Черкаси вперше зі штучною ялинкою. Чи виграє місто від такого вибору

Цьогоріч напередодні новорічних свят у черкасців запитали, яку вони хочуть бачити ялинку на головній площі міста. Обирали між живою та штучною. В опитуванні на Фейсбуці взяли участь 1800 містян. 84 відсотка з них віддали свій голос за штучну, мовляв, вона більш безпечна для довкілля. Повідомляється на сайті ІНФОМІСТ

Жива ялинка

Якщо купувати ялинку, вирощену на спеціальних плантаціях, шкода природі – мінімальна. За словами завідувача кафедри біології, екології та агротехнологій ЧНУ імені Богдана Хмельницького Олександра Спрягайла, рослини на таких площах все одно зрубають – незалежно від вашого рішення. Як правило, ялинку для міста купують уже не зі щільних ялинкових плантацій, а з лісу. Там вона ще могла б тривалий час рости і забезпечувати життя іншим лісовим мешканцям. І саме цей фактор є вирішальним, коли обирають штучне дерево. Проте значною перевагою такої ялинки є її природний розпад після «споживання». Її можна переробити чи компостувати. У Черкасах ялинки після свят приймає зоопарк. Дерева віддають на корм тваринам. До 2019-го головна ялинка у Черкасах складалася із живих сосен, які кріпилися до спеціального каркасу. Сосни для неї закуповували у державного підприємства «Черкаське лісове господарство». Встановили і демонтували ялинку у 2016-2017 роках на майже 80 тисяч гривень. Тоді ж «Міськсвітло» закупило гірлянди для новорічної ялинки на майже 400 тисяч. У 2017-2018 роках ця вартість встановлення і демонтажу ялинки зросла до 93 тисяч. А у 2018-2019 роках вона уже склала майже 120 тисяч гривень.

Штучна ялинка

Цьогоріч замість живої у Черкасах буде штучна ялинка висотою 18 метрів. Профільний департамент вже оголосив закупівлю ялинки разом зі світловими інсталяціями. Очікувана вартість – понад два з половиною мільйони. Із них сама ялинка потягне десь на 600 тисяч, переконує директор департаменту освіти та гуманітарної політики Сергій Воронов. Найбільшим «плюсом» такої ялинки є те, що вона «проживе» довше, а отже, здатна зберегти не одне дерево. Проте такий варіант має свої хімічні «мінуси». «Штучні ялинки виготовляють з полімерів, які у комбінації з барвниками (особливо якщо йдеться не про якісну річ) можуть виділяти в повітря токсичні речовини», – каже Олександр Спрягайло. З часом постане питання утилізації ялинки. За словами голови ГО «Україна без сміття» Євгенії Аратовської, в українських реаліях варіантів утилізації штучної ялинки немає. Після використання вона опиниться на сміттєзвалищі, де розкладатиметься сотні років. А це – забруднення довкілля.

Яка альтернатива

На думку Євгенії Аратовської, єдине правильне рішення для України – це змінювати культуру відзначення новорічних свят. До прикладу, у центрі міста можна висадити ялинку і прикрашати її щороку. «Обирати між живою та штучною ялинкою – це вже програшний варіант. Це так ніби ми обираємо менше зло. Якщо не можна висадити ялинку, то треба просто по-іншому святкувати. Можна встановлювати роботи з дерева чи металу – ці матеріали природні. Їх можна задекорувати ліхтариками. Це буде такий артоб’єкт. Не треба імітувати пластиком гілочки дерева», – говорить голова ГО «Україна без сміття». Компромісний варіант також пропонує Олександр Спрягайло. На його думку, більш екологічне рішення – це принаймні встановити штучний каркас і заповнити його або маленькими ялинками з плантацій, або гілками живих рослин. Саме так робили у попередні роки у Черкасах. У будь-якому випадку питання встановлення ялинки в обласному центрі не має вирішуватися опитуванням у соцмережі. Свою думку мають сказати експерти: екологи і хіміки. Так вважає голова Канівського підрозділу Національного екологічного центру України Дмитро Іванов.

24.11.2019 19:16
Переглядів: 1106
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.