З ініціативи «Водоканалу» на Тальнівщині зростуть тарифи на воду та каналізацію
З 1 січня тарифи на водопостачання та водовідведення у Тальнівській громаді на Черкащині зростуть. Якщо кубометр води зараз обходиться громадянам у 28 гривень 95 копійок, то коштуватиме 35 гривень 24 коп. (ріст плати – 21%). За водовідведення жителі громади до кінця року ще платитимуть по 46 грн. 95 копійок за метр кубічний, після ж доведеться віддати 51 грн. 74 коп. за кубометр (ріст плати – 11%). Певна річ, що нарікань серед населення з приводу підвищення тарифів більше, ніж достатньо. Тож ми вирішили поспілкуватися з керівником «Водоканалу» Володимиром Гречкою, аби він пояснив, чому «Водоканал», особливо під час війни, вирішив підняти ціни на воду та каналізацію.
– Тарифи підприємство не піднімало 2 роки. Це завдяки великому вливанню коштів з міської ради на модернізацію підприємства, зокрема, на центральній насосній станції, була заміна насосного обладнання, частини водогонів, що дало змогу утримуватися на плаву стільки часу і не піднімати тариф, – каже Володимир Васильович. – Законодавець рекомендує щороку до 1 серпня року, що передує плановому, подавати підприємствам до органів місцевого самоврядування розрахунки економічно обґрунтованих тарифів. 23 серпня ми подали, опублікували – вони абсолютно усі економічно обґрунтовані. Ми діємо на підставі економічно обґрунтованих цифр. Крапка. Подобається це комусь чи ні – буде тільки так.
Дякуючи тому, що міська рада передбачила нам певні кошти на 2022 рік, ми зробили багато справ, встигли закупити матеріали. Буквально зараз прийдуть генератори, запчастини. Варто тільки подивитися на ціну електроенергії – все. Коли ми розраховували тариф станом на 10 серпня поточного року, вартість електроенергії вже тоді була 4 грн. 17 коп., на сьогоднішній день вона складає практично 6 гривень за кіловат. І щодня є ріст. Кожного дня ми маємо перемовини з постачальниками електроенергії, щоранку й щовечора моніторимо енергоринок, щоб розуміти, куди які коефіцієнти піднімаються.
Володимир Гречка пояснив, що при розрахунку тарифу брали до уваги вартість електроенергії, заробітну плату, податки, інші операційні витрати – ті ж послуги банку та ін., відсоткові ставки, інші витрати – наприклад, послуги контролю якості води:
– Ми повинні розуміти, яку воду ми беремо зі свердловини, де є і які нітрати, яка жорсткість, які скиди – чи дозволяють нам їх скидати в річку чи ні. А все це платно, – каже Гречка. – Промовчати, не піднімати тарифи і отримати збитки? Ми вже й так були влізли майже у 370 тисяч гривень збитків за пів року. Дякуючи міській раді, яка перекрила нам цю різницю, підприємство не дійшло до банкротства, – пояснив Володимир Васильович.
Це не вперше, коли міська рада йде підприємству назустріч та вкладає сотні тисяч гривень бюджетних коштів, аби жителі Тальнівської громади не залишились без води, а каналізацію у місті продовжували відкачувати. Ці кошти цілком могли б бути використані не на покривання збитків, а на розвиток – подальшу модернізацію та реконструкцію мереж водопостачання та водовідведення. Важко не погодитися, коли кажуть, що новий водогін – кращий трьох старих. Нині, як озвучив міський голова Василь Сідько на черговому засіданні виконкому Тальнівської міськради, вже напрацьовують план перспективного розвитку підприємства щодо заміни водогонів, мінімум на 3 роки:
– Ми спілкувалися, прийшли до рішення, що бюджетні кошти вкладемо в розвиток – заміну водогонів, обладнання, тих же насосів, автоматизації, – сказав Василь Петрович.
Олександр ГРИГОРУК
Читайте також: Волонтери з Тального знову вирушатимуть до військових: чим можна допомогти