Як святкували Купайла на Звенигородщині
Одним із найдавніших та найулюбленіших українських свят є Івана Купайла. Безмежно люблять його й на Звенигородщині. Воно в нашій крові, в наших генах. Можна багато сперечатися про час відзначення, але потреба, палке бажання плести вінки, пускати їх на воду, стежити, куди попливуть, хто з хлопців зловить, – є органічною частиною нашої культури.
Саме в цей час природа розквітає буйним цвітом, а трави стають особливо цілющими. Магія та краса Купальського свята не дозволяють про нього забути. Найбільше ж його очікують діти та старше покоління – наші бабусі, які бережно передають внукам знання й сакральні традиції.
Цього року, як і попереднього, війна не дозволила святкувати Купайла на повну потужність. Не до гулянь нині. Однак діти ростуть і їм потрібно передати традиції. Бо в них, традиціях, код нашої ідентичності. Тож в першу чергу саме для дітей провели на Звенигородщині ряд заходів, присвячених плетінню вінків та спілкуванню з природою.
Центр культури та дозвілля Шевченківської сільської ради організував такий захід для місцевих дітлахів. Дівчатка вчилися під керівництвом дорослих плести віночки, спускати їх на воду, а хлопчики ловили вінки та клали вдома на огірки. Щоб родили! «Захід пройшов дуже тепло, по-родинному. Ми розповіли дітям про народні обряди, традиції, пов’язані з святом. Фольклорний аматорський колектив «Серпанок» під керівництвом Єлизавети Чухліб подарував нам купальські пісні, діти підспівували. Велика подяка родині Чухлібів та Олійників за допомогу в організації й проведені свята. А Людмилі Олійник – за неймовірні фото», – коментує в. о. директора Центру культури Марія Лоскучерева.
У Чижівському СБК на Купайла організували дітям мандрівку «Стежками рідного краю». «Любувались красою природи, насолоджувались ягодами диких черешень, співом птахів і спілкуванням, вдихали духмяний і медовий запах трав. Дівчатка сплели собі віночки, а хлопчики – ляльки-Купальнці для своїх матусь», – розповідає художня керівниця закладу Віта Очеретяна. На завершення програми дітей чекав смачний обід на лоні природи. Тож вражень назбиралось на рік вперед.
У Катеринополі Купайла відзначали при Центрі надання соціальних послуг. «Працівники та підопічні відділення денного перебування Центру вирішили зібратися разом, щоб поговорити про історію цього свята, традиції його святкування. Охочі сплели чарівні віночки з трав та квітів, а Людочка Нестеренко затанцювала таночок зі стрічками «Мир над Україною». Невимушене спілкування, усмішки наших гостей, приємні подаруночки та смачне частування було присутнє на нашій по-домашньому теплій зустрічі», – інформує директорка Центру Анна Жоломко.
«Цікаво було зібратися, поспілкуватися, хоч трохи відволіктись від щоденних клопотів, хвилювань. Гарний був захід», – відзначила одна із присутніх Тетяна Дмитрова.
Цінуймо, бережімо наші традиції. Адже вони – наше духовне надбання!
Тетяна ІВАШКЕВИЧ