Яка вона, якість освіти на Звенигородщині?

Нещодавно Державною Службою якості освіти України здійснювалася перевірка роботи відділу освіти Звенигородської РДА щодо забезпечення якості освітнього процесу на території району. Групою перевіряючих, до якої ввійшли відповідальні працівники та фахівці цієї служби, встановлено цілу низку порушень як в діяльності самого відділу, так й в школах.

Комісією передусім відмічено, що комплексної районної програми розвитку системи освіти відділом не розроблено, хоч в освітній галузі району реалізується сім програм, загальний обсяг фінансування яких складає 8946,6 тисячі гривень. У відділі відсутній і план роботи на нинішній рік, як і план проведення засідань відповідної колегії, на виконання рішень яких не видано жодного наказу. І ще. Хоч минулого року районна рада прийняла рішення про створення комунальних установ «Звенигородський районний сервісний центр з обслуговування закладів освіти комунальної форми власності» та «Звенигородський районний методичний кабінет», до роботи вони так і не приступили.

Таким чином, резюмують перевіряючі, відділом не створено механізму ефективного впливу на вирішення першочергових завдань розвитку освітнього процесу.

Виявлено також, що, всупереч частині 20 пункту 5 «Положення про відділ освіти», в районі не було забезпечено належної організації підготовки шкіл до нового навчального року. Перевіряючі не знайшли в організаційно-розпорядчих документах відділу освіти конкретних заходів, спрямованих на це. Замість цього наказом відділу від 15 липня 2019 року було передбачено лише проведення «рейдів-перевірки готовності закладів освіти району до роботи в новому навчальному році та в осінньо-зимовий період». Цікаво, як можна було здійснювати такі «рейди-перевірки», не знаючи, які саме роботи мали виконати в школах? Що ж вони перевіряли?

Комісією також встановлено, що державна субвенція на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа» в районі використана не повністю. Зокрема забезпечення комп’ютерним обладнанням перших класів загальноосвітніх шкіл складає всього 14 відсотків, меблями – 85, а дидактичними матеріалами – 2,3 відсотка. А це, як стверджують члени комісії, не дозволяє належним чином організувати освітній процес у перших та другий класах, які працюють в умовах Нової української школи. При цьому у перших-других класах кількох звенигородських шкіл просторово-предметне оточення не відповідає методичним рекомендаціям.

Вказали перевіряючі й на те, що наповнюваність окремих класів, як от у шостому та восьмому класах Звенигородської спеціалізованої школи №1, перевищує допустимі нормативи. А у Звенигородській загальноосвітній школі ім. Тараса Шевченка члени комісії зіткнулися взагалі з незрозумілим явищем: до 1-А класу там зараховано аж 28 дітей, тоді, як до 1-Б – 16. Що вже тут говорити як про використання бюджетних коштів, так і про створення належних умов для навчання?

Зазначено також, що в районі не функціонують опорні заклади освіти, а в низці закладів, зокрема, в Звенигородській №;1 та Стебненській школах, Книжицькому й Богачівському НВК, всупереч вимогам ст. 38 Закону України «Про загальну середню освіту», не розроблено відповідних освітніх програм.

Аби не перераховувати всіх виявлених при перевірці недоліків, які викладені комісією на десяти сторінках машинописного тексту, зішлемося лише на узагальнення: « Зважаючи на вищезазначене, можливо зробити висновок про недостатній рівень виконання покладених на відділ освіти повноважень щодо реалізації державної політики у сфері освіти, забезпечення якості освіти на відповідній території, виконання законодавчих та нормативно-правових актів, які регламентують діяльність у галузі освіти».

Що можна додати до цього? Хіба лише те, що рекомендації щодо виявлення порушень Державною службою якості освіти України, швидше всього доведеться виконувати вже новому очільникові відділу освіти.

Михайло НЕЧАЙ

Читейте також: На Тальнівщині відбувся обласний турнір з боксу

21.12.2019 18:01
Переглядів: 1490
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.