Автор ікони святої Варвари зі Звенигородського музею належав до роду місцевих меценатів-сподвижників

4 грудня Україна та світ і православна Звенигородщина зокрема відзначали День святої Варвари.

З нагоди свята Звенигородський музей похвалився іконою великомучениці, що входить до його експозиції. Ця ікона колись була власністю Каленя Терещенка, видатного скульптора, брата Софії Терещенко, засновниці Звенигородського музею. Написав її Нифонт Терещенко – їхній брат.

Музейники щедро поділились біографією іконописця.

«Народився Нифонт Терещенко 1867 р. в с. Попівка Звенигородського повіту. Навчався малювати Нифонт у сільських малярів, а у 80-х роках ХІХ століття, завдяки клопотанням місцевого священика, потрапив до іконописної майстерні при Києво-Печерській Лаврі. Його творча спадщина складається з ікон, картин церковного змісту, портретів, натюрмортів, краєвидів, робіт, виконаних в стилі «народної картинки».

В 1920 р. Софія Терещенко заснувала разом із братами Каленем та Нифонтом у м. Звенигородці художню школу, яка існує й нині. Софія, яка за спеціальністю була портретисткою, викладала графіку, Калень – ліплення, Нифонт – малюнок», – розповідають у закладі.

Вчителював Нифонт Терещенко також у Звенигородській жіночій гімназії та єврейській семирічній школі, викладав малювання і креслення.

При художній школі родина започаткувала музейний куточок, який в 1922 році став музеєм.

Однак сталінський режим не дав патріотам-меценатам створити в Звенигородці оазу мистецтва.

1929 року Софію Терещенко було заарештовано по підозрі в «належності до української контрреволюційної організації, що ставила за ціль повалення радянської влади» й присуджено їй 10 років таборів, згодом справу художниці двічі переглядали й табори замінили засланням до Казахстану (1930 – 1933, 1935 – 1944 ). У Звенигородку мисткиня повернулася лише 1944 року. У 1948 році пішла з життя. Реабілітована аж у 1973 році.

Нифонт Терещенко після життєвих поневірянь оселився у рідному селі Попівці, де працював учителем та малював картини на замовлення, помер у 1947 році. Його сина Юрія репресували в 1938, помер у в’язниці.

Каленик Терещенко став скульптором першого пам’ятника Тарасу Шевченку, що був на Чернечій горі у Каневі. Помер у 89-річному віці 1969 року.

Вічна пам’ять та шана талановитим українцям!

Тетяна ІВАШКЕВИЧ

Читайте також: Мерседеси, мільйони і статус інваліда: голова Черкаської облради очолює тренд серед чиновників-інвалідів

Читайте нас також в Telegram!

05.12.2024 10:12
Переглядів: 371
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.