”У Тальне можеш не повертатися!”
(фото Антоніни Захарченко, УНН)
У понеділок, 24 жовтня, в коридорі Черкаського господарського суду стоять суддя Сергій Боровик та адвокат екс-регіонала Олександра Короткова Анастасія Дедяєва. Остання демонструє судді щось зі свого телефону.
– А покажите предыдущую публикацию, – говорить російською суддя.
Дедяєва бачить мене й ніяковіє.
– А ви не хочете поспілкуватися із представниками трудового колективу? – пропонує. – Дарма.
За кілька хвилин розпочинається слухання у справі скасування аукціону, на якому борошномельний олігарх, екс-регіонал Олександр Коротков придбав державне підприємство Тальнівський КХП. Суддя Боровик, вже перевдягнутий у суддівську мантію, головує на процесі. У залі зо три десятки підлеглих Короткову працівників КХП.
Попереднє слухання закінчилося тим, що представнику нібито чеського інвестора дали час для ознайомлення зі справою.
– Ваша честь, у справі 46 томів, я не встиг ознайомитися зі справою. Дайте мені ще трохи часу. Бо останні томи найцікавіші.
Представник прокуратури і призначений державою керівник Тальнівського КХП Євген Лахненко заперечують. Кажуть, що документи в Чехію були направлені ще влітку. Часу на ознайомлення було досить.
– Це спроба затягнути процес. Порушення під час аукціону були очевидними. Закон вимагає, щоби аукціону передувала публікація на сайті вищого господарського суду та сайті міністерства юстиції. Ми вимагаємо накласти арешт на рухоме й нерухоме майно, – каже Лахненко.
Слово знову бере нібито представник чеського інвестора:
– Не поспішайте визнавати аукціон недійсним. Дайте мені час, щоби я ґрунтовно підготувався. Дайте мені право на захист.
– Вони мають право ознайомитися зі справою, – підтримує попереднього оратора юристка Короткова Анастасія Дедяєва.
Суддя говорить, звертаючись до “представників чеського інвестора” каже багатозначно:
– Ви отримаєте можливість ознайомитися зі справою, коли вона слухатиметься по суті.
Згодом слово надають представнику трудового колективу.
– Коли підприємство було державним, ми бідували, – каже жіночка. – Директори мінялися дуже часто, а заробітків простим людям не було. Активи підприємства розкрадалися. Тепер до нас прийшов інвестор. Він уклав у нас гроші. Ми постачаємо борошно в 13 країн світу. В державу заходить валюта. Якщо на підприємство зайдуть рейдери, ми станемо стіною, як уже не раз було, але їх не пустимо. Вийдуть наші діти й онуки.
– Проти чого ви заперечуєте? Проти банкрутства? – запитує її суддя.
– Так, – відповідає представниця трудового колективу. Дехто в залі посміхається. Насправді до банкрутства підприємство довів саме Олександр Коротков, а згодом і незаконно приватизував його.
– Люди довольні, не треба нічого міняти, – продовжує представниця КХП. – У нас середня зарплата – понад 4 тисячі гривень. Наше підприємство є бюджетоутворюючим для міста й району. (насправді “КХП Талне” сплатило в 2015 році 1,5 мільйона гривень податків – “Віче”)
Суддя виголошує рішення – відкласти справу на невизначений термін.
– Поки остаточно не з’ясуємо увесь список кредиторів.
Працівники “КХП Талне” першими виходять із залу. Лише тепер стає зрозуміло, для чого вони приїхали.
– Стригун!!! – кричить до мене якийсь чоловік.- Його обличчя перекошене від злості. – Напишеш брехню – у Тальне можеш не повертатися.
Я йду подивитися на того, хто кричить. Він швидко віддаляється. Натомість підбігає якась жінка.
– Пху на тебе! – намагається доплюнути, розвертається і йде геть.
Суддя Боровик вдає, що нічого не відбувається.
– Слухання справи на сьогодні вже завершено, – каже.
Одна із журналісток вражена побаченим.
– Я більше сюди ніколи не прийду, – каже. – Наступного разу вони битимуть.
Розгляд справи триває із жовтня 2015 року. Досі не почали її слухати по суті.
Кажуть, що…
– Коротков їде верхи на тигрові, – каже на умовах анонімності знайомий черкаський юрист. – Для нього найстрашніше – зупинитися. За кожне перенесення слухання справи на півмісяця чи місяць він платить суддям. Платить величезні гроші. Як тільки пробує не платити – судді відразу призначають нові судові засідання. І він знову платить. Бо як зупинить виплати, в нього взагалі відберуть комбінат. Насправді при проведенні аукціону, коли він купував підприємство, була маса порушень. Коротков це знає і судді це знають. Цих порушень хіба сліпий не побачить. Тепер він у них на гачку і його нещадно доять.
Я не відкидаю, що останню інформаційну хвилю замовив суддя Боровик. Зненацька у багатьох газетах та на численних сайтах надрукували статтю про доброго власника Тальнівського КХП і його інвесторів. Мовляв, людям не дають працювати. Саме ці публікації Дедяєва й показувала Боровику перед засіданням. Розумієте, судді при ухваленні рішення треба прикритися піклуванням про знедолених людей, турботою про ображений трудовий колектив.
ЦИФРА:
478
мільйонів гривень доходів мало в минулому році “КХП Талне”
З них борошномельний олігарх Олександр Коротков сплатив до бюджету трохи менше, аніж півтора мільйона гривень податків або 0,3%.
– І це називається бюджетоутворююче підприємство? – дивується фермер із Лісового Тальнівського району Михайло Глийовий. – Я маю в оренді тисячу гектарів землі й плачу податків не менше, якщо не більше. А Коротков минулого року заявив, що прагне обробляти 50 тисяч гектарів. До того ж має потужний завод. От і порахуйте, хто в цій ситуації утримує бюджет. Маленькі фермери чи олігархи?
Юрій СТРИГУН