Ветерани-агрономи Лисянщини закликали дотримуватися законів землеробства

Закони землеробства ставлять вище всього ветерани агрономічної служби Лисянщини – Микола Марусич, Юрій Демура, Михайло Довбиш. Вони відали цій роботі більше 30 років свого життя. До землі і людей, які на ній працюють, у них душевне, трепетне ставлення. І такими вони хочуть бачити і молодих агрономів.

– Ти повинен постійно знаходитися в тонусі – вирішувати, виправляти, налагоджувати. А в період посівної буквально ніколи в гору глянути. А ще крім виробничих питань потрібно бути ще й психологом, бо бувають моменти, коли у механізаторів або водіїв все валиться з рук. І тут потрібно підходити до вирішення ситуації з урахуванням характеру людини, – розкриває таємниці професії Микола Марусич, який нині працює агрономом у фермерському господарстві «Джугліне». – За більш як 30 років мого польового стажу, чого тільки не було! І високі врожаї, і посухи та буревії. Сільське господарство – справа ризикована, адже фактично працюємо у цеху під відкритим небом. Ще більше відповідальності в агронома – перед людьми. Перед тими, хто безпосередньо працює в господарств і тими, хто споживатиме вироблену продукцію. І фінансовова сторона тут далеко не завжди відіграє вирішальну роль.

– Сучасні технології дуже схожі, хіба що трохи удосконалилися, – розмірковує дільничний агроном ТОВ «Інтерагроінвест» Юрій Демура, – А ось техніка суттєво змінилася. Раніше ми працювали із МТЗ, Т-75, Т-74. Сьогодні вся техніка іноземна, і, звичайно, якість обробітку ґрунту, посіву, обмолоту зовсім інша. Дуже змінилися засоби захисту рослин, мінеральні добрива. Сьогодні під кожну культуру, під кожен період внесення розроблені різні формули. Змінився й сам підхід до роботи – сьогодні агроном, особливо у великих господарствах, скоріше «аграрний менеджер» у полі. Дивує ставлення деяких сучасних бізнес-аграріїв до землі. Якби 30 років тому я сказав, що попередником під озиму пшеницю може бути соняшник, мене б з роботи вигнали. Можна, звісно, сіяти соняшник по соняшнику, бо на нього ціна найкраща. Але в результаті за три роки можна довести свої поля до такого стану, що або зовсім не зможеш сіяти соняшник через насичення хворобами та бур’янами, або урожайність впаде до такого рівня, що й висока ціна не допоможе. Закони землеробства ніхто не відміняв, і потрібно максимально їх дотримуватися, наскільки можливо.

В Україні відзначають день медиків, ветеринарів, шахтарів… А Дня агронома немає, і це дуже дивно. Треба шанувати цих людей, які пов’язали своє життя з землею і вирощують на ній хліб, який у нашого народу – всьому голова.

Іван СМОЛІЙ

06.09.2021 11:35
Переглядів: 916
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.