«Частину бомбосховищ продали або зруйнували»: журналіст дізнався стан укриттів Звенигородщини

2014-го року влада міст активно почала перевіряти стан захисних укриттів. Поруч з кожним таким бомбосховищем в обов’язковому порядку наносили позначку, аби люди знали, куди бігти в разі небезпеки.

Журналіст вирішив перевірити, що змінилось за ці 7 років і в якому нині стані споруди. Для цього їду в Звенигородку. Перед цим телефоную до мера міста. Той обіцяє дати команду, аби відчинили кілька сховищ. Проте згодом чиновник не знаходить часу для цього. Поряд із міськрадою зустрічаю його заступника Сергія Кармазіна.

Таке бомбосховище, наприклад, є біля гаражів колишньої друкарні, – каже Кармазін. – Але там ситуація не проста. Ті приміщення не перебувають на балансі міськради через певні юридичні питання. Ще, знаю, є сховище у підвалі, де «Ощадбанк» та казначейство.

Ніякого бомбосховища під будівлею давно немає, запевняє керівник управління Держказначейської служби у Звенигородському районі Олег Опаленко.

Це не правда. Підвал вивели з переліку бомбосховищ, – пояснює Опаленко. – Це сталося досить давно. Ще років 6-7 тому. Коли казначейству передали це приміщення, воно було сховищем. Та коли площі почали здавати в оренду, його й вивели з цього переліку.

В разі війни заховатися можна буде в будь-який підвал багатоповерхівок. Вони числяться в якості укриттів. Проте мешканці щороку закладають ходи різним мотлохом. Ще є спеціально побудовані протирадіаційні сховища. Та частина з них призначена не для всіх.

Кожен багатоповерховий будинок має свої підвальні приміщення, – розповідає начальник сектору з питань оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами Звенигородської РДА Сергій Палій. – Ще на момент планування передбачалося, що вони можуть використовуватися для захисту населення. Окрім цього на Звенигородщині є чимало протирадіаційних укриттів та сховищ. Частина з них – відомчі об’єкти. Розташовані на території певних відомств та підприємств. Призначені для працюючої там зміни. А інша частина є загальнодоступною. Щовесни ЖРЕУ перевіряє підвали. Вивозять сміття, яке наші доброзичливі громадяни стягують туди.

Вказівників, які б допомогли людям знайти укриття, немає на переважній більшості будівель. Спеціальної карти із розташуванням кожного бомбосховища поки немає.

Наклейок з написом «Укриття» немає, – продовжує Палій. – У 2014-ому році їв вивішували. Їх десь поновили, а десь ні. Але, теоретично, люди знатимуть, куди бігти. Спеціалізованих приміщень є 5. Там є фільтрація повітря, водозабезпечення. На даний момент ці споруди є обмежено-придатні. Нині ми плануємо розробити інтерактивну карту, на якій будуть нанесені ці всі об’єкти. Вона буде опублікована в інтернеті.

Захисних будівель раніше було значно більше. Під час «перебудови» їх знищили.

В ті часи хаосу частину бомбосховищ продали або зруйнували, – розводить руками керівник. – До цього їх було набагато більше, ніж тепер. Але все населення Звенигородки та району можна буде сховати в тих, чи інших підземних просторах.

У сусідньому Ватутіному спеціальних бомбосховищ також 5. Прошу місцевих чиновників показати кілька з них. Ті обіцяють запитати дозвіл на це в очільника міста. Проте за кілька годин так ніхто й не зателефонував. Прямую до міського Палацу культури. Там якраз прибирають територію працівники відділу культури й туризму разом із керівником Андрієм Мартиненком. Чоловік одразу погоджується провести екскурсію бомбосховищем. Двері самого укриття з суцільного металу завтовшки у кілька сантиметрів.

По ідеї, це протирадіаційне сховище, – розповідає Мартиненко. Йдемо довгим коридором. Таких тут декілька. По обидва боки є кімнати з різним призначенням. – При зачинених дверях буде чим дихати. Навіть зараз повітря тут вистачає, хоч воно дещо вологе. Але є станція, яка, в разі потреби, допомагатиме вентилювати приміщення. Вода й освітлення також є. Бомбосховище щороку приводиться в належний вигляд. Зможе вмістити в собі приблизно 800 осіб. Нинішній мер з перших днів на посаді одразу перевірив його.

На сайті міськради є інтерактивна карта найпростіших укриттів. Її легко знайти в головному меню. За допомогою навігатора до будь-якого зі сховищ можна легко дістатися.

Сергій РАДЧЕНКО

23.04.2021 17:03
Переглядів: 2183
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.