Бібліотекар стала хранителькою старовини і берегинею сільського родоводу

На знімку: Людмила Багателя з найпершими відвідувачами музею-своїми внуками; безцінні реліквії старовини.

Кам’янобрідський музей історії села, відкритий два роки тому – справжня скарбниця для любителів старовини. Його фонд наразі налічує більше 600 різноманітних експонатів, і продовжує зростати.

Музей був задуманий, як данина пам’яті багатьом поколінням кам’янобрідців, які залишили свій добрий слід на землі. Ініціатором його створення стала сільський бібліотекар Людмила Багателя, яку називають справжньою берегинею села. Обійшовши мало не кожен двір, вона зібрала сотні експонатів про минуле і сучасне села. Десятки жителів Кам’яного Броду і Франківки пожертвували свої сімейні реліквії до майбутньої загальносільської скарбниці. Воістину музей став народним. Такою кількістю і розмаїттям представлених експонатів рідко можуть похвалитися навіть обласні заклади. Чого тут тільки немає! Унікальні предмети домашнього вжитку, меблі, знаряддя праці, чисельні фотографії, кераміка, вироби з лози, листівки, газети, велика кількість старовинних рушників та вишитих сорочок. Серед особливо цікавих і цінних експонатів – старовинні солом’яник для зберігання зерна, Біблія, ікони.


-Наше село не завжди було селом, – розповідає Людмила Миколаївна. – Кам’яний Брід вперше згадується на початку 17 століття століття як містечко, що відігравало роль військового прикордонного пункту для оборони від нападів турків. Тут жило 700 реєстрових козаків, які входили до Білоцерківського полку. Мало хто знає, що на території села знайшли гірську породу лабрадоритів, які в 19 столітті широко застосовували для оздоблення будинків навіть у столиці, що у 1956 році тут ввели в експлуатацію одну з перших на Черкащині ГЕС, яка забезпечувала електроенергією оселі жителів та ферми місцевого колгоспу. Як бачимо, історія села багата на події, і попереду в нас нові відкриття, і нові експонати.

Музей займає майже весь другий поверх сільського будинку культури, де знаходиться і бібліотека.

Тут розміщено три музейні тематичні кімнати: «Музей села», «Відновлена світлиця» та «Кімната Совка». В їх оформленні взяли активну участь і місцеві орендарі земель – ТОВ «Світанок» та ФГ «Джугліне». Людмила Багателя відчуває всебічну підтримку і в.о. старости села Василя Ткаченка, керівництва Бужанської ОТГ, і це, зізнається вона, вселяє надію, що музей житиме і розвиватиметься.

– Коли літня жінка з подивом пізнає в якісь із світлин свою бабусю, а інша відшукує на принесеній кимось фотографії родичів або знаходить знайоме прізвище під вишитим рушником, – їх радості немає меж. Значить робота зроблена не марно, – каже вона. – Велика подяка односельцям, особливо Валентині Славінській, Миколі Тараненку, Олені Лавріцькій, Юлії Коргун, Катерині Поштар, які кожен своїм маленьким внеском у загальну справу не дали перерватися духовному зв’язку поколінь. Щоб у майбутньому кожен із жителів нашого села зміг віднайти у музеї й часточку історії свого роду.

Музей у Кам’яному Броді можна оглянути в будь-який день, попередньо домовившись з Людмилою Багателею. До речі, вона днями подала заявку для участі в обласному конкурсі «Черкащина туристична», і не виключено, що в майбутньому село буде включене до одного з популярних туристичних маршрутів.

Олександр ЩЕРБАТЮК

24.02.2020 11:32
Переглядів: 1371
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.