Катеринопільчани переконують: гадання на Андрія збуваються

Свято Андрія – одне з найулюбленіших у Катеринополі на Черкащині. Насамперед – через народні традиції, пов’язані з ним.
День Андрі́я (Калита) – народно-християнське свято, яке припадає на 13 грудня і є днем пам’яті Христового посланця – Андрія Первозваного.
Апостол Андрій поправу вважається апостолом слов’ян, адже він проповідував на наших землях. За легендою, на одному з київських пагорбів він поставив хрест і благословив появу величного міста, в якому «засяє благодать Божа». Так виник золотоверхий Київ.
Андріїв день в Україні співпадає з дохристиянським святом Калити. Тому на Андрія традиційно проводили вечорниці, кусали калиту, гадали на майбутнє подружжя. Сама Калита досі вважається нерозгаданим символом. Хтось її пов’язує з культом сонця, хтось вбачає в ній сваргу (хрест, що обертається), хтось трактує як жіноче начало. Власне, сучасні діти частіше тлумачать її як святковий пиріг, що має форму кільця, який підвішують на мотузці до стелі, а потім по черзі кусають. Це смачно і весело.
Окрім того, сучасники досі практикують ворожіння на Андрія, хоча ставляться до нього переважно як до розваги, дитячої забавки, гри. Так, зокрема, Андрій Голик із Катеринополя поділився досвідом, як гадав з 6-річною донечкою. «Існує повір’я: якщо вишнева гілка, вирізана на Андрія, до Різдва розцвіте, дівчина вийде заміж, – розповів чоловік. – Я скептично ставився до цієї затії, але, на мій подив, доньчина вишня на Різдво зацвіла. Звісно, заміж ми нікого не віддали, але в дитини був шквал позитивних емоцій. Це супер. Це класно. Варто підтримувати традиції, що приносять у життя позитив. В цьому році знову продовжимо. Ворожитимемо на ім’я нареченого».


Раїса Марчук та Марина Рак кажуть, що гадали на ім’я майбутнього чоловіка й ці гадання збулись. У Раїси ще й збулося гадання на чобіт, що вказав напрям, де її очікує доля. Ольга Олійник розповідає, що на ім’я нареченого гадала кілька разів поспіль, бо те, що випадало, їй не подобалось. На якому врешті зупинилась, не пам’ятає. Ми розпитали дівчат, у чому полягає суть гадань і як вони відбуваються.
Гадання на чобіт – треба перекинути чобіт через ворота, в який бік покаже носком, у той бік і заміж вийдеш.
Гадання на вареники – компанією дівчат варили вареники, потім виходили на двір і пригощали собаку, чий перший з’їсть, та й заміж перша вийде.
Гадання на імена – писали записки з чоловічими іменами, клали під подушку на ніч, а зранку одну записку витягували – на ній ім’я майбутнього чоловіка.
Усі переконують, що головне в гаданнях – весела компанія, сміх, гамір, жарти та цікаво проведений час у колі близьких друзів.

Тетяна ІВАШКЕВИЧ

Читайте також: Свято Андрія: традиції, звичаї та народні прикмети

13.12.2021 10:32
Переглядів: 2134
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.