На поле карантин не накладеш
Якщо через карантинні обмеження жителів Звенигородки сьогодні можна побачити в основному біля магазинів та аптек і то – в масках, то села району живуть своїм життям. Звичайно, й там позакривали на карантин установи і заклади, діючи на упередження, пасажирського сполучення з містом немає, що значно зменшує загрозу поширення вірусу, проте ніхто не відміняв звичної сільської роботи, без якої тамтешньому люду не обійтися. Як от і в приміській Неморожі, де майже в кожному обійсті мають свої постійні клопоти, пов’язані з домашнім господарством. Ті пораються біля худоби чи птиці, ті – на присадибних ділянках. Майже біля кожної хати – грядки, де вже пробивається і тягнеться до сонця зелень.
– Зараз в хаті не всидиш, весна додає роботи кожного дня, – чуємо від господинь.
–В народі недаром кажуть, що весняний день рік годує, тож потрібно з усіма роботами справитися, – підтримує їх, коментуючи ситуацію на селі, інженер з охорони праці місцевого СТОВ «Неморож» Дмитро Поліщук.
І справді, роботи в господарстві не припиняються. Тут в стислі строки підживили посіви озимих культур, вже встигли посіяти на всій запланованій площі овес, ячмінь, люцерну.
– Звичайно, на поле карантин не накладеш, – жартує Дмитро Іванович. – Правильно сказав президент Білорусі Олександр Лукашенко: «Хто боїться коронавірусу, той хай іде до нас на трактор, у полі вірусів немає». Та все ж працюємо з урахуванням всіх рекомендацій протидії коронавірусу, робимо все для того, щоб створити на виробництві безпечні умови для працюючих. Якщо вести мову про механізаторів, то ризику вони практично не піддаються: вийшовши на роботу й отримавши те чи інше завдання, працюють, ні з ким не контактуючи. Поки тут ніби все нормально, проте про профілактику дбаємо постійно, бо основні польові роботи ще попереду: як тільки дозволять погодні умови, приступимо до сівби більш пізніх культур.
Не припиняється й на день виробничий процес і на тваринницькому комплексі сільгосппідприємства, яке вже тривалий час славиться високою продуктивністю худоби. Не зменшилися приваги молодняка худоби та надої молока і в ці дні, хоч тваринникам доводиться особливо пристосовуватися до роботи в умовах карантинних заходів. В організації технологічного процесу тут суворо дотримуються санітарно-гігієнічних вимог, гігієни. В першу чергу в господарстві подбали, аби масками та іншими засобами захисту всі працівники ферми були забезпечені повністю, хоч, аби дістати їх, директору господарства Юрію Алексєєву довелося таки чимало помотатися.
Жорстким є і пропускний режим.
Не припиняючи роботи, дбають про безпечні заходи й в ризинському СТОВ імені Гришка.
– Ми обмежили доступ відвідувачів до офісного приміщення, працівники контори перебувають в основному у вимушених відпустках, розповідає директор сільгосппідприємства Валерій Федорчук, – діє тільки виробництво. Після сівби ранніх сільськогосподарських культур, механізатори, зважаючи на затяжну весну, мають паузу в роботі. Проте посівні агрегати стоять на лінійці готовності. Водночас передбачено й профілактику вірусу, адже, окрім всього іншого, треба буде завозити посівний матеріал, мінеральні добрива, засоби захисту рослин та інше.
Як і в Неморожі та в Ризиному, не сидять, склавши руки, сільгоспвиробники й і в інших населених пунктах району. Хоч деякі технологічні процеси в сільгосппідприємствах оптимізували, робота тут не припиняється. Поки що все йде, так би мовити, в робочому режимі. Паніки немає. Селяни як працюють, так і працюватимуть. Проте вже сьогодні вони висловлюють побоювання: чи не зростуть раптово ціни на пальне, запчастини та інші матеріали, як це було з масками чи вже сталося з продуктами харчування в магазинах? Бо якщо і в матеріальному забезпеченні сільськогосподарської галузі не обійдеться без спекуляції на сьогоднішніх бідах, проблеми можуть виникнути досить суттєві.
Феофан БІЛЕЦЬКИЙ