Політсила «Черкащани» проти релокованого бізнесу та інвесторів, які будуть розвивати Тальнівську громаду

Замість злагодженої роботи на користь рідної громади вкотре спостерігаємо депутатський деструктив. Через небажання розвивати громаду депутати Тальнівської міської ради від політичної партії «Черкащани» саботують прийняття важливого рішення, яке дозволить залучити інвесторів та розвивати зелену енергетику на Тальнівщині.

Ідеться про те, що 28 вересня під час 47 чергової сесії ТМР група депутатів вище згаданої політичної партії намагалася зірвати голосування з питання затвердження додаткових умов виставлення на аукціон виробничого приміщення, що перебуває у комунальній власності Тальнівської міської територіальної громади.

Справа в тому, що в аукціоні зацікавлене брати участь підприємство ТОВ «КОЛВІ ГРІН ЕНЕРДЖІ», яке хоче взяти приміщення в оренду строком на 49 років. У ньому підприємство планує встановити лінію переробки відходів деревообробки (пелетів). А також інвестувати у розвиток вказаного напрямку діяльності та в розвиток галузі зеленої енергетики (генерації електроенергії та теплової енергії).

– Мова йде про приміщення пелетного заводу, ангар, який закінчений і введений в експлуатацію у серпні 2023 року. Цього ж місяця ми внесли його до переліку об’єктів першого типу, що будуть передаватися в оренду шляхом виставлення його на аукціон. Після того, як об’єкту присвоїли цільове призначення, що це буде переробка деревини, до нас надійшла заява від потенційного орендаря із своїми умовами. Стандартні умови – це 5 років оренди. Однак термін може бути і меншим, і більшим. У даному випадку ТОВ «КОЛВІ ГРІН ЕНЕРДЖІ» звернулося із пропозицією взяти в оренду об’єкт на 49 років. Це істотна зміна умов, які ми маємо винести на розгляд сесії. Також із заявою надійшло пояснення, чому підприємство просить саме такий термін оренди і які інвестиційні вкладення робитиме. Що підприємство готове наразі робити і які капіталовкладення зробить, – зазначила начальниця відділу ЖКГ Тетяна Карачун.

Відповідно до листа, вони готові інвестувати суму у близько 210 млн гривень. А також мають виконати певні ремонтні роботи: це здійснення протягом одного року електромонтажних робіт, підключення електроенергії до виробничого приміщення, роботи з освітлення всього виробничого приміщення та прилеглої території, монтаж та підключення протипожежної сигналізації, підключення водопостачання, виготовлення продукції в обсягах необхідних для задоволення потреб регіону (виготовлення альтернативного твердого палива в обсягах не менше 500 тон на рік), створення нових робочих місць (не менше 10 осіб), збереження основних видів діяльності підприємства протягом 10 років, технічне переоснащення, модернізація виробництва з інвестиціями не менше 4 млн гривень в рік.

Окрім додаткових умов, також є вже діючі – це 1% орендної плати та загальна стартова плата 62 339 грн у місяць та решта загальних умов.

На звернення інвесторів підтримати рішення про додаткові умови виставлення на аукіон приміщення Олександр Гижко, депутат міськради від ВО «Черкащани» почав протестувати, чому ж пелети, які буде виробляти підприємство, не будуть діставатися громаді безкоштовно.

На що міський голова Василь Сідько зауважив, що продавати палети громаді будуть за ринковою ціною, але підприємство зобов’язується купувати у нас усю щепу, яку ми будемо виробляти.

– Розглядаючи усі можливості, ми дійшли до такої думки, що краще будувати господарські відносини: продали щепу, купили пелети, адже договір про співпрацю не є прийнятним для нас, як для бюджетної установи, а також він поставить перед нами теж певні зобов’язання, які ми можемо і не виконати, адже надати щепи для 500 тон пелет, можливо, ми будемо і не в змозі. Але при господарських відносинах для нас уже великий плюс, що ми очистимо нашу громаду від заростів, які зараз просто нікуди дівати. І хоч ми і так робимо щепу, це дасть нам змогу ще й продати її і придбати пелети. Такі відносини обумовлені тим, що ціни і на пелети, і на сировину змінюються, – пояснила Карачун.

Однак і це не переконало пана Гижка, який продовжив викрикувати, що у минулому році обговорювали інший принцип роботи, де мав бути інвестиційний договір між КП «Тальне-Сервіс» та інвестором.

– У розрахунках у нас є, що ми дійсно мали працювати 50/50, але від поставленої нами продукції, а не від діяльності. На сьогодні наші розрахунки собівартості на щепу практично не змінилися, адже ціни на пальне та закладені кошти на заробітну плату не змінилися, але вартість пелет уже виросла. Ми мали працювати по спільній діяльності, але не можна пов’язати діяльність органів місцевого самоврядування, виконкому та комерційну діяльність. – прокоментував заступник міського голови з питань ЖКГ Олександр Маринченко.

