Віта Мигалко трудиться на тальнівському ринку 23 роки
– Як пенсії ще не принесли, а сиру чи сметани хочеться, йду до Віти, вона завжди виручить. Візьму в борг, а, як отримую гроші, відразу їй віддаю. Молоко коров’яче тільки тут беру, воно аж солодке. Невістка теж купувала на прикорм для онука. Так звик до цього, що інше на смак відрізняв – випльовував, – проводить у п’ятницю зранку до дерев’яної ятки з накриттям, що на стихійному ринку, 70-річна пенсіонерка з Тального Галина Пилипенко. Дорогою продовжує нахваляти. – ЇЇ увесь ринок знає, кожному каже: «Будьте здорові!», – показує на високу жінку у жилетці, що відважує сир покупцям.
37-річна Віта Мигалко із Здобутку Тальнівського району 23 роки поспіль, щовівторка, п’ятниці та неділі прокидається о 4:30, щоб налити молоко в пластикові пляшки, віджати від сироватки сир, розлити сметану, посмажити кров’янку та насипати у відра квашену капусту, щойно нарізаний вінегрет.
На тальнівський ринок господиня привозить 10 літрів молока, 5 кілограм сиру, 5 літрів сметани, відро квашеної капусти та огірків. Квасолю, сушню, кров’янку та вінегрет розкладає у прозорі 5 кілограмові пластикові відерця.
– Починала торгувати з 14 років, спочатку з мамою вдвох. Потім батьки відпускали саму господарювати. До тальнівського ринку від села 4 кілометри, машини не мали, тому діставались як могли. Влітку батько допомагав увесь товар тягнути велосипедом, на руль вішали відра з капустою, вінегретом. Прилаштовували пляшки з молоком у рогозяній сумці, сир та сметану. Бувало конем з підводою виїжджали о 5 ранку. Взимку вантажили на сани, так і тягнули через лід та перемети, – згадує жінка, – Пізніше просилась під’їхати шкільним автобусом, теж брала молочку, бувало й в руки не поміщалось. Як вийшла заміж – придбали з чоловіком машину, тепер мене з односельчанкою возить і забирає нас після торгів, – виставляє на прилавок півторалітрові пляшки з молоком продавчиня Віта Мигалко.
Жінка має 21-річного сина та 14-річну доньку. Разом з чоловіком тримають двох корів, бичків та птицю. Щоранку о 7:00 у ті дні, коли працює місцевий ринок біля Вітиної ятки людно.
– Надія, ось кілька літрів молока купує, хоче спекти «Наполеон», жінки з житлового масиву приходять по свіжу кров’янку та вінегрет, хлопці беруть квашену капусту перед посиденьками. Сушені яблука годяться діткам на узвар, сметану купують на «пташине молоко» та до налисників. Ліда, ще звечора замовила сиру для запіканки, кілька кілограм, – розповідає про своїх постійних клієнтів продавчиня.
Коли починала працювати, обмінювалась з покупцями телефонами. Тепер більшість містян дзвонить до Віти Мигалко, щоб замовити продукцію за кілька днів наперед.
– Прийшла кілька раз о 9 ранку, а сиру й сметани вже немає. Розбирають за годину, то тепер роблю хитро, замовила наперед собі, виспалась і щоб зарання не бігти на ринок, приходжу ближче до 10 й забираю, – каже Олена Павленко із житлового масиву «Перемога».
Через засніжену дорогу продавців молочки вранці небагато. Ті, що приходять, відгортати сніг біля свого торгового місця не хочуть. Лише неохоче змітають рукою частину дерев’яної лави, на яку викладають товар. За місце торговці не платять.
Поки говоримо, підходить чоловік, запитує: «Молочко є?», купує 5 півторачок, за все віддає 105 гривень.
– У вас дуже добре молоко, тепер кожен тиждень буду їздити. Воно без гіркоти, домашнім сподобалось, бо поряд купили у бабусі, а воно гірчить і скипілось. Прийшлось вилити, а продавець запевняла, що свіже та смачне, – розповідає чоловік у темній куртці, бере в оберемок пляшки з молоком.
У Тальному за кілограм сиру та літру сметани на стихійному ринку доведеться викласти 70 гривень, у павільйоні – ціна на 10 гривень більша, сметана також. Молоко збувають по 15, лише дехто віддасть за 14 гривень. Кров’янка коштує 60 гривень за кілограм, квашена капуста 25, квашені огірки по 35.
У Черкасах на ринку літра коров’ячого молока вартує 15-17 гривень, сир – 70-80, для порівняння в Одесі домашнє молоко – 20, сир віддають по 100 гривень за кілограм, якщо відігрітий в печі – за 120 гривень.
– То хіба ж за такі суми накупишся, – обурюється тальнівчанка 45-річна Тетяна Мазур. – Син навчається в Одесі, каже, місяць тому купував сир за 70 гривень, а тоді ціну підняли ще на 30. І хто її вже опустить?
Тальнівські продавці домашньої молочки підіймати ціни найближчим часом не збираються.
За даними Держстату, українці щомісяця в середньому витрачають 300 гривень на купівлю молочних продуктів. Але перед великими святами, ця сума збільшується вдвоє.
Анна ДРАГУН