^
Політика Суспільство Культура Цікаво Творчість Історія Економіка Гороскоп Спорт Кримінал Погода
31.08.2017 9:24
861 переглядів
0 коментарів
На Лисянщині вшанували жертв Голокосту

У Почапинському лісі, який називають Лисянським «Бабиним Яром» відбувся мітинг-реквієм пам’яті жертв Голокосту. У ньому взяли участь керівники району, представники громадськості, рідні і близькі загиблих 76 років тому євреїв, жителів Лисянщини. Було урочисто відкрито оновлений пам’ятний знак жертвам Голокосту. Кошти на виконання робіт надав Валентин Пострелко, бабуся і дядько якого знайшли страшну смерть у Почапинському лісі (на знімку).

Нагадаємо, що в серпні 1941 року на Лисянщині, окупованій фашистами, почалися арешти неугодних новому режиму. Першими до розстрільного списку потрапили євреї і місцеві активісти. Фашисти і їх поплічники поліцаї не щадили ні старих, ні малих. Зганяли до Почапинського лісу жителів Лисянки, Боярки, Винограду та інших сіл, які мали хоч найменшу причетність до єврейської громади. Там вони всі померли мученицькою смертю. Хто від кулі, а більшість задихнулися у глибокій лісовій криниці, куди їх кидали заживо. Першою загинула дволітня дівчинка. Німецький офіцер вихопив її з рук мами Фаїни Ляховецької і вкинув до криниці. Збожеволіла від горя жінка кинулася на ката і вибила йому око. Далі розлючені фашисти кинули до криниці ще двох її дітей, а за ними стрибнула у безодню і сама жінка.

-В криниці загинули близько 100 людей, частину розстріляли і закопали навколо неї, - розповів про ті трагічні події краєзнавець Михайло Лаврега. – До цього часу було відомо про 392 загиблих, але пошукова робота тривала, і сьогодні є дані про більш як 400 розстріляних і закатованих євреїв на території Лисянщини. Знайдені ще не всі їх могили, і належить продовжувати пошуки.

Вчителька Лисянської НВК Ольга Вайшіс, розповіла як вона з учнями займається науковим дослідженням історії проживання євреїв на Лисянщині, і наголосила, що представники цього, працьовитого і талановитого народу, уродженці району, внесли великий вклад у світову науку і культуру.

Виходець із села Виноград, нині доктор медичних наук, професор з Києва Валентин Пострелко виступив з ініціативою на місці масової загибелі євреїв спорудити стелу, на якій викарбувати імена мучеників, від старого до немовляти. Валентин Михайлович, справжній патріот України, нині опікується демобілізованими воїнами АТО, допомагає їм психологічно адаптувався в мирному житті. Він закликав АТОвців району звертатися до нього за безкоштовними консультаціями і лікуванням.

Олександр ЩЕРБАТЮК

Читайте також: В урочищі Довжик фашисти розстріляли 143 жителі єврейської національності