Окрім коронавірусу, нас підстерігає нова небезпека

Про те, як уберегтися від коронавірусу, що навісніє дедалі масштабніше, нас інформують на кожному кроці чи не всі існуючі в районах відомства, намагаючись будь-що засвідчити свою активність. При цьому чомусь ніхто з представників відповідних служб не заїкнеться про ще одну небезпеку, яка може дати знати про себе найближчим часом. Так, ще перед оголошенням карантину екс-міністр економіки, торгівлі й сільського господарства України Тимофій Милованов застерігав, що зупинення економіки може завдати більше шкоди, ніж коронавірус: «Люди просто не будуть мати, за що їсти, тоді настане повна трагедія».

До трагедії ще далеко, проте в ході бліц-опитування, проведеного «Новим Дзвоном» на Звенигородщині, у багатьох тамтешніх родинах гроші на прожиття закінчуються вже через два-три тижні. І лише незначна частина людей має заощадження на пів року й більше. Така ж ситуація і в інших районах Черкащини, та й в цілому по Україні. За оцінками торгово-промислової палати, близько 500-700 тисяч неофіційно зайнятих осіб після закриття бізнесу на карантин фактично не мають роботи.

А якщо додати до цього ще й наявних безробітних? На що їм прожити? Уряд намагається хоч якимось чином вирішити проблему. Зокрема, спрощено одержання допомоги у зв’язку з безробіттям на період карантину. Реєстрація безробітних здійснюватиметься з першого дня після подання ними відповідної заяви до центру зайнятості. Тоді ж і призначатимуться виплати. От лише, чи вистачить на це у держави коштів? До того ж далеко не всі ті, хто залишився без роботи, а, отже, й без засобів на існування, може розраховувати на допомогу. В самій Звенигородці таких нараховується більше 200 осіб, до яких відносяться й так звані «базарники».

Тим часом у магазинах значно підвищуються ціни на продукти харчування. Особливо це стосується овочів і фруктів, цукру, круп. Так, ціна на гречку підвищилася на 50 відсотків. Поступово дорожчають м’ясні та макаронні вироби. І хоч керівники корпорації «АТБ» (а це стосується передусім їхніх супермаркетів) намагаються довести, що вина в цьому постачальників, які підняли закупівельні ціни у зв’язку зі значним зростанням витрат на виробництво продукції, що, в свою чергу, пов’язане з карантинними заходами та девальвацією гривні, це далеко не так. Бо ті ж, скажімо, овочі й фрукти, заготовлені з осені минулого року, ніякої переробки не потребують, тож ціни на них підвищені, швидше всього, штучно.

– Коли таке було, щоб картопля у квітні коштувала майже по двадцять гривень за кілограм? – скрушно зітхає літня жінка в звенигородському супермаркеті «АТБ».

– Хотіла купити кілограм яблук для внуків, та не вистачає грошей, – перебирає інша зім’яті кредитки в гаманці.– А яблука гарні, як перемиті…

Своє авторитетне слово в такій ситуації могла б сказати Держпродспоживслужба, проте, виявляється, на час карантину планових перевірок вона не проводить.

І все ж, тоді, як торгівельники шукають можливість «наварити» на вірусі, маємо й підприємців, які розуміють свою соціальну відповідальність у цей критичний час. Окремі з них проводять благодійні заходи. Це стосується, зокрема, і власників звенигородського магазину «Питна вода», де минулої неділі кожен відвідувач міг безкоштовно отримати 10 літрів очищеної питної води. А у магазинах « Свіже м’ясо», що в центрі Звенигородки, ціни на свинину, сало, ковбасні вироби до недавнього часу не тільки залишалися на тому ж рівні, але й з минулого тижня навіть знизилися .

– Цього тижня знижки становлять від 5 до 10 гривень на кожному кілограмі, – розповідає продавчиня Світлана Чиженко, – і на цьому не зупинимося.

Її слова підтверджує власник магазину, тальнівський підприємець Олег Поцілуйко:

– Справді, зважаючи на спад купівельної спроможності в населення, ми вирішили поступово знижувати ціни на власну продукцію.

До цього варто додати, що магазини Олега Петровича є не тільки у Звенигородці, а й у Ватутіному, Умані, і, звичайно ж, у Тальному. Отож здешевлюють продукцію в кожному з них.

Проте таких підприємців можна поки що на пальцях порахувати…

 

Феофан БІЛЕЦЬКИЙ

12.04.2020 09:07
Переглядів: 5615
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.