«З обласних інстанцій користі, що з козла молока…»

Фото з інтернету

Ось уже майже три роки поспіль безуспішно добиваються представники громадськості Звенигородського району припинення діяльності ТОВ «Рулонні газони» в адміністративних межах Неморозької сільської ради.
– Товариство це, ігноруючи вимоги Земельного і Водного кодексів України та природоохоронного законодавства, вирощує газонну траву на землях державної форми власності, на яких, згідно цільового призначення, дозволяється вирощування тільки сільськогосподарських культур, – розповідає звенигородець Юрій Сікало, який одним з перших і забив тривогу з цього приводу.
Тривога Юрія Олександровича небезпідставна. Необмежене використання води з Гнилого Тікича для поливу газонної трави створює критичну ситуацію з водним балансом в річці, особливо в літній період, що, в свою чергу, впливає на погіршення якості водопостачання КП «Водоканалізаційне господарство» самої Звенигородки. Окрім того, наноситься непоправна шкода земельній ділянці площею майже 50 гектарів, родючий ґрунт на якій зрізається разом рулонами газонної трави. Виходячи з того, що така «діяльність» зайшлих з Дніпропетровщини комерсантів велася без наявності відповідних дозволів, на сесії районної ради з подання громадськості було прийняте відповідне звернення до голів обласної ради та облдержадміністрації, а Юрій Сікало разом з іншими громадськими активістами звернувся до Головного управління державної екологічної інспекції в Черкаській області з проханням вплинути на ситуацію. Принагідно направили відповідні заяви в обласну прокуратуру та тодішньому голові обласної ради Олександру Вельбівцю. Було це наприкінці серпня 2017 року.
– В обласних інстанціях нас, так би мовити, почули, – продовжує свою розповідь Юрій Олександрович, – проте це аж ніяк не відбилося на вирішенні проблеми. Так, лише в січні наступного року ми дізналися, що на підставі звернення до керівників області було відкрите кримінальне провадження щодо ТОВ «Рулонні газони», проте про його хід нас ніхто не повідомив і не повідомляє. Не зрушили справи з місця й екологи, хоч відповідь їхня була обнадійливою…
Справді, здійснивши позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства «Рулонними газонами» й виявивши цілу низку порушень, з Головного управління державної екологічної інспекції повідомляли: «Наразі встановлюються заходи щодо адміністративної відповідальності керівника ТОВ «Рулонні газони» у зв’язку з порушенням вимог природоохоронного законодавства, та готуються матеріали (подання) щодо анулювання дозволу на спеціальне водокористування у відповідності до вимог п.6 ст.55 Водного кодексу України». Проте і ті заходи застопорилися. На запити звенигородців, чи таки притягнуто до адмінвідповідальності керівника товариства та чи анульовано вказаний дозвіл, відповіді приходили аж надто обтічного характеру. Подібного роду відписок у Юрія Сікала назбиралося більше десятка, хоча сама справа за цей час не просунулася ні на крок.
І все ж громадські природоохоронці продовжували штурмувати відповідні обласні структури, аби призупинити врешті неправомірну діяльність зайшлих бізнесменів. Звернулися вони вже повторно й до Головного управління держгеокадастру в Черкаській області. Проте й там, упевнившись в ході перевірки, що «Газонними рулонами» станом на 21 травня 2018 року «проведено роботи по зрізанню родючого ґрунту на площі 15,16 гектара, внаслідок чого порушено ґрунтовий покрив», тоді як «дозвіл на зняття і перенесення його не видавався», на цьому й зупинилися.
Зробивши висновок, що з обласних інстанцій користі, що з козла молока, звенигородські природоохоронці спробували знайти розуміння й підтримку в столичному Києві. Оскільки розслідування по відкритому кримінальному провадженню щодо «діяльності» ТОВ «Рулонні газони» затягувалося на невизначений строк, вирішили достукатися до тодішнього Генерального прокурора України Юрія Луценка.
Достукалися. Й отримали відповідь: «Ваше звернення взяте на контроль». Від того, зрозуміло, нічого не змінилося. Як і після звернення Юрія Сікала до виконуючого обов’язки голови Державної екологічної інспекції України Ігоря Яковлєва.
І тут можна лише позаздрити звенигородським громадським активістам, котрі, попри все, не опустили рук. По новому колу вже в листопаді минулого року вони знову вийшли на обласну державну адміністрацію, повідомляючи про повну бездіяльність державних служб і посадовців у порушеній справі. І отримали своєрідний детальний опис того, як мають діяти владні і підвладні структури в тій чи іншій ситуації. Починався ж той опис чи, швидше всього, опус таким собі поясненням, що «відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України». Закінчувалася ж така своєрідна відповідь, підписана заступником голови ОДА Романом Карманником казенною фразою: «Повідомляємо, що Ваше звернення залишено на контролі в обласній державній адміністрації, про результати його розгляду Вас буде поінформовано додатково у встановлений чинним законодавством час».
Це було наприкінці минулого року. Що ж далі?
– На сьогодні ми передали нинішньому голові облдержадміністрації Романові Боднарові цілий пакет документів, які підтверджують порушення існуючого законодавства ТОВ «Газонні рулони» і надіємося, що цій сумній історії, котра продовжує затягуватися, врешті буде покладений край, – чуємо від Юрія Сікала. – Ми ж, у свою чергу, зробили все, що могли, аби захистити наявні водні й земельні ресурси від незаконних посягань.

Феофан БІЛЕЦЬКИЙ

21.03.2020 09:00
Переглядів: 226
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.