Підгорний блокує аудит майна: чому Черкащина втрачає мільйони на підтримку ЗСУ, а інші ради вже давно це роблять

На останніх сесіях Черкаської обласної ради точилися бої за створення комісії, яка проведе аудит майна облради з можливою подальшою приватизацією тих об’єктів, які неефективно використовуються. Отримані кошти мали б направити для підтримки ЗСУ. Не так сталося, як гадалося. Реалізувати цю ідею поки не вдається, адже противником аудиту всього комунального майна виступає сам голова облради Анатолій Підгорний, який блокує депутатські ініціативи. Йому вигідно за смішні гроші здавати в оренду сотні приміщень, що перебувають на балансі облради. І цьому є прямі докази: відповіді на запити депутатів з усіма цифрами та розрахунками. Ініціаторів аудиту найбільше обурює те, що блокується не просто інвентаризація майна, а сама можливість внести посильну допомогу в підтримку наших військових. На попередніх сесіях неодноразово було озвучено факти неефективного управління комунальним майном, через що воно знецінюється або потребує постійних дотацій з обласного бюджету.

Журналістів зацікавила робота Хмельницької облради саме в напрямку аудиту майна. Адже стало відомо, що за роки своєї каденції і зараз, як депутати, так і голова тієї облради, не б’ються ради своєї вигоди, а вже давно перераховують мільйони на підтримку ЗСУ.

Після початку повномасштабної фази російсько-української війни Хмельницька обласна рада, як і більшість інших обласних рад, передала повноваження, зокрема розпорядження коштами, Хмельницькій обласній військовій адміністрації. Перед депутатським корпусом постало питання: як залишатися ефективними в захисті територіальної цілісності й незалежності країни? Де ми можемо бути корисними? По суті, єдиним дієвим інструментом залишилися депутатські звернення, проте їхній вплив і результативність викликають сумніви.

Залишився один напрямок роботи – керування комунальними закладами. Депутати побачили резерв у тому, щоб провести інвентаризацію майна, що належить обласній раді, і через систему «Прозоро» реалізувати його. Кошти, отримані від продажу, можуть бути спрямовані на підтримку Збройних Сил України та Сил територіальної оборони.

За словами заступника голови бюджетної комісії Сергія Іващука, до цієї групи увійшло багато сільгоспвиробників – членів Всеукраїнської аграрної ради. Утвердившись як підприємці, вони прагнули ефективно працювати в обласній раді й віднайти ресурси для підсилення ЗСУ. Резерви для цього депутати побачили в коштах, які можна було отримати від продажу занедбаного комунального майна.

«Майнова й бюджетна комісії утворили спільну групу для напрацювання пропозицій щодо приватизації, – говорить депутат. – Не скажу, що все відбувалося гладко й без проблем. Але коли ми пояснили людям, що аналіз використання комунального майна допоможе виявити додаткові ресурси для підтримки української армії, коли військові розповіли про нестачу обладнання на фронті, мої колеги не знайшли аргументів проти. Так ми створили чіткі та прозорі правила гри, зрозумілі для всіх».

Малу приватизацію на Хмельниччині було розпочато у 2021 році та продовжено протягом наступних двох років. Зібрані кошти не витрачали відразу, а накопичували, щоб сформувати значну суму. За три роки малої приватизації вдалося зібрати 65 мільйонів 790 тисяч гривень. З цієї суми 10 мільйонів були виділені як співфінансування на будівництво обласної дитячої лікарні. До решти, тобто 55 мільйонів, голова Хмельницької ОВА Сергій Тюрін додав 45 мільйонів з обласної адміністрації. Усі ці кошти виділили на підтримку підрозділів ЗСУ, у яких служать хмельничани.

Заклади соціального захисту населення обласна рада на аукціон не виставляла. Це табу. Натомість займалася пошуком занедбаних, збиткових чи надлишкових об’єктів у всіх куточках Хмельниччини, які здавалися в оренду за символічну плату. Скажімо, 10 тисяч на місяць, 120 – на рік. З них до обласної ради надходить лише 50 %, тобто 60 тисяч. Треба 100 років чекати, щоб оренда окупила те майно. Коли така нерухомість виставлялася на продаж, її вартість зростала в сотні разів, тобто сягала кількох мільйонів або й більше.

