Один похід на Тальнівський ринок обходиться у 900 гривень

Недільного ранку збираюся на ринок, щоб зрозуміти, чи вистачить мінімальної пенсії людині, щоб купити основні продукти до столу. А це всього-на-всього 1564 гривні (з 1 липня пенсію підвищили з 1497 гривень до такої цифри, повідомляється на сайті Пенсійного фонду України). Умовно беру гаманець з такою сумою і вирушаю. Сьогодні на ринку людно. Особливо там, де продають продукти. Відразу йду до м’ясного павільйону. На прилавках лежать скручені в рулети м’ясо та сало, на будь-який смак. Якщо хочеться котлет – будь ласка. 120 гривень за кіло свинини без кісточки – і смажте. А якщо хочеться приготувати запашної картопельки із реберцями, таке м’ясо можна купити за 95 гривень. Ціна на сало – різна. На три пальці завтовшки – по 85 гривень, почеревина – по 100, а тонесеньке, як пелюстинка – то те найдешевше, по 50.

Зовсім поруч – молочка. Продавці припрошують до свого товару, дають скуштувати сметанки та сиру. Беру півтора літрову пляшку молока та кіло сиру, літру сметани. Це обходиться мені у 165 гривень. Нарешті виходжу надвір. Відразу бачу чоловіка, який продає м’ясо птиці. На розкладному столику – запаковані кури з цінниками. На одному з них – 195 грн. Торгуватися не доводиться. Сума фіксована. Тому купую курку і йду далі. До речі, ціна на домашні яйця – 25 гривень за десяток.

Біля однієї з торгових точок зібралася чимала черга. Підходжу ближче – рядочками вишикувалися тут мішки з різноманітними макаронними виробами. Є дешевші, по 18 грн. за кіло, дорожчі, Київські, – то ті по 24. Продавці кажуть, що хороші і ті, і інші. Тому, вистоявши чергу, беру дешевші.

Вирішила купити й риби. На критому ринку у ночвах хлюпається короп. Найдорожча риба. По 65 гривень за кіло. Трохи дешевша – товстолоб, по 35. А от дрібненьких карасиків можна і по 25 грн. купити. Але який же з них наїдок… Уступати хоч гривню, навіть якщо купую коропа, ніхто не хоче. Радять іти шукати, де дешевше. Недалечко звідси можна купити й мороженої риби, але ціни теж «кусаються». Хек і минтай – по 75 гривень, оселедець – по 50, а салака – по 43. Віддаю перевагу свіжій рибі.

Інша річ – овочевий ринок. Продукція – найрізноманітніша. Он де молоді хлопці з Майданецького із трактора продають у сітках цибулю. Береш оптом – по 7 гривень. На причепі – сіток з десять, не більше. «Розбирають», – кажуть, посміхаючись. І справді, до причепа підходить кремезний чоловік, кидає на плечі дві сітки з цибулею. Можна недалеко звідси купити цибулю у маленьких сіточках – вже по 8, а в роздріб – ще на гривню дорожче. А скільки навезли помідорів. Багато людей продають овочі зі свого городу. Уступають. Помідори купую по 6 грн. Морква та столовий буряк, баклажани – в одну ціну, по 10, огірки – по 25 гривень, болгарський перець – від 12 до 24 грн. за кіло, капуста – по 8, а картопля, без якої, мабуть, жоден з нас не уявляє свого столу, то та по 12 гривень. Є і по 15, але сортова. А яка різниця, яку кришити у суп?

-Вже наче й копати картоплю давно почали, – бідкається пані Надія з Тального, – а ціни тримаються, не падають. А якщо купити на зиму? Як вижити?

Підраховую. Покупок майже на 900 гривень. І це лише за один таких похід на ринок, а якби ще й солоденьке щось придбати, фруктів, олії, різних дрібниць, як то приправи, майонез та інше? Чи можна вижити на мінімальну пенсію, як прожити на звичайну зарплату молоді? Як не втратити здорового глузду при таких цінах і доходах? Судіть самі.

Ольга ОСІЯНЕНКО

04.09.2019 09:58
Переглядів: 3344
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.