Точка опори для Бужанської ОТГ

Бужанка завжди була одним із заможніших сіл серед інших населених пунктів Лисянщини. Та й сьогодні вона має симпатичний і оптимістичний вигляд. В цьому, хай і дещо поверхово, може впевнитися кожен, побувавши тут. Чепурні, доглянуті будинки й подвір’я, ошатні громадські споруди, біля яких завжди людно, доглянуті вулиці – це та своєрідна візитка життєдіяльності села, якого не покидає віра і надія. З недавнього часу теплиться надія, хай поки що й слабенька, й в жителів сіл, що ввійшли до Бужанської об’єднаної громади, після того, як її очільником переважною більшістю голосів було обрано сільського голову Бужанки Валентину Стадник, в передвиборчій програмі якої основним пунктом було створення в кожному населеному пункті, що входить до ОТГ, всіх необхідних умов для селян.

– Такі, як вона, слів на вітер не кидають, – чули ми від людей.

Тож, зустрівшись з Валентиною Стадник, відразу й запитали: а що ж може вона зробити для жителів тепер уже об’єднаної громади.

– Наші люди ставлять питання дещо по-іншому, – усміхається Валентина Володимирівна. – Не що може зробити, а що має робити.

З цим вона зіткнулася ще понад двадцять років тому – в перший рік свого головування у Бужанці. Всякого траплялося за цей час, проте трималася вона – трималося й село. А на сьогодні й не перерахувати, скільки всього зроблено тут.

Варто сказати, що в у селі зуміли зберегти у належному стані практично всю соціальну інфраструктуру. І не тільки зберегти, а й примножити. Налагодили освітлення всіх сільських вулиць в нічний час, побудували тротуар через всю Бужанку, перевели на альтернативні види опалення сільські адмінустанови. Опалюється навіть сільська бібліотека, яка, до речі, по книжному фонду і його наповненню є кращою на Лисянщині. В полі зору виконкому сільської ради перебувають і культурно-освітні заклади. Не забувають про школу, про дитячий садок. Не на папері, а реально працює будинок культури. При цьому, як у старі добрі часи, практикується гурткова робота.

Багато зроблено і для медичного обслуговування. Зокрема в лікарській амбулаторії провели необхідні ремонти, замінили вікна на металево-пластикові, подбали про опалення, водозабезпечення та каналізацію. І все це – не тільки за бюджетні кошти, а передусім – завдяки участі сільської громади в різного роду проектах, передусім спільним проектам ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду».

Надають громаді, як розповідає Валентина Володимирівна, постійну підтримку й товаровиробники та спонсори. Не стоять осторонь проблем села депутати всіх рівнів. Як от і минулого року, коли відкрили на території школи волейбольний та тренажерний майданчики. Тут, на колишньому пустирі, проклали водночас й алеї, встановивши на них оригінальні лавочки. Цей проект реалізували шляхом співфінансування коштів у рамках виконання програми Лисянської районної ради щодо підтримки місцевого самоврядування. До цієї хорошої справи долучився також засновник ТОВ «Епіцентр К», народний депутат України Олександр Герега, який придбав тренажери на сто тисяч гривень.

Характерно, що жителі Бужанки постійно підтримували ініціативи Валентини Володимирівни та депутатів сільради. І не тільки морально, але й матеріально. Так було й тоді, коли в школі почали скаржитися на холод в приміщеннях і було вирішено поміняти там систему опалення. І люди – не тільки батьки діток, які навчалися в школі, а й пенсіонери, з розумінням поставилися до вирішення проблеми. На це, як і на ремонт медамбулаторії, з кожного двору було здано по 30 гривень. А коли взялися за нічне освітлення вулиць, кожен сільський двір додав до спільних коштів по 100 гривень.

– Кажуть, що у своїй діяльності ви завжди прислухаєтеся до думки людей, жителів села? – запитуємо новообраного голову об’єднаної громади.

– А як інакше? – дивується вона. – Ніхто краще за них не знає, що потрібно зробити насамперед. Так було, наприклад, тоді, коли, зібравши сесію, ми хотіли зробити ремонт в дитсадку. Проте водночас поцікавилися: а що хочуть люди? Виявилося, що в першу чергу вони чекали на нічне освітлення. Тож і виконали їхню волю. Так і у всьому іншому.

Поступово переходимо до розмови про недавні вибори.

