На Катеринопільщині створять ботанічний заказник

На останній сесії Катеринопільської селищної ради, що на Черкащині, депутати проголосували за організацію ботанічного заказника місцевого значення «Дзензіри» (місцева назва рябчиків). Зроблено це відповідно до запитів природоохоронних структур, зокрема управління екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації. Загальна площа заказника – 18, 6 га. Ареал – долина річки Гнилий Тікич.
Метою цих заходів є зберегти рідкісні червонокнижні квіти – рябчики. Як зазначає Вікіпедія, в нашій країні їх росте 8 видів, з них 4 занесені до Червоної книги України – рябчик шаховий, руський, малий та гірський. На Катеринопільщині зростає рябчик малий. На жаль, засухи й любителі весняних букетів останніми роками добряче спустошили популяцію цих квітів. Якщо колись ними були рясно встелені місцеві луки, то тепер трапляються лиш поодинокі острівки.
Загалом у світі рослина потерпає від збирання в букети, викопування цибулин, розорювання і осушування луків, витоптування худобою. Цвіте у квітні – травні, плодоносить у червні. Розмножується насінням та цибулинами.


В Україні росте переважно на Донеччині та Луганщині, є у біосферному заповіднику «Асканія-Нова» та в Київському ботанічному саду.
Варто зазначити, що рябчик малий не поїдається худобою, оскільки він отруйний для корів.
«Необхідно контролювати стан популяцій, створювати нові природо заповідні території, в місцях зростання виду. Заборонено збирання рослин, розорювання річкових заплав, надмірний випас худоби, викошування лук у першій половині літа», – йдеться в Червоній книзі України.

Тетяна ІВАШКЕВИЧ

Читайте також: Фельдшерка з Катеринопільщини має у дворі маленький дендропарк

03.12.2021 13:06
Переглядів: 719
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.