У селі на Звенигородщині робитимуть окопні свічки з пальмового воску

У селі Козацькому на Черкащині працюють над вдосконаленням процесу виготовлення окопних свічок. Волонтери дослідили, що альтернативою бджолиному воску, який є досить дорогим, та дешевшому, але досить шкідливому парафіну, може стати пальмовий віск.

«При заливанні парафіном попередньої партії свічок ми зіткнулися з проблемою неприємного запаху горілої пластмаси при його розтопленні. І було вирішено шукати інший матеріал для заливання наших свічечок, тому що в нас за кілька годин роботи в день з парафіном боліли голови, а хлопці постійно вимушені дихати цим запахом. В процесі консультацій з досвідченими «свічкарями» було вияснено, що більшість вже перейшли на пальмовий віск. Він набагато зручніший у використанні, не виділяє ніяких запахів при нагріванні й не є нафтопродуктом. Тому на пробу вже замовлено першу партію в розмірі 25 кг», – розповідає Жанна Дзюба.

Як з’ясувалося, час горіння у парафіну та пальмового воску майже однаковий. Окопна свічка з пальмового воску (маленька банка з-під котячого паштету «Гурме») від Лесі Мощицької (Київ) горіла 2 години. Але пальмовий віск не виділяє неприємних запахів, кіптяви, які є особливо шкідливими при згоранні у невеликому закритому приміщенні.

«Основна проблема – це запах, – пише одна з дописувачок інтернет-спільноти Олена Курпас. – Неякісний парафін смердить нафтопродуктами. Окопні свічки, зроблені з нього, – смердять неймовірно. Скип’ятити в чашці воду на такій окопній свічці можна, а от вживати (чай) – ні!!! Наче бензин п’єш замість чаю. Також в закритих землянках тяжко дихати від такого тепла…а наші воїни запалюють їх щонайменше пів десятка за один раз».

Практично всі, хто займається виготовленням окопних свічок із парафіну у великих кількостях, скаржаться на нудоту та головний біль, що тоді говорити про військових?

«Запаморочення, головний біль, нудота – це прості побочки. Бензол, толуол –це токсичні речовини, які виділяє парафін. Бережіть себе!» – радить Софія Гудзь волонтерам.

У одного з військових, який недавно приїжджав у коротку відпустку, ми запитали, що він думає з цього приводу. Про свічки з пальмового воску він ще нічого не чув, на бджолино-воскові нарікань не було, а от на парафін трохи скаржився, оскільки від нього задуха й кіптява. «Ті, хто сплять на другому ярусі, зранку просинаються покриті сажею: обличчя, руки – все чорне. Але не біда – змивається. Гірше – це важке повітря», – зауважив воїн. Звісно, наші військовослужбовці невибагливі, тому раді будь-якій допомозі. Але, якщо є можливість покращити їхнє перебування в тяжких воєнних умовах, то чому ні?

До слова, окрім пальмового воску, можна використовувати соєвий, теж екологічний, проте він майже вдвічі дорожчий. Згідно з прайсом, що пропонують інтернет-крамниці, бджолиний віск можна придбати орієнтовно за ціною 340 – 365 грн (кілограм), парафін – 110 – 140 грн, пальмовий віск – 119 – 260 грн, соєвий віск – 280 – 450 грн. Ціна залежить від опту, виробника та апетиту продавців.

Зауважимо, температура плавлення пальмового воску – 60-70 С°, плавити цей віск (як і соєвий) по технології потрібно на водяній бані (хоча волонтери плавлять і на малесенькому вогні в чайнику), та ні в якому разі не доводити до кипіння.

Дбаймо про наших найкращих та найсміливіших!

Тетяна ІВАШКЕВИЧ

Читайте також: Родини військовослужбовців Тальнівщини отримали допомогу від підприємців

Читайте нас також в Telegram!

26.12.2022 10:41
Переглядів: 1578
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.