У Катеринополі знову заговорили про перейменування

У Катеринополі на Черкащині триває дискусія щодо перейменування селища.

Останнім часом поміж катеринопільчан відновилась суперечка про повернення містечку історичної назви – Кальниболото (інші вживані варіанти – Калниболота, Калниболото, Калниболот).

Назву Катеринопіль зазвичай пов’язують із легендою, буцімто тут свого часу проїжджала російська цариця Катерина ІІ і на її честь згодом перейменували Кальниболото. В контексті цієї легенди та закону про деколонізацію, який визнає злочинною і засуджує російську імперську політику, забороняє її пропаганду та символи, Катеринопіль потрібно було б перейменувати. Однак у прибічників назви Катеринопіль – своя аргументація. Вони стверджують, що ніде досі не виявлено офіційного документа про перейменування селища саме на честь російської імператриці. Переконують, що можливо містечко так назвали тому, що тут жило багато Катерин або ж, скажімо, на честь героїні (Катерини) Тараса Шевченка. (Теж не підтверджено). Крім того, поціновувачі Катеринополя апелюють до того, що назва Кальниболото не надто приваблива за семантикою (значенням), та й поруч, на Кіровоградщині (за Ямполем), село Кальниболота уже є.

Краєзнавець Олександр Піхота вважає, що селище варто перейменувати, але повністю спростовує легенду про мандрівку Катерини ІІ нашими краями. «Треба вважати ГАНЬБОЮ, якщо в історії якогось населеного пункту присутня т.зв. імператриця Катерина. На щастя, ніяким боком вона ні в Катеринополі, ні взагалі в Правобережній Україні ніколи не була. Кальниболото перейменували в Катеринопіль в 1795 році чиновники московської імперії. Можливо це був хтось із місцевих, і подав ідею в Петербург. Сильно хотів прогнутись перед владою імператорського двора після того, як ці землі загарбала російська імперія в 1793 році», – пише дослідник.

11 травня на зустрічі з письменником-земляком, засновником, керівником і головним диригентом славетного хору «Чумаки» Василем Трилісом питання щодо перейменування Катеринополя підняв селищний голова Володимир Коваленко, поцікавившись думкою митця з цього приводу. На що Василь Герасимович відповів, що він особисто підтримує історичну назву Кальниболото, однак рішення щодо перейменування повинно прийматись за підтримки громади, і завдання влади – донести до людей правдиву історію рідного краю, розповісти їм про козацьке село Кальниболото, Калниболотський курінь, який Катерина в повному складі (козаків з сім’ями, худобою, возами, добром) виселила аж на Кубань, де вони заснували Калниболотську станицю, розповісти про велике славне козацьке минуле предків. «Якби від мене особисто залежало, звичайно б я вернувся до Калниболот. Це прекрасна назва. Означає глинисте, болотисте місце. Для мене це слово святе. Але це для мене. Вирішувати буду не я, треба дати змогу громаді обговорити, почитати подумати, порадитися, проголосувати – і хай вирішує громада», – наголосив Триліс.

Тетяна ІВАШКЕВИЧ

Читайте також: «Били по п’ятках та інших частинах тіла»: житель Тального розповів про катування у поліції

Читайте нас також в Telegram!

12.05.2023 14:09
Переглядів: 1734
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.