Від техніки до психологічної підтримки військових: як у Тальнівській громаді налагоджена допомога ЗСУ
На численні прохання наших читачів надаємо роз’яснення, де в громаді можна отримати юридичну й психологічну підтримку родинам захисників, ветеранам війни та членам їхніх сімей. Також, пояснюємо і описуємо як саме військові можуть отримати амуніцію, техніку, спорядження від Тальнівської міської ради.
У Тальному функціонує Комунальний центр надання соціальних послуг, у якому працює п’ятеро фахівців: Василь Данилюк, Наталія Гаюн, Тетяна Моряк, Крістіна Гаркава й психолог Людмила Криволап. 15 лютого 2024 року гостинно відчинив свої двері перед відвідувачами його підрозділ – кабінет соціально-психологічної підтримки ветеранів війни.
Про його роботу нашому виданню розповіли працівники соціальної служби Василь Данилюк (військовий) і Тетяна Моряк (волонтерка). За їхніми словами, у ветеранському хабі пропонують безкоштовну психологічну допомогу, юридичну консультацію, реабілітацію, поміч у працевлаштуванні, перекваліфікації та в розвитку ветеранського підприємництва тощо. До цієї справи долучилися працівники центру зайнятості, соціального захисту населення та охорони здоров’я ТМР, необхідні фахівці (психологи), інші структури, які надають ветеранам різнобічну підтримку й допомогу. У робочі дні з 8-ї до 17-ї години можна звертатися на «телефон довіри» за номером 097 58 68 001. А ще за чашкою чаю чи кави поспілкуватися за принципом «рівний рівному».
За три місяці до кабінету соціально-психологічної підтримки звернулося близько 200 людей. Це українські Захисники та Захисниці, члени сімей ветеранів та полеглих (померлих) воїнів. Які питання їх хвилюють?
«Запитують, як з Тального доставити вантаж у місця дислокації наших воїнів. Якщо треба, даємо телефони перевізників-волонтерів, які зголошуються доставити посилки захисникам. Небайдужі мешканці навіть без попередження приносять шкарпетки, сухі й вологі серветки, рукавиці, засоби гігієни. Перш ніж везти їжу, треба заздалегідь запитати, чи дійсно ці продукти потрібні на фронті. Найперше, вони мають бути висококалорійними, довготривалого зберігання й ті, що містять склад вітамінів. Зокрема, кава, консерви в бляшанках, крупи, макарони, мед, олія, печиво, сухофрукти, цукерки, цукор, чай тощо. Телефонують до нас з приводу амуніції й особистих потреб військових. Запитують, де ту чи іншу річ можна дістати. Коли проблему можу вирішити я, то ніколи й нікому не відмовляю. Якщо ні, то стаю посередником між воїном і волонтером», – говорить Тетяна Іванівна.
Далі вона роз’яснила, як закупити військове обладнання: «Якщо до мене з «нуля» телефонують бійці та кажуть, що їм для виконання бойових завдань потрібне якесь обладнання чи автомобіль, я раджу, як правильно оформити лист-запит від військової частини. Даю покликання на сайт міської ради, де відразу його розмістять. Якщо військові хочуть, щоб це зробила я, не відмовляю. Реєструю запит – і він потрапляє на засідання Ради оборони. Військове спорядження за кошти бюджету не купується, бо його тепер видає держава».
«Щодо бронежилета є деякі нюанси, – вступає в розмову Василь Данилюк. – Якщо вояк зазнав поранення в бронежилеті, купленому волонтером, йому не буде виплати від держави. Ми роз’яснюємо людям, що форма ЗСУ на сьогодні найкраща, відповідає всім стандартам. Нічого іншого не треба шукати. Коли ж люди наполягають, що таки хочуть придбати запасний «броник», ми надаємо їм всю необхідну інформацію».
Василь Данилюк і Тетяна Моряк підказуть бійцям і членам їхніх родин, як правильно збирати гроші на особисту картку для придбання автомобіля, військового спорядження й обладнання і не втрапити в юридичну халепу. Навіть самі пишуть потрібний текст і розміщують у декількох месенджерах.
Алгоритм закупівлі військового обладнання за кошти бюджету громади такий. Командування частини або самі військові надсилають лист-звернення безпосередньо на міську раду або через ветеранський хаб. Його розглядають і затверджують члени Ради оборони, тоді питання виносять на сесію, підтримують, опісля закуповується потрібне обладнання. Тальнівська міська рада жодного разу нікому не відмовила. Усе необхідне обладнання закуплено. Контакти для тих, хто хоче безпосередньо звернутися до міської ради.
Номер приймальні міського голови Василя Сідька 3-09-04. Електронна адреса talnemr@ukr.net. Години роботи з понеділка по п’ятницю 8:00-17:15.
«Окрім усього переліченого, надаємо психологічну підтримку військовим та їхнім близьким, дружинам і батькам полеглих захисників. Усе анонімно, щоб, не дай Боже, не завдати їм ще більшого болю. Головне, що бачимо покращення. Ми раді тому, що військові нам довіряють, – каже Тетяна Моряк і додає: – Ми хотіли побачити, як працюють з нашими друзями спеціалісти обласного рівня, тому й звернулися до Черкаського обласного центру соціальних служб та відділу соціальних послуг для сім’ї, дітей та молоді. Там наше прохання почули».
16 травня у ветеранському хабі практичні психологині з обласного центру Вікторія Дараган і Наталія Мисан провели окремі зустрічі з родинами військовослужбовців і тих, хто пережив втрату близьких у війні. На заходах було 39 осіб.
«Черкаські фахівчині здивувалися, що члени родин військових нас добре знають, що в Тальному волонтери й ветерани «рівний рівному». Нам відрадно, що люди, які пройшли пекло війни, приходять до нас чи то просто поспілкуватися, чи поділитися своїм болем, чи отримати допомогу. У подальшому ми обов’язково познайомимося з тими військовими, котрі ще нас не знають. Звертайтеся до нас. Кабінет розташований за адресою: м. Тальне, вул. Соборна, 45-а, кімната №3 (кімната зліва на першому поверсі)», – сказав Василь Данилюк.
Наталія ГОЛОВЕЦЬКА