Рекомендації психологині зі Звенигородки на час війни і не тільки

Війна та всі події, пов’язані з нею, виснажують не лише слабодухих, а й сильних людей. Як впоратися зі щоденними стресами, емоційними гойдалками та зберегти психічне здоров’я розповіла досвідчена психологиня зі Звенигородки – Тетяна Мірошник. Отже, кілька порад від неї:

  1. Кожного ранку запитуйте себе, що хорошого плануєте зробити для себе, своїх близьких, для світу? Плануйте повсякденні справи та дотримуйтеся плану. Врахуйте: менша кількість запланованих справ дає можливість їх завершити та отримати задоволення від виконаної роботи, позитивний емоційний підйом.
  2. Сфокусуйтеся на тому, що можете контролювати, а що ні. Своє дихання, рухи тіла, тілесні відчуття, виконання поставлених завдань – ми можемо контролювати. Ми не можемо вплинути на великі процеси, але на свої дії та їхню якість впливати можемо!
  3. Дозвольте собі відчувати – проживати різні емоції. Можна дозволити собі перепади настрою, фізичну втому. Нормально бути сумним, схвильованим, відчувати біль, розчарування тощо. Якщо хочеться плакати – плачте. Вираження емоцій допоможе впоратися зі своїм станом. Але при цьому варто усвідомити та мати чітку позицію, що через годину – ви підніметесь і візьметесь за втілення своїх планів. Щось зробите задля миру, перемоги, свого життя, життя своїх близьких. Кожен перемагає у своїй сфері! Будьте корисними для тих, хто потребує допомоги. Не обов’язково займатися великою діяльністю – знайдіть у своєму близькому оточенні тих, кому ваша допомога буде корисною.
  4. Створіть для себе щоденні ритуали, які будуть вам допомагати і підтримувати – чашка чаю, тепла вода, спілкування з приємними людьми, читання книг, навчання, вправи для тіла, самомасаж, щоденник вдячності, молитва, час для себе тощо.
  5. Дозвольте собі займатися улюбленими справами. Важливо з’ясувати, якими ми є, які елементи дій, власних внутрішніх переконань, вірувань, допомагають нам повернутися до себе.
  6. Зменште потік інформації, зокрема новин. Якщо є відчуття, що інформаційний простір виснажує, впливає негативно – обмежте перегляд телевізора, соцмереж. Хоча б за годину до сну вимикайте телефон, дозвольте собі побути в тиші, в контакті з собою.
  7. Уникайте шкідливих способів боротьби зі стресом – зловживання алкоголем, психоактивними речовинами.
  8. Підтримуйте тих, хто разом із вами проживає труднощі – друзів, родичів, знайомих. Це допоможе вам прожити і свій стан також.
  9. Звертайте увагу на потреби та стан свого тіла. Стресові ситуації відображаються напругою в тілі. Практикуйте прогулянки на свіжому повітрі, фізичні вправи, йогу, техніки дихання, медитації, які допоможуть відчути розслаблення.
  10. Варто щось робити своїми руками – виготовляти вироби, ліпити вареники, малювати, вишивати тощо.
  11. Щодня робіть записи на окремих трьох аркушах трьох своїх продуктивних дій, результатів, подій, за які ви можете похвалити себе та порадіти. Ці аркуші складайте в окрему баночку чи скриньку. Потім можна діставати ці записи, перечитувати та надихатися в надто складний період, згадати ці приємні моменти, які стають ресурсом!
  12. Перед сном проаналізуйте, як прожили день, подякуйте собі, людям, які навколо, простору і з цими відчуттями переходьте до сну – забирайте продуктивний стан у свій наступний день.
  13. «Місце, де мені добре» Намалюйте те місце, де вам безпечно і опишіть свій стан, поділіться з тим, хто зможе вас вислухати і бути щиро з вами. Розмістіть малюнок у доступному місці і періодично розглядайте його, переносьте себе в це місце і спробуйте прожити описаний вами вище ресурсний стан. Корисно робити це перед сном та в критичних ситуаціях, коли охоплює безсилля, апатія, виснаження.

Дуже сподіваємось, що хоча б частина з цих порад стануть вам у пригоді. Не обов’язково практикувати всі, покроково, оберіть ті, які саме «ваші», які співзвучні вашій душі!

Тетяна ІВАШКЕВИЧ

Читайте також: Ми дуже вдячні за таку підтримку: у Тальному вимушені переселенці отримали допомогу

Читайте нас також в Telegram!

01.03.2023 15:10
Переглядів: 1424
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.