Також зі словом виступив депутат Черкаської облради Ігор Новицький:

– Ситуація дуже чуттєва, є інвестор – релокований бізнес і міська рада, яка пішла йому на зустріч. І це підприємство, не маючи поки що ніякого бізнесу в Тальнівській МТГ, перереєструвало свої компанії в нашу громаду і вже заплатило 3 млн гривень податків у міський бюджет. Ще не отримавши навіть з аукціону приміщення. Я хочу нагадати, що коли ми говорили про податки, хто скільки з гектара землі їх платить, то в нас є дуже великі «почесні» підприємства, які мають більше тисячі гектарів, які навіть 3 млн гривень не платять у бюджет, а є ще купа таких, які не платять взагалі нічого. А цей бізнес уже сплатив 3 млн. Тобто в будівництво приміщення міська рада вклала 6 млн 200 тисяч і майже половина в бюджет уже повернулася. Далі ви подивіться, які жорсткі умови ми закладаємо, дуже мало бізнесменів готові йти на такі умови. Крім того, коли наше комунальне підприємство буде продавати щепу не менше її собівартості і отримувати за ринковою ціною пелети, приблизно, оцінюючи сьогоднішні ціни – це і буде 50/50. Ситуація на ринку може змінитися, коли ми приймали це рішення, газ для комерційних підприємств був по 50 грн, сьогодні – по 18 грн, для бюджетних був по 16 грн, зараз по 8 грн. Вартість пелет на сьогодні відверто більша вартості зерна, тому навіть багато підприємств будуть опалювати кукурудзою, щоб висушити кукурудзу, тому що вартість пелет дорожча, вони йдуть переважно на експорт. Ринок змінюється, бізнес змінюється, а рішення міської ради йдуть місяцями, будівництва – роками, тендери йдуть довго, а бізнес дуже швидкий. Знайдіть ще таку людину в нашій громаді, яка б навіть за мінімальну плату взяла б в оренду приміщення, а це близько 350 тисяч гривень у рік. Тобто умовно 6 млн 200 тис грн міська рада витратила, 3 млн гривень уже повернулось і ще протягом 49 років, враховуючи індексацію, підприємство буде сплачувати орендну плату. Також підприємство надало інвестиційний план, під який він збирається залучити гроші під зелену енергетику. Сьогодні найбільший напрямок України – це залучення грантових коштів. Гранти сьогодні реально працюють, але умовою цих гранітів є діюче підприємство, зареєстроване, з робочими місцями, з виробничими потужностями і, звичайно, земельною ділянкою не на 5, не на 7 років. Тому що період окупності таких бізнесів – від 20 років. Скажіть, будь ласка, який інвестор візьме в оренду землю і ангар на 5 років із такими драконівськими умовами для того, щоби далі залучити кошти і щось збудувати. Сьогодні ми стоїмо на межі нових можливостей, у нас уже прекрасно в громаду релокувався транспортний бізнес. Так само, якби ми не пішли на зустріч, не віддали, прозоро, через тендери, йому маршрути, ми б не вирішили цю проблему. У нас хіба мало ділянок, які в бур’янах стоять? Ця ділянка стояла дуже багато років, ніхто нею не цікавився. Знайшлась людина, яка хоче щось зробити. І через те, що за півтора роки якось змінилися умови, зараз не давати це зробити? – відзначив він.

Начальник відділу доходів фінансового управління Тетяна Геращенкова підтвердила, що за 2023 рік підприємство уже сплатило 3 млн 89 тис 641 гривню.

Заступник директора групи «КОЛВІ» з розвитку та безпеки пані Світлана, яка теж була присутня під час обговорення теж просила підтримати рішення, адже за її словами – більшість працівників підприємства родом із Черкащини і хочуть розвивати область.

– Ми працюємо в цьому напрямку, залучаємо багато інвестиційних програм, для того щоб покращити життя черкащан. В даному випадку ми обрали саме Тальнівщину, оскільки наш керівник народився тут. Взагалі ми займаємось альтернативними видами палива і хочемо розвивати це тут, – зазначила вона.

Рішення, більшістю голосів депутатів, все ж вдалося прийняти. За – проголосувало 15 осіб із 20 присутніх. «Черкащани», як і в більшості важливих питань, залишилися проти всіх. Чим керувалися депутати політичної партії, сказати важко…

Марта ДОВЖУК

Читайте нас також в Telegram!

20.10.2023 15:06
Переглядів: 3129
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.