У Бужанській громаді на Лисянщині впроваджуватимуть Брюссельський досвід
Нещодавно в Брюсселі (Бельгія) відбулась Конференція мерів ACT NOW «Незламний дух». Це щорічна подія, яка об’єднує сотні представників міст з усього світу для обміну досвідом та розвитку партнерств. Цього року вона проходила у Європейському комітеті регіонів, а головною темою стало розширення можливостей місцевого демократичного врядування для відновлення України.
Серед 55 представників громад з усієї України участь у конференції взяли й двоє представників місцевого самоврядування Черкащини. Це голови Чигиринської та Бужанської ОТГ на Лисянщині. Ми зустрілися з головою Бужанської громади Валентиною Стадник і попросили розповісти про програму заходу, чому він важливий для громад, а також який досвід привезла із Брюсселя.
– До цього я була на чималій кількості конференцій, але на такого масштабу заходу – вперше. Вражень дуже багато. Учасники обговорювали повоєнне відновлення України, екологічні проєкти, розвиток громад. Завдяки цьому вдалося зав’язати більш тісні контакти як із головами українських громад, так і познайомитися із закордонними. Приємно було зустрітися із представниками Херсонських громад. Як тилова область, ми відправляли туди після деокупації не один вантаж гуманітарної допомоги з продуктами, іншими речами. А тепер от поспілкувалися із ними більш тісно. Дуже вразили виступи голів з Чернігівщини та Київщини, які пережили жахливий досвід окупації. Особливо Наталії Петренко, голови Іванківської громади на Київщині, яка руками зупиняла російські танки, які зайшли на територію громади. Приємною несподіванкою була зустріч із головою Олександрівської громади на Донеччині Людмилою Борисовець, частина жителів яких нині проживає в населених пунктах Бужанської громади.
За словами Валентини Володимирівни, оскільки програма конференції була насиченою, часу на прогулянки Брюсселем майже не було. Та все ж, вийшовши увечері подихати свіжим повітрям, було надзвичайно приємно бачити будівлі міста, що підсвічувалися синьо-жовтими кольорами на знак підтримки України.
Особливо під час поїздки Валентину Стадник вразили екологічні проєкти. Повернувшись додому, відразу зібрала молодіжну раду громади, на якій запропонувала їх втілити. Зокрема, щодо поводження з опалим листям.
– У нашій громаді, як і по всій Україні, поводження з опалим листям – це велика проблема, – ділиться вона. – Здебільшого його, на жаль, спалюють, порушуючи законодавство і забруднюючи повітря. У Брюсселі колеги побачили дуже гарні компостні ящики для утилізації листя. Вони стоять прямо на газончику. Зроблені зі звичайних пелетів, там компостують листя і траву. Вони на цьому заробляють – продають, використовують у побуті. Ми жили в готелі в офісному районі. І там поряд були маленькі магазинчики, кав’ярні. У кінці дня ми спостерігали, як вони виносять сміття – воно у звичайних пакетах, але різних кольорів. І кожен цей колір означає свій «сорт» сміття: папір, скло, пластик. Коли комунальники забирають сміття, то сортують його якраз за кольором. На це не треба великих грошей. Головне – провести правильну інформацію кампанію, щоб жителі зрозуміли, як сортувати. Я розповіла про цей досвід своїм молодим працівникам, молодіжній раді – це їх надихнуло. Зараз ми думаємо, як втілити це в нашій громаді.
Іван СМОЛІЙ