“Може не продавати світло за кордон?” Як на Черкащині поширюють фейки про експорт української електрики

Попри героїчну роботу Повітряних Сил України, частина ворожих ракет усе ж долітає та руйнує енергетичні об’єкти. Щоразу відновлювати електропостачання в Україні усе складніше та довше. Нині центральна влада просить українців бути готовими до складної зими: підготувати технічну та питну воду, запаси їжі довгострокового використання та тримати заряджені пристрої і павербанки. Натомість місцева влада просить містян розглянути можливість перезимувати в селі. В рідних, у сільських хатах яких іще збереглося пічне опалення.

Своїми діями росія намагається викликати внутрішні протести всередині України, таким чином зробивши українську владу більш “зговірливою”. І для цього розгортає ще один фронт – інформаційний.

Як працює російська дезінформація?

Півтора року тому президент України Володимир Зеленський запровадив санкції проти найближчого соратника Віктора Медведчука та трьох телеканалів «112 Україна», NewsOne, Zik. Саме ці канали тривалий час були головними рупорами проросійської пропаганди в умовах гібридної війни.

Після цього проросійські фейки фактично “перекочували” в соціальні мережі. Головним майданчиком для їхнього поширення став телеграм. З одного боку, саме в цю соцмережу задля пошуку оперативних новин з фронту та у рідному місті ринула аудиторія. За даними липневого дослідження КМІСу, телебачення програло інтернет-майданчикам (насамперед ютубу та телеграму) як головне джерело з доставки новин. З іншого, телеграм фактично не фільтрує інформацію у телеграм-каналах і чатах, а модератори майданчика фактично не реагують на скарги користувачів щодо фейків.

Від початку атак на енергетичну інфраструктуру в українському інформаційному просторі почали розганятися три наративи. Перший – про те, що влада економить електрику у східних та південних регіонах нібито для того, аби забезпечувати світлом жителів західної України. Ціль такого фейку доволі проста і вже неодноразово використовувалася росіянами: розділити Україну.

Наступний фейк – про те, що жителі сільської місцевості залишаються без світла, оскільки його економлять для столиці. Причому цей фейк використовувався навіть тоді, коли жителі Києва днями сиділи без світла. Опісля у продовження цього фейку використовувалася неправдива заява “Укренерго” нібито про те, що вже за тиждень у Києві світло не вимикатимуть.

Слід розуміти, що у різних регіонах фейки про електрику також є різними. Наприклад, історію про нібито економію на Сході та Півдні заради Заходу активно просували на Одещині. Там навіть відбувся “мітинг” за участі кількох десятків людей проти вимкнень світла, інформація про який згодом розганялася у проросійських місцевих пабліках.

Є і ще один фейк, пов’язаний із відключеннями електропостачання. Серед українців поширюється міф про те, що поки самі жителі України сидять без світла, влада продовжує продавати його у Європу. Саме цей фейк набув найбільшої популярності у черкаському регіоні. Причому часом його можуть підхоплювати не лише боти, а й звичайні люди, які намагаються знайти винних у відключенні світла.

То чи продає Україна електрику в Європу?

Україна справді раніше експортувала електроенергію до Європейського Союзу. Зокрема, за словами міністра енергетики Германа Галущенка, це давало змогу Європі скорочувати свою залежність від російських енергоресурсів. Проте українська держава повністю зупинила експорт до ЄС 11 жовтня, коли почалася масована атака на нашу енергосистему, з ціллю її стабілізації.

– Те, що наші електростанції зараз виробляють – вони виробляють для України та українців, – наголосив ще раз у листопаді прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Та навіть попри офіційні заяви, росія продовжувала маніпулювати у новинах інформацією про те, що Україна нібито продовжує енергетичний експорт до ЄС, а також поширювати цю інформацію через “блогерів” у телеграмі.

Додатковим “аргументом” і для проросійських ботів, і для українців, яким недостатньо лише заяв українських структур, стали проблеми зі світлом у Молдові. Після чергового обстрілу української енергосистеми 23 листопада у сусідній країні також почалися відключення електрики. Мовляв, це ще один доказ: Україна досі постачає Європі електроенергію, зокрема й у Молдову.

Утім і цей міф спростувало НЕК “Укренерго”.

“Наслідки ракетних атак росії по Україні відчула Молдова. Через російські атаки відбувся стрибок частоти в нашій технічно спільній енергомережі, який спричинив втрату зв’язку Молдови з електричною мережею Європи, звідки країна отримує частку електричної енергії. Україна в свою чергу не здійснює експорт електроенергії в жодну країну з 11 жовтня”, – вкотре наголосили 23 листопада в “Укренерго”.

Також достовірність даних про те, що насправді Україна не експортує електроенергію ані в Молдову, ані в інші країни Європи, можна перевірити на міжнародних платформах. Один із таких наводить фактчекінгова організація “Нота Єнота”. Зокрема, підтвердження можна знайти на сайті європейської мережі операторів системи передачі електроенергії ENTSO-E.

18000.com.ua

Читайте нас також в Telegram!

30.11.2022 14:17
Переглядів: 444
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.