Звенигородчанки звинувачують роботодавця в експлуатації

У Звенигородці працівники магазину відомої мережі повстали проти свого керівництва. Звинувачують їх в експлуатації та незаконних штрафах за нібито надумані порушення.

Оксана Штепан звільнилася місяць тому. Каже, до цього її змусили.

Я працювала з лютого по травень цього року, – розповідає Штепан. – У травні я взяла «лікарняний». Після цього мене нахабно звільнили. Без жодних пояснень. Сказали, аби я писала заяву на звільнення. Наскільки я знаю, в період карантину не мають права цього робити. Хоча, я вже була й не проти, бо робота невдячна. Заяву подала з 1-го червня за згодою сторін. Та керівництво змусило переписати «за власним бажанням». Я відмовилася.

Жінка запевняє, лікарняні їй досі в повному обсязі не виплатили, а трудову книжку забрала зі скандалом. Через недотримання її прав, збирається йти в прокуратуру.

Я виконувала функції адміністратора, але за документами, виявилося, була звичайним продавцем, – обурюється звенигородчанка. – Та в мене є докази. В обліку часу вводила години як адміністратор. Довго не могла забрати трудову книжку. Знайшлася лише після скандалу. Проте в ній немає жодного запису. Із цим всім йтиму в прокуратуру. В податкову я вже написала.

За кожним кроком працівників керівництво магазину спостерігало за допомогою відеокамер. Накладали штраф за найменші порушення.

Одна дівчинка, мій заступник, сиділа за комп’ютером, інша була в підсобному приміщенні й шукала термометр, – продовжує Оксана. – Остання спустила маску на підборіддя, поки була там. Керівництво зарахувало це як порушення. Штрафи – здуріти, які високі. Від 500 гривень. Причини їх накласти вишукувалися навмисно. Хоча робота була налагодженою, як годинник. Я вже не знаю, до кого звертатися за захистом. Страждають й інші. Є вагітна дівчина, яка відмовилася йти на роботу, бо мала температуру в 38 градусів. А її змушували це робити.

Анастасія Лисенко працює в цьому закладі продавцем-консультантом. Звільнятися поки не збирається. Проте готова боротися проти свавілля начальства.

Дуже важко зрозуміти, скільки я заробляю і скільки штрафів змушена була платити, – говорить Лисенко. – 4 тисячі платять на карту, а іншу частину видає менеджер, коли приїжджає. Важко зрозуміти й те, чи доплачують нам за понаднормові години. Дівчата постійно змушені тягати важкі ящики. Я теж їх тягала, будучи вагітною. Хоча це не передбачено обов’язками. Вільного часу майже не давали для відпочинку. Хіба адміністратор дозволяла. Та й то, аби не було видно на камерах спостереження. Скаржитися немає сенсу. Фраза одна: «не подобається – звільняйся».

Під час карантину Анастасії нібито довелося відбути зміну з високою температурою. Водночас, керівництво штрафувало, якщо працівники не міряли температуру відвідувачам під відеокамерами.

Нам дали розпорядження, що при підвищеній температурі нас повинні були відпускати додому, – пояснює жінка. – Одного дня в мене вона піднялася до 38-ми. Та додому мене ніхто не відпустив. Так зміну й відпрацювала. Наступного дня теж хотіли, аби я вийшла. Тому не хочу терпіти цього всього. Буду також йти в прокуратуру, якщо доведеться.

Закон забороняє підприємцям накладати штраф на працівників, пояснює юристка Ірина Гах.

Взагалі не мають права штрафувати, адже законодавством це не передбачено, – коментує фахівець. – Такий вид стягнень не може бути застосований до працівників. Якщо вони порушують правила внутрішнього розпорядку, їх можна притягнути до дисциплінарної відповідальності. Тобто, це догана або звільнення. Іноді роботодавці вписують в колективний трудовий договір якісь мінімальні штрафні санкції за, наприклад, запізнення. Це є умови, які значно погіршують становище працівника і тому є недійсними. Та навряд чи роботодавець стягуватиме штрафи з офіційної зарплати. Тому він їх забиратиме із «конвертної» зарплати, бо теж розуміє незаконність дій. В такому випадку складніше довести щось. Треба йти до власника й спілкуватися. Можна написати заяву в інспекцію з праці. Як правило, роботодавці йдуть на зустріч і виплачують заробітну плату в повному обсязі. Що стосується виконання непередбачених обов’язків, то й тут закон на боці працівника. Такі випадки треба якимось чином фіксувати і писати скаргу в інспекцію з праці.

Звенигородчанки поки збирають докази проти роботодавця. Оксана Штепан хоче не лише звертатися до прокуратури, а домогтися закриття магазину в місті.

 

Анатолій БУЗИНА

29.06.2020 16:05
Переглядів: 6634
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.