Шестеринців розстріляли через мародерів-партизан

У січні 1944 року трапилася одна з найтрагічніших подій в історії Лисянського району, яка отримала назву Мала Хатинь. Того зимового ранку водночас попрощалися з життям 85 жителів села Шестеринці. Старі й малі, хворі й повні сил та здоров’я. Одні сконали у вогні, інших скосила автоматна черга…

– Надворі ще тільки розвиднялося, – розповів місцевий краєзнавець, колишній директор Шестеринської школи Володимир Перев’язко. – Більшість людей навіть ще не порала худобу. Коли раптом ранкову тишу розбудив гул машин, чуже ґелґотіння, брязкіт зброї. Приїхали карателі. Перед цим місцеві партизани, які, відверто кажучи, більше мародерствували, ніж воювали проти німців, напали на дві машини, що їхали з Почапинців на Звенигородку. Дев’ятьох солдатів вони вбили, а два залишилися живі. Ті дісталися до Звенигородки, де містилася комендатура, і все розповіли. За цей “геройський наліт” партизанів фашисти збиралися спопелити село, а жителів спалити живцем у дерев’яній церкві на майдані. В колодязь, який стояв неподалік, хотіли вкидати малих дітей.

За цим планом з холодною німецькою педантичністю і почали діяти. Вривалися в хати, немічних убивали на місці, а решту гнали до центру села на майдан. Горіли хати, в яких гинули поранені, ревла у вогні худоба, захлиналися від гавкоту прив’язані на ланцюгах собаки.

Певне, того дня село б навіки стерли з лиця землі разом з його жителями. Але в останній момент звідкись приїхав високий німецький чин і віддав наказ розстріляти лише чоловіків і хлопчиків. Кому з хлопців матері устигли накинути на голівки хустки, ті врятувалися – Василь Волошин, Іван і Марко Слиньки, Іван Мороз… Міг би бути серед них і Андрійко Мартинюк. Чорнявий, схожий на дівчинку. Але він не захотів одягти хустку і гордо ступив до чоловічого, приреченого на смерть, гурту.

Розстріляли тоді і місцевого художника-жартівника, прізвища якого вже не пам’ятають. Він на замовлення окупантів намалював портрет Адольфа Гітлера, який повісили в управі. Лише з часом виявили, що фюрер дуже схожий на Володимира Леніна, тільки стерта борода та підмальована зачіска (на знімку). Нині цей портрет зберігається у військово-патріотичному музеї в селі Шампань Звенигородського району.

Від знищення того дня в Шестеринцях уцілів лише куток Заріччя. Карателі помилково вважали його за сусіднє село.

Олександр ЩЕРБАТЮК

10.02.2017 12:17
Переглядів: 1569
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.