Краєзнавчий музей Звенигородки поділився світлинами старого міста
З часів першої літописної згадки про Звенигород (нині Звенигородку, що на Черкащині) минуло 629 років. Нині це районний центр, а також осередок Звенигородської громади. Славне, тихе провінційне місто із затишним парком, барвистими клумбами, платанами вздовж дороги, бронзовим пам’ятником молодому Тарасу Шевченку, нетиповим для радянської епохи (споруджений 1982 року), музеєм-садибою Агатангела Кримського та працьовитими щирими мешканцями. А от якою була Звенигородка раніше – розповіли в місцевому краєзнавчому музеї словесно та світлинами.
«Людські поселення тут існували з незапам’ятних часів. Територія древньої Звенигородщини розкинулась серед могутніх лісів та безмежних ланів, ставши оборонним форпостом, який боронив край від наїздів кочових племен. Боротьба ця почалась ще в Х – ХІ століттях. Ймовірно, що в ті часи й виник Звенигород. Всього зазнало древнє місто і розквіту, і повного знищення. Найперша літописна згадка про наш Звенигород датується 1394 роком. 1545 року наше місто вперше згадується, але вже під назвою «Звенигородка». Найпомітнішими спорудами давнього міста були церкви. Будівництво кам’яних будинків, державних установ розпочалося набагато пізніше», – інформують краєзнавці.
Наочно про місто розповідають світлини:
- Загальний вид міста. Листівка 1914 року.
- Успенська церква. Кам’яна споруда стояла на початку Проспектної вулиці (нині проспект Шевченка). Зруйнована в 1932 році.
- Приміщення Звенигородського повітового казначейства Київської губернії (фото 1910 року). Нині тут розміщено Центр дитячої та юнацької творчості.
- Центральна (Проспектна) вулиця.
- Свято-Преображенський собор, збудований 1820 року. Центр міста, де споруда міської ради. Поштова листівка 1914 року.
- Авторське фото Агатангела Кримського. З фондів Звенигородського краєзнавчого музею ім. Т.Г. Шевченка. «Базар». Нині – вулиця Марії Приймаченко.
- Давній дерев’яний міст через річку Гнилий Тікич.
Решту світлин та цікавих фактів про історію та персоналії Звенигородки ви дізнаєтесь, завітавши до її гостинного, багатого експонатами краєзнавчого музею.
Тетяна ІВАШКЕВИЧ