Звенигородські лікарі працюють в умовах наближених до фронтових

Фото тематичне

Якщо на вулицях Звенигородки людей нині в рази менше, аніж ще два-три тижні тому, то цього аж ніяк не скажеш про медичні заклади міста. В поліклінічному відділенні – черги вже від входу до нього. Інфекційне відділення райлікарні повністю забите пацієнтами з ковідом: через центральну диспетчерську службу сюди доставляють хворих на коронавірус як зі Звенигородського, так і з інших районів – Катеринопільського, Лисянського, Тальнівського, Жашківського і навіть значно віддаленого Смілянського. Госпіталізують в першу чергу тяжкохворих з порушенням дихальних функцій. Як розповідає директор КНП «Центральна районна лікарня» Вардан Айрапетян, кількість ліжок для вражених СОVID – 19 можна було б значно збільшити, ба, навіть весь корпус обладнати для них, проте для цього потрібен додатковий медичний персонал. Бо навіть з нинішньою кількістю пацієнтів медпрацівники, задіяні в лікуванні пацієнтів, вражених коронавірусом, а це – один лікар-анестезіолог, двоє лікарів-інфекціоністів та медсестри, збиваються з ніг. До того ж, вони теж не убезпечені від підступного вірусу. Тож умови, в яких працює медперсонал, можна без перебільшення назвати наближеним до фронтових.

Тим більше, що ситуація постійно загострюється. З кожним днем кількість вражених коронавірусом людей збільшується. Як інформує помічник лікаря-епідеміолога Звенигородського лабораторного відділення ДУ «Черкаський ОЛЦ МОЗ України» Ольга Андрусишина, станом на 16 листопада на Звенигородщині зареєстровано 449 лабораторно підтверджених випадків COVID – 19. При цьому показник захворюваності постійно підвищується: якщо у травні було зафіксовано 2 випадки захворювання, у липні – 4, в серпні – 10, то вже у вересні – 78, а в жовтні – 220. Вже сьогодні можна прогнозувати, що й листопад буде вкрай напруженим.

– Із зареєстрованих випадків, – повідомляє Ольга Андрусишина, – 14 закінчилися летально. Основною причиною цього в більшості випадків було загострення існуючих соматичних захворювань на фоні супутнього інфікування коронавірусом. Характерно, що найбільш враженою віковою групою є особи від 50 до 59 років. Вони становлять 23 відсотки. Дитяча захворюваність – на рівні 6 відсотків. При цьому є підстави вважати, що саме діти в більшості випадків є джерелом інфікування дорослих, адже вони хворіють малосиптомно та короткотривало і батьки, як правило, за медичною допомогою та проведенням лабораторного обстеження не звертаються. І лише після того, як в сім’ї захворіє хтось з дорослих, пригадують, що нежить і незначне підвищення температури мала дитина.

Часто хворіють й сім’ями. Інкубаційний період в таких випадках складає два-три дні, буває, що ніхто не захворіє.

Захворювання залишається невивченим, а тому підступним і поки що некерованим: вакцина в стадії пошуку, немає лікування «чарівною пігулкою», продовжуваність імунітету після перенесеного захворювання масово не вивчена. Є випадки, коли після перенесеного захворювання, в тому числі у тяжкій формі, імунітет не виробився. А в інших осіб, котрі обстежувалися планово, без наявності ознак ГРЗ в недалекому минулому, виявлялись антитіла у сироватці крові.

З загальної кількості вражених вірусом, найбільше припадає на Звенигородку. Не є винятком і села, особливо з великою кількістю населення, в першу чергу – Княжа, Шевченкове, Вільховець, де зафіксовано від 20 до 10 випадків захворюваності на ковід. Проте останнім часом вірус не минає й таких невеличких сіл, як Гудзівка. Тож лікарі закликають населення з повною відповідальністю поставитися до свого здоров’я і роблять все можливе для стабілізації становища.

–На сьогодні основним завданням нашої служби є необхідність стримування розповсюдження інфекції шляхом санітарно-освітньої роботи з хворими та контактними особами, проведення комунікаційних заходів з іншими лікувальними закладами району, керівниками установ та підприємств з методом локалізації захворювань, – продовжує Ольга Андрусишина. – Наші спільні заходи спрямовані на розтягнення в часі епідемічного процесу, щоб дати змогу нашій районній медичній системі впоратися з цим навантаженням. Бо може не вистачити ні людського, ні матеріального ресурсу. Тому без розуміння кожного про відповідальність за себе і за того, хто поруч, всі зусилля медиків будуть немарними.

Схоже, що останнім часом жителі району таки стали більш відповідально реагувати на такі застереження. Сьогодні на вулицях Звенигородки майже не зустрінеш перехожих без захисної маски. Те ж спостерігаємо і в людних місцях, передусім на ринку. В навчальних закладах дотримуються рекомендацій МОЗ щодо проведення навчального процесу в умовах пандемії. І все ж треба сказати, що молодь ще значною мірою не усвідомлює небезпеки, що чекає поруч. В цьому можна упевнитись, побувавши в парках та в інших місцях відпочинку. Й тут рекомендаціями медико-санітарної служби і навіть втручанням поліціянтів можливій біді не зарадити. Потрібні насамперед втручання і жорсткий контроль батьків.

Михайло НЕЧАЙ

23.11.2020 08:30
Переглядів: 6196
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.