Розум, серце, руки: Тальнівська майстерня для майбутніх чоловіків
У приміщенні клубу «Мудрий тесля» приємно пахне деревом. Аромат свіжих дощок і обробленого дерева створює відчуття затишку й творчості. У Тальному з 15 вересня 2024 року працює безкоштовний клуб «Мудрий тесля», де хлопці 9–13 років безкоштовно вчаться теслярству. Програма розрахована на 2 роки. Окрім опанування ремесла, у майстерні невимушено передають біблійні цінності, поєднуючи фізичну працю з вихованням характеру. Лідер клубу Олександр Сліпушенко розповідає, що це не уроки з оцінками, а простір, де він, Олександр Пукас, Олександр Куртушин та Ігор Лисиця навчають дітей корисних навичок і допомагають їм ставати кращими.
Ідея створення майстерень «Мудрий тесля» належить Віталію Андрійцю, який у 2014 році переїхав до Черкас із Луганська. Разом із другом Олександром Клеваним він започаткував цей рух в Україні, залучивши спонсорів зі Швейцарії. Головна мета майстерень – не лише навчити хлопців працювати з інструментами, а й допомогти їм зрозуміти, що головне в житті чоловіка – мудрість, турбота про близьких і готовність допомагати. Тут радо вітають юнаків, які прагнуть створювати щось власноруч, використовуючи розум, руки та серце.
«Наш девіз – «Розум, серце, руки», – розповідає пан Олександр. – Ми працюємо саме з цим: руками створюємо вироби з дерева, серце вчимо бути чуйним, а голову наповнюємо Божими принципами».
У клубі зараз займаються 23 хлопці, поділені на три групи: дві молодші (9–10 років) і одну старшу (11–13 років). Усі місця заповнені. Якщо знайдуться чоловіки, які захочуть навчати хлопчиків теслярству, буде набрана нова група. Дерево – доступний матеріал для всіх і те, що знадобиться кожному в житті.
Заняття проводяться раз на тиждень (у середу, четвер та суботу) і тривають по дві години. Мета – не лише навчити створювати вироби, а й виховувати важливі якості. Наприклад, виготовляючи лампи, обговорювали ввічливість і манери, а годівнички для птахів стали приводом для розмов про любов до природи й турботу. Працюючи над ящиками для інструментів, говорили про важливість спілкування, а під час створення кораблів, хрестиків-нуликів чи вішачків – про працелюбність, мужність, самоповагу й креативність. Вироби чергують: одні підходять для гри, інші – корисні для дому. На кожному занятті дітей обов’язково супроводжують двоє дорослих.
«Дітям цікаве все, – зазначає Олександр Сліпушенко. – Вони особливо активні під час спілкування з дорослими чоловіками, адже бачать чийсь приклад. Це надзвичайно важливо зараз, коли багато батьків захищають Україну, а деякі хлопці ростуть у неповних сім’ях. Саме тому ми й зайняли цю нішу».
Пройшло всього пів року, а більшість учнів вже говорить про те, що подібну майстерню вони хочуть мати вдома. Їм цікаво трудитися, адже людина для цього прийшла у світ. На запитання «Якби ти мав багато грошей, чи працював би ти?» лише один хлопчик відповів: «Ні».
«Клуб «Мудрий тесля» повністю спонсорується церквою «Нове життя», – каже наш співрозмовник. – Меценати з Швейцарії надали інструменти та деякі меблі, а дошки для закладу постачає Олександр Пукас».
Як бачимо, заняття в клубі «Мудрий тесля» не лише навчають хлопців теслярству, а й відкривають перед ними нові обрії саморозвитку. Це простір, де майбутні чоловіки вчаться бути відповідальними, добрими й мужніми. І якщо навіть через роки вони братимуть до рук інструменти, то вже з розумом і серцем, готовими творити не лише добрі справи, а й позитивні зміни у своєму житті та світі навколо.
Наталія ГОЛОВЕЦЬКА