На Лисянщині фермера побили невідомі під час сутички на полі (ВІДЕО) - Вісті Черкащини

На Лисянщині фермера побили невідомі під час сутички на полі (ВІДЕО)

У селі Журжинці Лисянського району через урожай соняшника побили 38-річного фермера Руслана Коваленка. Інцидент трапився 2 вересня. Зі струсом мозку та опіками очей його «швидкою» доправили до лікарні. За кілька годин до події Коваленко намагався перешкодити чужому комбайну зібрати збіжжя. Планував підпалити автівку й себе. На полі були присутні активісти з черкаської громадської організації. Їх постраждалий називає рейдерами. Саме вони нібито й напали на нього.

 

Невідомі особи мали при собі помпові рушниці, травматичні пістолети й газові балончики, – розповідає Коваленко. – Я намагався на нашому полі зупинити незаконний збір урожаю. Я не власник, а підрядник. Власником є жителька села Валентина Смола. Вона й просила, аби я цим зайнявся. Перед цим в мене поліція арештувала комбайн. 2 вересня мав бути суд. Поки я чекав під судом, мені зателефонували знайомі. Кажуть, поле вже обмолочують чужі люди. Коли я приїхав, побачив понад 30 озброєних осіб. Тут же були й працівники поліції. Я сів у «Ниву» й поїхав зупиняти комбайн. В мою сторону почали стріляти. Машина заглухла. Почав тікати. Бо за мною гналося десяток осіб. Збили з ніг і «залили» газом. Після цього мало що усвідомлював. Пам’ятаю удар прикладом в голову.

Сутичка сталася за кількасот метрів від місця, де зібралися місцеві мешканці. Постраждалому вдалося вирватися й добігти до них.

 

Власники посівів визнають, що соняшник саджали незаконно. Штраф за самовільне захоплення шматка поля вже заплатили. Перед цим територією ніхто не користувався.

Земельна ділянка засіяна самовільно. Я не приховую, – каже фермер Валентина Смола. – але я це зробила не зі злим умислом, а по недосвідченості. За збитки ми вже сплатили штраф у державу. Був припис інспектора про звільнення поля. Та поліція не дає зібрати урожай. Також є громадська організація, яка теж перешкоджає цьому. Хтось хоче незаконно заволодіти зерном.

Третім учасником конфлікту є ГО «Сила. Захист. Честь» з Черкас. В її складі чимало молодиків спортивної статури. Кажуть, приїхали контролювати дії правоохоронців, аби урожай був зібраний та пішов у дохід країни. Проте не всі з них визнали причетність до організації. Кілька з них запевнили, що приїхали відпочити та посмажити шашликів, коли почалися сутички.

 

Нам поступила інформація, що жителі цього села незаконно засіяли поле, – пояснює керівник організації Євген Ляпкало. – Ми хотіли перевірити, як працює поліція та прокуратура. Стоїмо спокійно й нікого не чіпаємо. А люди в комбайн кидали коктейль «Молотова». Техніка приватного підприємця, якого найняла прокуратура. На моїх людей стрибали з вилами. Сказали, що ми не виїдемо з цього села, бо спалять. Як когось «задували» газом, я не бачив.

В громадській організації переважна більшість атовців, запевняє адвокат Анастасія Мельниченко. Переймається, аби ті отримали земельні ділянки.

Нам Держгеокадастр вказав на вільні поки що ділянки, – розповідає Мельничнко. – Ми почали займатися оформленням документів. Коли приїхали, виявили посіви соняшника. До того ж ці землі є історико-культурною спадщиною. Тут не можна робити будь-які посіви. Тому ми звернулися до правоохоронних органів. На громадських засадах ми вирішили довести цю справу до кінця.

В обласній прокуратурі підтверджують належність спірного поля до історико-культурної спадщини. Чому працівники Держгеокадастру не помітили цього, правоохоронці ще розбиратимуться.

Слідчим управлінням розслідується кримінальне провадження за фактом самовільного захоплення земель історико-культурного призначення, – коментує начальник відділу прокуратури Черкаської області Антон Греков. – На тій території колись проживали трипільці. Невідомі засіяли її та завдали дуже великих збитків. Точної суми поки не відомо. Але попередньо – 200 мільйонів гривень. 2 серпня там проводили слідчу дію. Тобто, мали зібрати урожай і передати на відповідальне зберігання. Після ухвали суду мала би бути конфіскація та передача в дохід держави. Місцеві жителі перешкоджали цьому. Штраф за самозахоплення справді заплачено, але за захоплення сільськогосподарських земель, а не історико-культурних.

Фермери урожай віддавати не збираються.

Якщо ми дійсно порушили, то де всі були, коли соняшник тільки з-під землі витикався? Ніхто не цікавився, – обурюється Валентина Смола. – А тепер приїхали на все готове. Я не вкрала нічого. Чесно заробляю копійку.

Комбайн, який має зібрати збіжжя, поки стоїть у полі. Члени громадської організації також чергують в селі. Селяни налаштовані не випустити техніку із зібраним урожаєм. Прокурорів, які були присутні на полі,  звинувачують у приватному інтересі до урожаю. Підозрюють, що може статися нове кровопролиття.

Сергій РАДЧЕНКО

03.09.2020 14:40
Переглядів: 6035
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.