Тетяна Черевченко полювала біля Амазонки на…орхідей
Заради орхідей Тетяна Черевченко ризикувала життям у Гвінеї і Вєтнамі
Дивовижний факт – Україну в радянський час прославили орхідеї, які вважаються тропічними рослинами. І причетна до цього була наша землячка, уродженка Почапинець на Лисянщині Тетяна Черевченко, професор, доктор біологічних наук. В Національному ботанічному саду імені М. Гришко вона зібрала одну з найбагатших у Європі колекцій орхідей. Два кущики з цього зібрання побували в космосі.
Зараз Тетяна Михайлівна – почесний директор знаменитого ботанічного саду і продовжує плекати квіти своєї мрії.
Перші орхідеї з’явилися в ботанічному саду Києва після війни – їх привезли як трофей з Німеччини. Колекція збільшувалася за рахунок обміну рослинами з іншими ботанічними садами світу. Але більше всього видів орхідей з ’явилося завдяки Татяні Черевченко.
– Спочатку я закінчила техні кум риб оводства, – згадує вона. – Пішла навчатися на іхтіолога тільки тому, що в цьому техникумі студентам видавали 150 грамів хліба на день. Мене більше цікавили не риби, а рослини. Захоплювалася гортензіями, цикламенами, але найбільше вабили орхідеї. Ними й займаюся ось уже 50 років.
Напередодні польоту в космос Валерія Рюміна і Леоніда Попова в 1980-му році, московські біологи поцікавилися в київських колег, чи нема в них рослин, які можна було б відправити в космос. Тюльпани, які літали туди раніше, умов невагомості не витримували. Тетяна Черевченко запропонувала орхідеї. Їх размістили в мікрооранжереї, яку в становили в кабіні космічного комплексу “Союз-36” – “Салют-6”. На орбіті рослини провели 171 добу. І навіть цвіли. Тільки термін цвітіння в космосі в них скоротився до кількох діб. Переживши умови космічної невагомості, орхідеї, вже в оранжереї ботанічногого саду, активно пішли в ріст.
Іншого разу, в 1982 році, орхідею українского ботанічного саду взяв у політ міжнародний радянсько -французський екіпаж космічного корабля “Союз Т-6”. Квітку в пробірці наші біологи подарували французькому космонавту Жану Луї Кретьену.
“Дикі орхідеї – хороший матеріал для селекційної роботи, – запевняє Тетяна Черевченко. – Вони все своє життя можуть бути донорами для рослин, які вирощує людина”.
У пошуках екзотичних квітів вона побувала в чотирьох експедиціях – в 1972-му, 1976-му, 1981-му и 1986 роках. Відвідала Сейшельські, Канарські острови, Мадагаскар, Острів Зеленого Мису, Бразилію та Амазонку. Часто під час такого “полювання” не раз потрапляла в небезпечні пригоди.
Пригадує, як в Гвінеї разом з колегою і провідником- матросом відправилася в ботанічний сад, колись закладений колонізаторами-французами. Місцевість була запущеною і зарослою, поряд – цвинтар. Але біологів це не злякало. Адже там вони знайшли рослини, за якими й забралися так далеко – гемантуси. Взялися їх зривати і пакувати в мішки. Коли йшли назад, звернули увагу, що вся земля тут була всуціль порита норами. Вже пізніше місцеві розповіли, як їм пощастило.
Якраз там, де вони збирали рослини, був розплідник кобр, яких французи розводили ради смертоносної отрути. Потім він закрився, але кобри – залишилися! І пристосувалися жити в норах. Кожного, хто порушував їх спокій, жалили отрутою – цілилися прямо в око, після чого людина помирала.
А під час експедиції до В’єтнаму на Тетяну Черевченко напали листяні п’явки. “Ці маленькі кровопивці, коли голодні, проникають навіть крізь щільно закриті одяг і взуття. А крові можуть випити дуже багато, ви ростаючи до величезних розмірів. Мене врятувало лише те, что я вчасно відчула, що в одному кеді щось чавкає. Думала, вода. А виявилося, що то здоровенна, вся в крові, п’явка”, – розповіла жінка.
Тетяна Черевченко створила першу в Україні школу орхіделогії. А ще ці незвичайні рослини стали темами трьох кандидатських і двох докторських дисертаці й її учнів.
Для довідки: в світі нараховується біля 30 тисяч видів орхідей, 2/3 з яких ростуть не на землі, а поселяються на деревах. В природному середовищі України таких рослин – майже 60 видів.
Олександр ЩЕРБАТЮК