Задля збереження Тальнівської лікарні депутати просять внести зміни у медичну реформу
Третій – інфраструктурний етап медичної реформи передбачає створення госпітальних округів на базі областей, що може призвести до того, що при населенні 186,7 тис. жителів у Звенигородському районі залишиться лише одна кластерна лікарня і жодної загальної. Тобто, з діючих на сьогодні лікарень колишніх Тальнівського, Лисянського, Катеринопільського, Шполянського районів не залишиться жодної загальної лікарні, яка буде надавати базові медичні послуги.
На засіданні сесії Тальнівської міськради на Черкащині було прийнято звернення депутатів до Кабінету Міністрів України, МОЗ України, Черкаської ОВА, Звенигородської РВА про внесення змін в інфраструктурний етап медичної реформи. Щоб зберегти Тальнівську багатопрофільну лікарню – депутати просять зменшити кількість населення для відкриття загальної лікарні до 30 тис. людей. Спроможна медична мережа буде формуватися на підставі клопотань від військових обласних адміністрацій, які мають бути подані до 1 травня 2023 року.
Доповідав із цього питання секретар міської ради Євгеній Безталанний. Він зазначив, що згідно з проектом МОЗ одна загальна лікарня має розташовуватися з розрахунку не менше ніж на 40 тисяч населення, а кластерна – не менше ніж на 150 тисяч. Однак у нашій громаді населення близько 30 тисяч, що не дає змоги сформувати загальну лікарню. Євгеній Юрійович додав, що час прибуття до медичного закладу не має перевищувати 60 хвилин і бути в радіусі доступності 60 км). Тоді як відстань від Тального до Звенигородки складає 35 км, а з частини населених пунктів нашої територіальної громади – 50-60 км. Подолати таку відстань менше ніж за одну годину, як вимагають умови реформи – майже не реально.
– Сьогодні наші віддалені села, такі як Поташ, Романівка, Лісове, Лоташеве, Зеленьків, Піщана, які мають проблеми із транспортним сполученням – просто не зможуть вкладатися у відведені часові норми. До того ж, не всі жителі нашої громади мають автомобілі, а автобусні маршрути зовсім не підлаштовані під такі потреби. Тому це буде негативно впливати на доступність медичного обслуговування населення, – додав Безталанний.
Крім того, в тексті депутатського звернення зазначили, що матеріальна база Звенигородської лікарні не в змозі задовольнити потреби в стаціонарному лікуванні населення всього району. Наразі у районній лікарні проходять лікування інсультні хворі нашої громади і навіть для них місць частково не вистачає.
Водночас Тальнівська багатопрофільна лікарня, розрахована на 130 стаціонарних ліжок і надає низку медичних послуг згідно із договором НСЗУ.
Три роки тому, ми писали матеріал про те, що Тальнівська лікарня ризикувала бути на межі закриття через хронічне недофінансування, зношене та періодично працююче діагностичне обладнання.
Медзаклад врятували завдяки спонсорським коштам та фінансуванням із місцевого бюджету та спецрахунку лікарні. Місцевий підприємець Володимир Мовчан, закупив обладнання для лікарні: УЗД-апарат з датчиком серця, апарат ШВЛ, два монітори пацієнта, кисневий концентратор, медичні відсмоктувачі та повністю відремонтував та укомплектував палати у хірургічному та дитячому відділеннях. Минулого року придбав сучасну лапароскопічну стійку. Завдяки цьому, лікарня змогла виконати умови НСЗУ і надавати пацієнтам практично увесь спектр медичних послуг.
Також коштом місцевого бюджету та власними заробленими фінансами лікарні було придбано новий цифровий рентгенапарат, мамограф, відеогастродуоденоскоп, відеоколоноскоп, стаціонарна киснева станція. Повністю переоснастили операційний блок та відділення анестезіології з ліжками інтенсивної терапії. Нині заклад оснащений потужними генераторами, зроблено сучасні ремонти відділень. Наразі ж проводиться ремонт приймального відділення до чинних вимог законодавства, що надає можливість здійснювати надання сучасних медичних послуг.
Тая АГАВЕРДІЄВА
Читайте також: Пункти незламності, освіта і тероборона: на що виділяли бюджетні кошти на сесії Тальнівської міськради