Звенигородщина відзначає 154 роки від Дня народження сходознавця Агатангела Кримського

15 січня 1871 року у Володимир-Волинському народився визначний сходознавець, перекладач, який знав понад 60 мов, історик, один із засновників Української академії наук (1918) Агатангел Юхимович Кримський, життя якого тісно пов’язане зі Звенигородкою, де довгий час проживала родина Кримських.

До Звенигородки Агатангел переїхав разом з батьками ще зовсім маленьким. У трирічному віці навчився читати, а в 5-річному віці вступив до місцевого училища. «Далі було навчання в Острозькій та Київській гімназіях і вступ до Колегії Ґалаґана. В Острозькій прогімназії вивчив польську, французьку, англійську та німецьку мови, в колегії Ґалаґана опанував грецьку, італійську, турецьку. У 18 років Кримський досконало знав 8 мов, а до кінця життя – понад шістдесят (різні дослідники називають цифри від 56 до ста, звертаючи увагу, що він вивчав не лише мови, але і різні говірки, діалекти). Сам учений жартував, що легше знайти мову, яку він не знає, ніж порахувати, скільки знає», – розповідають у Кочубеївській громаді.

У 1889 – 1892 роках навчався в Лазаревському інституті східних мов у москві. Там досконало опанував арабську, перську й турецьку мови та літератури. Закінчивши інститут, отримав дворічну стипендію для поїздки до Лівану й Сирії. Повернувшись до Москви, 25 років викладав у інституті, у 30 років став професором східної літератури, написав серію підручників, переклав російською Коран.

Під час гетьманату Скоропадського 1918 року Кримський повернувся до Києва та отримав посаду вченого секретаря новоствореної Української академії наук. Також очолив кабінет арабо-іранської філології та історико-філологічний відділ, під його керівництвом працювали правописна й діалектологічна комісії. Згодом розпочав викладання в Київському університеті, започаткувавши потужну школу орієнталізму. 1921 року став директором Інституту української наукової мови.

У 1929 році за справою «Спілки визволення України» заарештували його прийомного сина, а в 1941 році його самого за звинуваченням в «антирадянській націоналістичній діяльності» та вислали до Казахстану. За офіційною версією Агатангел Кримський помер 25 січня 1942 року в кустанайській тюремній лікарні, але є припущення, що його закатували. Місце поховання видатного вченого досі не знайдене. 1957 року його реабілітовано.

Тетяна ІВАШКЕВИЧ

Читайте також: З Тальнівщини на передову: Всеукраїнська Аграрна Рада передала ще 10 авто для ЗСУ

Читайте нас також в Telegram!

15.01.2025 16:04
Переглядів: 706
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.