Декретні та допомога на дитину: на які виплати розраховувати українкам у 2022 році
Народження дитини є важливою та хвилюючою подією. А допомога по вагітності та пологах – суттєвою фінансовою підтримкою для майбутньої матері. Відтак, актуальною є інформація, якими будуть декретні виплати 2022 року в Україні.
Як відомо, з 1 грудня розмір мінімальної заробітної плати в Україні зріст на 500 грн (до 6 500 грн). Такою ж мінімальна зарплата буде і з 1 січня 2022 року.
Цей показник безпосередньо впливає на розрахунок максимального та мінімального розмірів декретних виплат, а відтак і на суму допомоги по вагітності та пологах.
Крім того, при розрахунку декретних варто враховувати страховий стаж (за останні 12 місяців), розмір зарплати та кількість днів відпустки, що надається у зв’язку з вагітністю та пологами.
Факти ICTV поспілкувалися із старшим бухгалтером з нарахування заробітної плати ТОВ СЛМ Новини Іриною Червінською та з’ясували, якими будуть декретні виплати в Україні в 2022 році та як їх правильно розрахувати.
Декретні виплати: коли призначаються і на який термін
Оплачувану відпустку по вагітності та пологах зазвичай ще називають декретною відпусткою.
Підставою для призначення допомоги по вагітності та пологах є листок непрацездатності, відкритий медзакладом, у якому жінка перебуває на обліку. Він зазвичай видається з 30 тижнів вагітності. Винятком є жінки-чорнобильці, які можуть піти в декретну відпустку з 27 тижнів вагітності.
Варто зазначити, що якщо раніше листки непрацездатності видавалися лише в паперовій формі, то з 1 жовтня 2021 року Україна перейшла на електронні лікарняні.
– Змінилося те, що в нас зараз електронні лікарняні. Але ще діють і паперові лікарняні. Поки що ми також ними користуємося, – зазначила в коментарі Фактам ICTV Ірина Червінська.
Згідно зі ст. 179 Кодексу законів про працю, оплачувана відпустка по вагітності та пологах може тривати:
• 126 календарних днів (70 днів до пологів та 56 після);
• 140 календарних днів (70 до та 70 після) в разі ускладнень під час пологів, народження двох та більше дітей;
• 180 календарних днів (90 до пологів та 90 після) для жінок-чорнобильців.
Саме ця кількість днів оплачується вагітній жінці, яка йде у декретну відпустку. Враховуються також святкові та неробочі дні, щорічна відпустка тощо.
Допомога по вагітності та пологах виплачується працюючим жінкам у розмірі 100% середньої зарплати (доходу), незалежно від страхового стажу, за рахунок коштів Фонду соціального страхування України (ч. 1 ст. 26 закону Про загальнообов’язкове державне соцстрахування).
– Розрахунок відпустки по вагітності та пологах оплачується в розмірі 100% середньої зарплати, незалежно від того, який страховий стаж є в людини: чи вона пропрацювала рік, чи два, чи десять, – пояснила Ірина Червінська.
Однак якщо у жінки протягом останніх 12 місяців перед декретом страховий стаж становить менш ніж 6 місяців, при розрахунку враховується фактично відпрацьований період за ці 12 місяців. А декретні такій жінці розраховуються, виходячи з нарахованої зарплати (доходу) за цей період, з якої сплачено ЄСВ. При розрахунку береться до уваги мінімальний розмір зарплати, про що буде детальніше сказано нижче.
Виплата здійснюється одразу за весь період декретної відпустки за рахунок коштів Фонду, незалежно від кількості днів, фактично використаних до пологів.