Зміна типу та найменування Зеленьківської гімназії на Тальнівщині: між емоціями громади та реальністю освіти
На черговому засіданні Тальнівської міської ради розглянули одне з найгостріших питань освітньої галузі громади – зміну статусу Зеленьківської гімназії, що передбачала перетворення її на початкову школу. Доповідачкою виступила начальниця відділу освіти, молоді та спорту Лариса Коваль.
Обговорення викликало широкий резонанс. У ньому взяли участь матері гімназистів Наталія Русанчин і Любов Толочко, а також директорка закладу Людмила Звіряка, які переконували депутатів залишити його в нинішньому статусі. Проте за емоційним фоном дискусії стояли вагомі аргументи економічного, демографічного й освітнього характеру.
Передумови рішення
Рішенню про зміну статусу Зеленьківської гімназії передувала тривала дискусія. Ще 3 серпня 2023 року було ухвалено рішення №458-20 про проведення громадського обговорення щодо зміни найменування й типу закладу освіти.
Протягом року батьківська громада неодноразово зверталася до депутатів і міського голови з проханням зберегти статус гімназії хоча б ще на рік. Задля компромісу це прохання було задоволено.
Однак у 2024 році, після завершення громадських слухань за участі мешканців сіл Зеленьків та Вишнопіль, представників міської ради та відділу освіти, питання постало знову. Цього разу вже з вимогою ухвалити стратегічне, а не тимчасове рішення.
Демографічна динаміка та проблеми наповнюваності
Лариса Коваль у своєму виступі наголосила, що при ухваленні рішень про збереження чи реорганізацію освітніх закладів головним є не емоційна складова, а перспективи. Ключовими показниками тут є кількість дітей дошкільного віку та прогнозована кількість учнів.
Фактичні дані свідчать про поступове зменшення кількості учнів у Зеленьківській гімназії.
– У 2024 році – 56 учнів, з яких 7 перебувають за кордоном і навчаються за сімейною формою.
– У 2025 році – 56 учнів. Освітній процес забезпечують 12 педагогів, а ще 6 працівників відповідають за обслуговування. Загалом у колективі – 18 працівників.
– У 2026/27 навчальному році очікується 48 учнів, хоча раніше планувалося 57.
– У 2027/28 роках прогнозується лише 45 учнів.
Крім того, 20 учнів приїжджають із села Вишнопіль, а 27 – із самого Зеленькова. Таке розосередження учнівської бази додатково ускладнює фінансове та логістичне забезпечення.
Фінансова складова: витрати зростають, субвенція зменшується
За словами Лариси Коваль, утримання одного учня в Зеленьківській гімназії коштує 72,8 тисячі гривень, тоді як середній показник по громаді становить 44,8 тисячі. Державна освітня субвенція зараз покриває лише 8 місяців витрат, а решта – за рахунок місцевого бюджету. Наразі дефіцит коштів на утримання гімназії перевищує 1 мільйон гривень.
Ситуацію також ускладнює застаріла матеріальна база. Система обігріву у школі з моменту її побудови є неефективною, частково нагріває горище, що призводить до значних втрат тепла. Минулого року постачальник тепла навіть відмовлявся постачати його до приміщення через збитковість.
Законодавчі вимоги: субвенція лише для закладів із достатньою кількістю учнів
Лариса Коваль також наголосила на законодавчих вимогах, які впливають на фінансування. Згідно з чинним законодавством, освітня субвенція передбачена лише для закладів, у яких навчається не менше 45 учнів.
Якщо кількість дітей зменшиться нижче цього показника, держава не буде надавати кошти гімназії, і весь фінансовий тягар повністю ляже на місцевий бюджет. Це є об’єктивною причиною для зміни типу закладу на початкову школу.
Позиція депутатів: турбота про майбутнє
Голова комісії з питань освіти Ростислав Пироженко у своєму виступі підкреслив, що це питання є дуже болючим, оскільки стосується дітей. Водночас він наголосив на відповідальності депутатів перед усією громадою. Як батько і дідусь, він розуміє тривоги родин, але як депутат зобов’язаний дивитися в майбутнє.
«Ми можемо ще на рік зберегти гімназію в Зеленькові, Білашках чи Соколівочці, але через 3-4 роки всі ці заклади все одно будуть або понижені в статусі, або закриті. Тому вже зараз треба створювати сильні опорні школи, які надаватимуть якісні знання», – зазначив пан Пироженко.
Він підкреслив, що лише концентрація зусиль – фінансових, кадрових, організаційних – дозволить створити належні умови для якісної освіти дітей, навіть якщо їм доведеться їздити до опорного навчального закладу. При цьому згадав досвід Тальнівського ліцею, який колись був серед найкращих в області та входив у топ-20 шкіл України за рівнем знань.
Післямова
Питання зміни типу та найменування Зеленьківської гімназії – не лише про назву. Це питання про відповідальне ставлення до реальності: демографічної, фінансової, інфраструктурної. Батьки, влада й громада мають спільну мету – забезпечити дітям якісну освіту. А це можливо лише тоді, коли заклади матимуть стабільне фінансування, сучасну матеріальну базу й достатню кількість учнів.
Станом на сьогодні збереження гімназії у нинішньому вигляді є фінансово невиправданим і стратегічно неправильним кроком. Тому зміна статусу закладу, а саме перехід до початкової школи, є кроком хоч і непростим, але обґрунтованим, зваженим та спрямованим на майбутнє.
Наталія ГОЛОВЕЦЬКА