– Балотуватися на посаду голови об’єднаної громади не збиралася, – говорить Валентина Володимирівна. – Мала надію, що на цю посаду прийде молода й енергійна людина, яка зможе не тільки зберегти те, що маємо, а й, очоливши новостворену громаду, працювати на інтереси людей. Але керівники сільгосппідприємств, фермери, інші господарники та жителі сіл, з якими зустрічалися, переконували, що мені треба йти на цю посаду: мовляв, маєте знання та досвід роботи, а основне – довіру. Дійсно, я знаю, що потрібно для розвитку сіл, що ввійшли в ОТГ, є друзі-однодумці, є команда, завжди готова при потребі підставити своє плече. Тому й погодилася. Проте відкинула всі пропозиції йти на вибори від тієї чи іншої політичної партії. Моя партія – це люди, жителі громади. І їхні накази, їхні інтереси є і будуть для мене законом, програмою дій.

І це не просто слова: вже з перших днів по виборах вона береться за виконання наміченої програми щодо розвитку об’єднаної громади.

– Окрім всього іншого, як переконалася я, спілкуючись з жителями Бужанки та інших сіл, що входять до нашої ОТГ, селяни очікують від нас зручних та якісних послуг, – розповідає про плани на сьогодні. – Тож спільно ми вирішили, що для цього створимо Центр надання адміністративних послуг – так званий ЦНАП, який надаватиме десятки послуг, за якими не треба буде їхати до Лисянки і вистоювати в чергах у різних установах, як це практикувалося донедавна. Їх можна буде отримати в одному й тому ж кабінеті в нашому ЦНАПі.

До переліку послуг, які надаватимуться тут, входитимуть видача різноманітних посвідчень, витягів та довідок; вирішення витань щодо нерухомого майна та землеустрою, операції із землею, реєстрація суб’єктів господарювання і юридичних осіб тощо.

Маємо й ще один амбітний план: створення комунального господарства з розширеним спектром послуг, сучасною технікою (усвідомлюю, що не відразу) і фахівцями, які сидять сьогодні вдома без роботи, або подалися в пошуках заробітку за кордон. Такий комунгосп займався б благоустроєм і підтриманням у належному стані громадських об’єктів, вивезенням сміття, наданням інших послуг сільським жителям. Функції комбінату можна поступово розширювати, створити при ньому перукарню, надаючи людям послуги з ремонту взуття, ремонту та пошиття одягу, ремонту складної побутової техніки.

Подумаємо водночас і про відкриття будинку-інтернату для одиноких, похилого віку жителів громади. Взагалі ж хочемо створити кращі умови для всіх жителів сіл, що входять в ОТГ, і ветеранів зокрема. Певною мірою цю проблему можна вирішити за рахунок підвищення орендної плати за земельні паї. Я вже мала розмову про це з місцевими господарниками. Вони згодні на це. Один з моїх співрозмовників сказав при цьому: «Якщо я знатиму, що ці кошти йтимуть на громаду, людям, то значно підвищу орендну плату».

Плануємо також організувати в перших-четвертих класах шкіл безкоштовне гаряче харчування. По можливості в меню має входити і молоко та мед, як це заведено у Бужанському дитсадку. А ще хочемо створити Центр культури і спорту, де проводитимуть своє дозвілля і діти та молодь.

Як бачимо, задуми у Валентини Володимирівни досить масштабні. Тож, зважаючи на сьогоднішню скрутну економічну ситуацію, мимоволі виникає запитання: де ж буде громада брати на все це гроші? Й таке запитання не застає нашу співрозмовницю зненацька:

– Я вже говорила, що маємо великий досвід співпраці з Європейським Союзом та різними громадськими організаціями і спонсорами. Тож практично на все, що було зроблено в селі, витрачено всього 20-30 відсотків нашого бюджету. В цьому напрямі працюватимемо й надалі, маючи великі резерви. В тому числі це – сільськогосподарські товариства, фермерські господарства, приватники, котрі готові вкладати гроші в розвиток об’єднаної територіальної громади, зокрема, в інфраструктуру.

Влада, господарники, бізнесові структури, громада: на цьому будуватиметься стратегія розвитку Бужанської ОТГ, яка має стати однією з кращих в області.

Що так і буде, можна не сумніватися.

Феофан БІЛЕЦЬКИЙ

09.01.2019 22:40
Переглядів: 2083
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.