”Спочатку у нашому селі оселилися козаки”

У Глибочку Тальнівського району відкрили пам’ятний знак засновникам села. Загальна вага 21 тонна 224 кілограми 600 грам. Побудований він із місцевого граніту та лабрадориту.

“Лабрадорит – це така порода каменю, із якої побудували наші сьогоднішні вороги мавзолей Леніна в Москві”, – розповідає ініціатор спорудження пам’ятника та один із спонсорів Михайло Ядвіга.

На багатотонній гранітній брилі, ніби вирвана сторінка з життя Глибочка. Нею легко та впевнено крокує жінка з немовлям та торбинкою; поруч, дещо важче, похиливши голову, ступає чоловік із клумаками. Рукою підганяє середнього сина. Той на витягнутій руці несе дерево з гарною кроною та корінням.

Попереду всіх собачка з головою щуки, позаду старший хлопчик. Він ніби наздоганяє родину, оглядається на кетяг калини, та тягне за собою на мотузочці іграшковий візочок у вигляді двоголової конячки. Над ним напис “Засновникам села Глибочок”. Трохи вище плита з картою України та позначенням на ній села Глибочок. Зверху композиції герб України, знизу – “нагадування”, що село засноване польським шляхтичем Франциском-Селезієм Потоцьким.

“Сьогодні ми прийшли до логічного завершення. Хочу висловити слова вдячності архітектору з Черкас Туренку Сергію Івановичу, заслуженому художнику України, скульптору Теліженку Миколі Матвійовичу, майструз установки Іпатову Миколі Васильовичу за вистражданий авторський вклад”, – ледь стримуючи хвилювання каже ініціатор та один із спонсорів побудови пам’ятного знаку Михайло Ядвіга.

Михайло Олександрович детально розказує про ідею створення пам’ятного знаку, його технічні характеристики. Дякує усім, хто долучився до будівництва та вручив виконуючій обов’язки сільського голови Людмилі Білозір сувій із документацією, а майстру Олегу Баску – історичну кельму, якою 2015 року закладали фундамент пам’ятника.

Про встановлення дати заснування села детально розповів поет Іван Нерубайський. Він один із тих, хто збирає матеріали про історію Глибочка та пише книгу.

Іван Артемович підкрислив, що дослідники, визначаючи дату заснування села, опиралися на історичні джерела. Найперше на видану 1864 року книгу Лаврентія Похилевича “Сказання про населені місцевості Київської губернії”.

“Друге джерело – знайдена в архівах перша метрична книга села Глибоцького. Саме так спочатку називалося – Глибоцьке, а не Глибочок. Збереглася вона не повністю. Із 22 листків є лише з 8-ї по 15-у сторінку. Третя частина! Починається 75-м записом про народження, а закінчується 220-м, неповного 1756 року. Спочатку у нашому селі оселилися козаки. У першій метричні книзі записано – “у козака такого то народився”. Вів цю книгу не священик, бо церква з’явиться в Глибочку лише у 1764 році, а писар Сергій Сіраковський.

Тобто козацький писар. Належав Глибочок до Брацлавського воєводства. Але коли ми знайшли другу метричну книгу – церковну, то бачимо що в ній вже зовсім інші прізвища: тобто доходимо висновку, що у середині 18 століття Потоцький завозить із Поділля посполитих… Якщо усе це сплюсуємо то бачимо, що ми приблизно виходимо на точну дату заснування села”, – підсумував Іван Нерубайський. Упродовж виступу земляків він називає “глибочокці”.

На місці поховань перших поселенців, у середині 50-х років облаштували сільський стадіон. Тому виступаючий запропонував насипати там могилу і поставити хрест. А поки присутні вшанували пам’ять усіх поколінь земляків хвилиною мовчання.

На відкритті пам’ятника також виступали директор ПСП “Привітне” Валерій Коваль, який профінансував значну частину робіт та керуючий апаратом районної ради Віталій Карпук.

Під час заходу у пам’ятний знак заклали капсулу із текстом для нащадків. А колишній сільський голова Василь Мельник, керівник господарства Валерій Коваль, ініціатори будівництва, спонсори та будівничі Михайло і Григорій Ядвіги, Анатолій Калинчук, Іван Бойко, Олег Басок на знак вдячності отримали від громади короваї.

Наприкінці урочистостей отець Михайло Липка із місцевого храму УПЦ Київського патріархату освятив пам’ятний знак.

Завершився захід виконанням духовного гімну – “Молитва за Україну” (“Боже великий, єдиний, нам Україну храни”).

Після чого усі бажаючі змогли роздивитися пам’ятник, сфотографуватися та поділитися враженнями.

Гість із Катеринополя Микола Замковенко каже:

“Гарну справу зробили. Але коли побачив, що засновник села Потоцький, то чомусь відразу пригадалося, як тиждень тому, на святкуванні 240-ї річниці першої писемної згадки про Ступичне Катеринопільського району, ведуча зазначила, що їхнє село заснував російський князь Потьомкін. Тобто, за словами виступаючих, села нам створювали як не росіяни, то поляки, а перші поселенці у них обов’язково були козаками із славним минулим. Де логіка? Коли вже навчимося поважати себе і власну історію, а не повторювати міфи завойовників”

Зауважимо, зараз на території правобережної України є 13 сіл із назвою Глибочок. Є серед них і село Глибочок із селищем Глибочанським, які зараз належать до Тростянецького району Вінницької області, а колись, як і тальнівський Глибочок, входили до Брацлавського воєводства і належали Потоцьким. Першу метричну книгу Глибочка з Глибочанським можна побачити в Центральному державному історичному архіві. Починається вона 1751 роком.

Олег ШАТАЙЛО

09.10.2016 10:21
Переглядів: 2797
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.