, а граніт у цих місцях застигав понад 5 млн. років тому. Чудова загадка для любителів всього незвичного та таємничого. Місцеві ж селяни впевнені в чудодійній силі цієї місцевості та використовують цей феномен як здравницю і… як витверезник.

Для поціновувачів середньовічної історії має свої цікавинки Смілянський район. Це Спіральна гора – фортеця, розташована біля села Мале Старосілля і заснована ще тоді, коли Дніпром-Борисфеном в пошуках здобичі ходили драккари і кнорри вікінгів. Своєю архітектурою гора подібна до кельтських фортифікацій. Для тих, хто бажає моторошних відчуттів, стануть в нагоді печери Ірдинського Виноградського монастиря, в яких в 20-х роках ХХ ст. розміщувався лепрозорій.

Не “Софієвкою” єдиною

Поціновувачам архітектурних пам’яток варто відвідати Корсунь. Тут, на мальовничому березі р. Рось розташований палац Лопухіних. Будівництво цього ансамблю тягнулось майже 100 років. Починаючи з проектів, замовлених польським князем Станіславом Понятовським наприкінці XVIIIст., завершуючи доробками князя Павла Лопухіна. На сьогодні збереглося 10 з 13 споруд палацового комплексу, який домінує над ландшафтним англійським парком, розташованим на кількох островах.

Ще один витвір палацово-паркової культури чекає і відвідувачів Тального. В другій половині XVIIIст., паралельно зі знаменитою уманською “Софіївкою” Потоцькими тут було закладено парк та будувався мисливський замок. В цьому парку теж були і свій каскад ставків, і підземний хід, і своя “скеля кохання”. На превеликий жаль, парк зараз перебуває у занедбаному стані, а замок постійно ремонтується. Проте, це зовсім не заважає під час прогулянки по ньому зануритися в ту епоху, коли дами в кринолінах та чоловіки з буклями прогулювалися його доріжками, плели інтриги, а в навколишніх лісах було чути звуки мисливських ріжків і гавкотіння хортів, що вийшли на слід здобичі.

Вам далеко, та й ліньки їхати в Умань, але дуже хочеться потрапити в дендропарк? Тоді вам до Васютинців (Чорнобаївського району), або ж до Лозуватка (Шполянського району). Обидва села створили дендропарки в 70-х роках ХХ ст. Звісно, вони не вразять масштабністю як “Софіївка”, але розмаїття представлених тут видів рослин вражає – в обох парках висаджено понад 700 видів.

Від водяного млина до атомної енергії

Цікавим доповненням до подорожі Уманщиною стане відвідування 200-літнього водяного млина, який працює і до цього часу. Завдячує с. Коржове цим млином польським магнатам Рафаловичам, які розпочали тут в 1825 році будівництво свого палацу та млина. Для роботи споруди довелося навіть змінити русло річки Ятрань. Сьогодні Коржовський водяний млин – не тільки унікальна пам’ятка українського млинарства, а й цікавий об’єкт “зеленого туризму”.

А тим, кому близький соціалістичний монументалізм та постапокаліптичні пейзажі, припаде до душі мандрівка покинутим селищем “Орбіта” біля недобудованої Чигиринської АЕС. Порожні будинки і квартири, порослі бур’яном сходи, провалля вікон без скла справляють надзвичайне враження занепаду цивілізації та плинності часу.

У цьому матеріалі ми зачепили лише невеличку частинку тих природних, історичних, культурних та архітектурних багатств нашої області. Тож не варто зосереджуватися лише на відомих місцях. Відкривайте для себе іншу Черкащину, і знайте – неймовірні враження, пригоди та може й навіть чудеса на вас чекають і вдома.

Про все

07.07.2016 15:14
Переглядів: 1138
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.