Від 250 тис до 1 млн гривень: як ветеранам або членам їхніх сімей отримати грант від держави на власну справу й що для цього треба
15 лютого 2024 року в Тальному відкрили кабінет соціально-психологічної підтримки ветеранів війни (розташований за адресою: м. Тальне, вул. Соборна, 45-а, кімната №3). Працівники соціальної служби Василь Данилюк, Наталія Гаюн, Тетяна Моряк, Крістіна Гаркава й психолог Людмила Криволап надають консультації ветеранам та допомагають їм у вирішенні проблем, пов’язаних з адаптацією та реабілітацією.
За словами Тетяни Моряк, у ветеранському хабі пропонують безкоштовну психологічну допомогу, юридичну консультацію, реабілітацію, поміч у працевлаштуванні, перекваліфікації та в розвитку ветеранського підприємництва. Фахівці Комунального центру надання соціальних послуг тісно співпрацюють з Тальнівським управлінням Звенигородської філії Черкаського обласного центру зайнятості.
Про те, як ветеранам або членам їхніх сімей отримати грант від держави на власну справу й що для цього треба, розповіла кар’єрний радник Вікторія Школьна.
За її словами, «Грант для ветеранів» – програма, яку втілює державний Центр зайнятості в рамках реалізації урядового проєкту «Є-робота». Тож, оформивши необхідні документи, ветерани війни та члени їх сімей можуть отримати кошти для розвитку власної справи. Від 250 тис до одного мільйона: саме такий грант на розвиток бізнесу можуть отримати учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни або їхнє подружжя в рамках реалізації цієї програми.
«З 10 квітня 2023 року почали діяти грантові програми для ветеранів, осіб з інвалідністю внаслідок війни та членів їхніх сімей. Від держави можна розраховувати на суми від 250 тисяч до мільйона гривень. Надавачі послуги – Міністерство економіки України, Державна служба зайнятості, АТ «Ощадбанк», ДП «Дія». Урядовці зазначають, що грантові кошти підприємець може використати на придбання обладнання, сировини, матеріалів, оренду приміщення, транспортних засобів, необхідних для реалізації свого бізнес-проєкту, закупівлю ліцензійного програмного забезпечення, оплату послуг з маркетингу та реклами. Обов’язкова умова для отримання гранту – створення робочих місць. У Мінекономіки розраховують, що ветерани братимуть на новостворені підприємства своїх побратимів та інших учасників бойових дій, щоб люди мали можливість повернутися до цивільного життя, – каже пані Вікторія й додає: – Зверніть увагу, гранти на 500 тисяч та мільйон гривень надаватимуться за умови співфінансування з отримувачем у співвідношення 70/30. Тобто отримувач має вкласти у свою справу 30% власних коштів, а 70% надасть держава».
За словами фахівчині, подавати заявку на грант можна онлайн, через портал Дія. Алгоритм такий. Для початку необхідно авторизуватися на веб-сторінці сервісу. Наступний крок – заповнення анкети. Серед питань: поточне місце проживання, особисті дані, місце провадження діяльності, дані про членів сім’ї, рахунки в банках, активи. У пункті «Використання гранту», відповідаючи на питання, необхідно ретельно розписати свій бізнес-план. Готовий документ необхідно підвантажити на портал у форматі Excel (ШАБЛОН). Після заповнення заявки залишиться лише отримати відповідь від Державної служби зайнятості, які запросять претендента на грант на співбесіду. У разі схвалення він протягом 15 робочих днів з дня отримання рішення відкриває рахунок у банку й очікує зарахування коштів. За постановою уряду №738 про надання грантів бізнесу це не повинно перевищувати 10 робочих днів. Фінал – виконання умов гранту й гарантована допомога держави.
Ветерани або члени їхніх сімей – мешканці Тальнівської громади – можуть отримати всі необхідні консультації в місцевому управлінні Черкаського обласного центру зайнятості, який розташований за адресою: м. Тальне, Майданецька, 13/1.
Наталія ГОЛОВЕЦЬКА