«При цьому ми вирішуємо кілька важливих завдань, – каже Сергій Петрович. – По-перше, ці гроші ми направляємо на підрозділи ЗСУ й ТРО, де служать хмельничани. По-друге, ми, можливо, зменшуємо елементи корупції, адже ці об’єкти часто використовуються неефективно або здаються в оренду за заниженою ціною. По-третє, ми наповнюємо бюджет. Торги відбуваються через платформу «Прозоро». Переможець, купуючи нерухомість, бере кредит, ремонтує й модернізує приміщення, створюючи нові робочі місця. Для нас головним завданням є ефективний розподіл коштів, що надходять до обласного бюджету. Основним джерелом є податок на доходи фізичних осіб, який становить 90% від загальної суми надходжень зі ставкою 15%. Усе інше йде в державний бюджет. Зростає надходження цього податку, який ми маємо ефективно розподілити між 17-ма закладами охорони здоров’я, 10-ма закладами культури та 8-ма закладами освіти, що є спільною власністю територіальних громад Хмельниччини. Ось і все. Обласна рада не повинна займатися бізнесом».

На 21-й сесії Хмельницької обласної ради, яка відбулася 25 вересня, майнова комісія провела аналіз і моніторинг майна та запропонувала приватизувати три занедбані об’єкти загальною площею близько 3 тисяч квадратних метрів. Депутати підтримали цю пропозицію, погодившись після приватизації виставити це майно на аукціон на платформі «Прозоро».

«Ми зацікавлені в тому, щоб за кожен з цих лотів була запропонована найвища ціна, оскільки ці кошти підуть в обласну раду, а потім ми з головами обласної ради та адміністрації розподілимо їх між нашими хмельницькими військовими частинами. Це внесок у перемогу місцевого самоврядування, – зазначає Сергій Іващук. – Ми хочемо, щоб інші обласні ради долучилися до цієї важливої справи. Знаємо про успішний досвід Тернопільської та Рівненської обласних рад. Сподіваюся, що нас підтримає й Черкаська обласна рада. Не можу зрозуміти, чому вона й досі саботує процес інвентаризації комунального майна, чому не приєдналася до правильної життєвої місії депутатів обласних рад. Сподіваюся, що в найближчому майбутньому це відбудеться».

Сьогодні до дій і рішень Хмельницької обласної ради приєднуються громади, які вже продали комунальне майно на десятки мільйонів гривень. Ті, хто його купує, – справжні патріоти, які не виїдуть з країни. Придбавши на прозорому аукціоні майно за декілька мільйонів гривень, вони планують його реконструювати та створювати малі підприємства. Так громади на місцях запускають економіку й підтримують підрозділи, де служать їхні земляки.

На думку хмельницького депутата, в Україні надлишкового, збиткового, малоефективного майна є на 10 мільярдів. Це той вклад у грошовому вимірі і депутатів обласних рад у нашу перемогу. Влада й жителі кожної області мають допомагати своїм підрозділам.

PS: Ви тільки уявіть, скільки комунального майна в обіймах у Черкаської облради? Коли не соромляться здавати квартиру а центрі Черкас, яка перебуває у її власності, за 4 тисячі гривень, тобто за копійки комусь зі своїх, по-братськи. На ринку нерухомості вартість такої квартири в оренду на місяць – понад 12 тисяч. А інші приміщення – заводи й склади – продають чи здають за ціною старих «Жигулів». Не зрозуміла позиції голови облради Підгорного, який найпершим має піднімати обидві руки «за» й виступати організатором аудиту. Проте він займається зовсім іншим: переймається долею московського патріархату й повсякчас підтримує його, в обласній раді відвойовує заборонену партію ОПЗЖ й клопочеться за своє преміювання. Пане Підгорний, а як же наші військові? Чи не болить вам те, коли майже щодня на Черкащині прощаються з полеглими, коли матері й дружини збирають по всіх закутках на дрони та амуніцію. Коли діти-школярі влаштовують ярмарки й уторговують нереальні для них суми – по 100 тисяч гривень для ЗСУ.

Від обласної ради може надійти 100 мільйонів і навіть більше, і ці гроші б врятували сотні життів тих, хто відвойовує кожен шматок нашої землі…

Анна ДРАГУН, Наталія ГОЛОВЕЦЬКА

Читайте також: Підвищення зарплати важливіше коштів на ЗСУ: як голова Черкаської облради противиться аудиту, кошти з якого мають піти на військових

Читайте нас також в Telegram!

23.10.2024 15:05
Переглядів: 4833
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.