Вчителька Тальнівської школи підготувала трьох переможців в обласному конкурсі МАН

Ніна Іванівна Романченко

Цьогорічний обласний конкурс-захист наукових робіт Малої академії наук приніс Тальнівщині чимало перемог. Це наші розумні, старанні та наполегливі діти – гордість громади. Сьогодні розповімо вам про декого з них – переможців у секції «Українська мова», та «Зарубіжна література». Учениця Тальнівського економіко-математичного ліцею Аріана Несткренко вдало дебютувала у МАН і здобула перше місце у секції «Зарубіжна література». А Дар’я Толочко та Софія Черепенко, учениці Тальнівського НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. №1-гімназія», що також вперше спробували себе у науковій роботі, вибороли треті призові місця. Науковим керівником у всіх дівчаток була вчителька української мови та літератури Ніна Іванівна Романченко. Щоправда, не одна – у парі з Раїсою Михайлівною Карман, начальником відділу освіти громади, та колегою Оленою Володимирівною Фещенко.

Поки у дівчаток йде урок, чекаємо їх у світлиці рідного слова. Цей клас, що, справді, схожий на світлицю: просторий, світлий, святково прибраний, – справа рук Ніни Іванівни. Тут є все: від автентичного українського вбрання та посуду до реманенту. Оскільки жінка 22 роки керувала шкільним зразковим фольклорним колективом «Веснянки» та увесь час збирала старовинні речі, необхідні для відтворення народних обрядів та звичаїв. Згодом виникла ідея зробити такий клас, у якому можна буде проводити репетиції та зустрічати гостей. Так і виникла світлиця. У ній також займаються учні МАНу.

Ніна Іванівна розповіла, що любов до пісні та всього українського у неї від батька й матері. У рідному Зеленькові її так і називали «виводчиця» за гарний високий голос. Бувало, виспівувала просто серед городу, в супроводі місцевих музик.

Ми говорили довго й відверто: жінка згадувала про своїх вчителів, про друзів, родину, сцену, та найбільше – про роботу, якою живе і надихається. Адже у школі пройшло її життя. Тільки подумати – 46 років педагогічного стажу! Не одне покоління випускників вийшло в світ, пам’ятаючи мудрі настанови й уроки Ніни Іванівни. «Є серед них і багато вчителів. Та ким би вони не стали: чи суддями, чи священниками, чи солдатами, головне – аби були людьми», – переконана вчителька.

Уже кілька років поспіль Ніна Іванівна Романчеко займається науково дослідницькою роботою на базі будинку дитячо-юнацької творчості. Допомагає творчій креативній молоді реалізувати свій потенціал. Разом з юними науковцями досліджували писанки Тальнівщини, образ Андрія Шептицького у кіно тощо. Здобували не раз призові місця. Не виняток – цьогорічний конкурс. Три роботи вихованок Ніни Іванівни визнані кращими в області. А це не може не підносити. І коли дехто з вчителів нарікає, що покоління зараз не те – не хочуть вчити, лінькуваті, батьки не зацікавлені, Ніна Іванівна у відповідь: «Таких дітей треба знайти!» і продовжує тішитися з успіхів та перемог своїх вихованців.

Пролунав дзвінок. До світлиці завітали двоє дівчаток – цьогорічні переможниці обласного конкурсу МАН: Дар’я Толочко та Софія Черепенко.

Софія Черепенко та Дар’я Толочко з наставницею

– Я навчаюся в 3-Б класі гімназії (це 8 клас загальноосвітньої школи, – авт.). Люблю українську мову, захоплююся творчістю Тараса Шевченка (до речі, дівчинка проводить екскурсії у шкільному музеї Кобзаря), – каже Дар’я Толочко. – Ніна Іванівна у вересні запропонувала мені писати наукову роботу. Для мене це вперше, та я погодилася. Ми досліджували фразеологізми – репрезентанти руху у наших діалектах. Це неймовірно цікава тема. Я буду й надалі працювати над нею. Дякуючи моїм наставникам – Ніні Іванівні та Раїсі Михайлівні, моя робота зайняла 3-е місце. Особливо це приємно моїй родині. Вони раділи моїм успіхам.

На 3-ому місці й робота учениці 9 класу Софії Черепенко «Оказіоналізми у поетичних творах Івана Малковича». Софія поділилися, чому обрала таку складну та малодосліджену тему:

– З дитинства я люблю поезію. Вірші Івана Малковича спершу мені читала мама, згодом я сама залюбки вивчала його поезію. Тому досліджувати оказіоналізми в його творах мені було вдвічі цікавіше. Хотілося простежити ці словечка, якими автор зацікавлює своїх читачів. Візьміть: дрімолеї, шапчина, пташиність. Які образи відразу малює уява! В Інтернеті цього не найдеш, це недосліджена тема. Та я справилася. Скільки всього нового відкрила для себе. Без моїх наставників це було б неможливо.

З Аріаною Нестеренко спілкувалися телефоном, оскільки вона навчається у 9 класі економіко-математичного ліцею. Для своєї наукової роботи вона обрала складну тему: «Постмодерністська поетика та специфіка жанрових кордонів у творі Діани Вінн Джонс «Мандрівний замок Хаула».

Аріана Нестеренко

– Я прочитала цю книгу, вона мені сподобалася, тому вирішила досліджувати. Це мій дебютний МАН, – ділиться Аріана. – Скажу відверто, було непросто – треба було багато чого вивчити з того, що не вивчається в школі. Проте з кожним днем ставало все легше і цікавіше. Захист роботи відбувався онлайн, хочу подякувати всім вчителям першої школи, які підтримували мене. Щоправда, певні дефекти з Інтернетом були, та все обійшлося. Я вірила, що у мене буде призове місце, та не думала, що перше. Велика подяка моїм керівникам – Раїсі Михайлівні та Ніні Іванівні.

 

Ліна ЯЛОВСЬКА

17.03.2021 10:38
Переглядів: 2488
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.