Земля, що працює на громаду: як земельний відділ Тальнівської міськради перетворив «нічийне» на ресурс

До 2020 року земельні питання Тальнівщини вирішувалися на рівні районної адміністрації та районної ради. З розпуском цих структур і утворенням Тальнівської територіальної громади, новостворена міська рада отримала у спадок не лише повноваження, а й бюджет з боргами та фактичним нулем коштів на розвиток. Бюджет колишнього Тальнівського району був хронічно дірявим, земля – сірим простором, а військові та соцсфера чули знайоме: «вільної землі немає». При цьому, земля в районі не була інвентаризована, оскільки тодішня голова районної ради та адміністрації Валентина Любомська свідомо не ініціювала процесу інвентаризації. Це призводило до того, що фермери мали різні умови: як у сплаті оренди, так і в користуванні господарськими дворами. Значна частина землі оброблялася в тіньову, без належної звітності й без надходжень до бюджету.

Все змінилося із створенням Тальнівської територіальної громади. У таких умовах земельна сфера стала критично важливою і саме вона врятувала ситуацію. Коли районна рада передала повноваження, а з ними й відповідальність за землю, у Тальнівській міській раді сформувався потужний земельний відділ, який з перших днів почав методично, законно й наполегливо впорядковувати землю – ресурс, що десятиліттями залишався неоформленим, безгосподарним і часто безплатним для користувачів.

Насамперед ми провели актуалізацію всіх даних сформованих земельних ділянок, усієї землі громади, – розповідає керівниця земельного відділу Олена Гук. – Далі перереєстрували всі ділянки відповідно до закону, яким вони перейшли у власність громади.

Свою роботу відділ почав з інвентаризації земель під господарськими дворами, на даний час вже оформлено 262 договори оренди. Раніше ці землі просто використовували без документів, а отже – без сплати жодних коштів до бюджету. Тепер все фіксується, укладаються договори, а громада отримує справедливу орендну плату.

Тальнівська громада стала однією з перших на Черкащині, яка переоформила земельні ділянки під водними об’єктами у власність громади. На сьогодні в оренді перебувають 75 ставків.

Гроші не з неба, а з землі

За словами керівниці відділу, земельна сфера стала одним із основних джерел наповнення місцевого бюджету. Це стало можливим завдяки системній роботі з договорами оренди:

Ми переглянули старі договори з орендними ставками на рівні 3–4% і за погодженням з орендарями переуклали їх на 12%. Наше прагнення – забезпечити єдиний підхід до формування орендних ставок для всіх орендарів.

Прозорі торги – реальні прибутки

З 2022 року громада активно впроваджує практику електронних торгів, виставляючи на аукціони земельні ділянки та водні об’єкти. Завдяки цьому вдається забезпечувати чесну конкуренцію, підвищити надходження до бюджету та зробити розподіл ресурсів прозорим і відкритим.
Один з прикладів ефективності – аукціон з оренди ставка, стартова вартість якого становила 8 тис. гривень, у результаті торгів ціна оренди зросла до 161 тис. гривень.

Всі – у правове поле

Відділ працює над тим, щоб у громаді не було привілейованих чи «забутих» користувачів землі. Провели масову роботу з одноосібниками – близько 2 тисяч осіб, їхні дані передали до податкової служби для подальшої обробки та контролю.

Робота охопила також неуспадковані паї:

– Ми виявили ділянки, які оброблялись, без правовстановлюючих документів та сплати орендної плати. На сьогодні укладено 219 договорів оренди землі.

Завдяки зусиллям земельного відділу сьогодні у громаді оформлені землі під об’єктами нерухомого майна, які перейшли у власність громади: навчальні заклади, лікарня, фельдшерсько-акушерські пункти, свердловини, кладовища, сміттєзвалища – те, що роками залишалось без належного оформлення документів, наразі передано в постійне користування комунальним підприємствам

Земля для військових і соціальної сфери

До повномасштабної війни земельний відділ активно забезпечував землю тим, хто мав на неї право:

–Особливо приділяли увагу учасникам бойових дій, працівникам соцсфери, всім, хто звертався. Раніше в районній раді заявляли: «землі немає», проте в міській раді на кожну сесію виносили на розгляд питання щодо передачі земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства у власність. За час створення громади передано 683 ділянки для ведення особистого селянського господарства. Через воєнний стан, передача в приватну власність заборонена, окрім ділянок під об’єктами нерухомого майна (житловою забудовою), нині громада активно оформляє землю під городництво, яку беруться в оренду під 3%.

Порядок, прозорість і розвиток

На сьогодні у всіх селах громади поновлена нормативна грошова оцінка. Відтепер ставки однакові, а правила – прозорі. Створено внутрішню електронну земельну карту, де постійно оновлюються дані.

Ми провели колосальну роботу. І вона ще не завершена. Попереду передача ставків в оренду, оформлення господарських дворів, ще є резерв. Але головне, що тепер у громаді діє порядок, є справедливість і надходження до бюджету.

Там, де раніше не було навіть обліку, сьогодні діє система. Там, де не було грошей, нині бюджет наповнюється, залишаються кошти на розвиток та допомогу ЗСУ. А там, де казали «землі немає» – її знаходять і розподіляють. І все це завдяки людям, які бачать землю не як проблему, а як ресурс.

Анна ДРАГУН

Читайте також: Як підприємець Ігор Новицький перетворив бізнес на волонтерський фронт Тальнівщини: «Ми робили все, що могли – і навіть більше»

Читайте нас також в Telegram!

15.05.2025 17:04
Переглядів: 2354
Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.