Художник з Лисянки творив у замку Короля Річарда
Замок Річарда Левине Серце – саме так кияни називають і досі химерний будинок на Андріївському узвозі, який був споруджений у стилі англійської готики на початку ХХ століття. Свою назву він отримав на честь мужнього й хороброго короля Річарда – одного з героїв знаменитого роману В. Скотта «Айвенго». Люди довго відмовлялися орендувати цей будинок – їх лякали чутки про жахливі завивання і стогони, що лунали у стінах величезних приміщень. Ніхто не хотів мати справу з привидами, тому про дім на деякий час забули. Але згодом виявилось, що причиною дивовижних звуків послужила специфічна вентиляційна система і пічне опалення. Ось у цьому будинку, як розповів краєзнавець Олександр Гаврилюк, довгий час знаходились майстерня відомого художника Івана Макушенка, який народився у містечку Лисянка майже 160 років тому. Там і досі зберігається частина його робіт.
Іван навчався у початковій школі в Лисянці, після якої батьки, неписьменні кріпаки, віддали Івана в науку до місцевого іконописця. Чотири роки хлопчина практично був наймитом у маляра-п’яниці. Заробити якусь копійчину давало вміння малювати портрети з фотографій. 21-річним Іван потрапив у москалі, служив у Санкт-Петербурзі. Трохи дивно, але солдат почав відвідувати вечірні класи «рисовальної» школи Імператорського товариства сприяння мистецтвам і на останній рік служби досягнув головного класу.
У 1892 році Іван склав конкурсний іспит і став вільним слухачем Петербурзької Академії мистецтв у гіпсово-головному класі. У 1895-м за картину «На дозвіллі» удостоївся звання вільного художника з правом продовжувати навчання в Академії. У 1897 році його перевели до майстерні професорського керівництва. Іван Семенович Макушенко навчався в майстерні Іллі Рєпіна. У 1897 році здобув звання некласного художника.У листопаді 1900 року за картину «Неділя в Малоросії» Іван Семенович одержав звання художника.
У лютому 1905 року Іван Семенович взяв участь у виставці у Львові, де експонував три картини: «Перед святом», «Коло господарства», «У бабусі» (цю роботу придбали для музею Наукового товариства імені Шевченка у Львові. Тепер вона зберігається у Львівському музеї українського мистецтва.У 1905 р. його роботи експонувалися на Всесвітній виставці в Сан-Луї (США), де за картину «Дочка» присудили велику срібну медаль.
Кожного літа Іван Семенович приїздив працювати до рідної Лисянки. У власній садибі на правому березі річки Гнилий Тікич – Замості він створив низку картин і етюдів, якими досі захоплюються поціновувачі мистецтва.
Серед його робіт «Селянка з дівчинкою» (на знімку), «Лірник».
Іван Макушенко був учасником більш як чотирьохсот художніх виставок, влаштував 50 персональних. Його твори експонувалися в Австралії, Алжирі, Англії, Індії, Іраці, Італії, Канаді, Лівії, Колумбії, Швейцарії, США, Франції, Японії. Твори художника зберігаються у Національному художньому музеї України (Київ), Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького, у Лисянському історичному районному музеї («Портрет сестри Оксани»).
Помер 88-річний Іван Семенович Макушенко 7 червня 1955 року. Похований у Києві.
Іван СМОЛІЙ