Системний програміст комунального некомерційного підприємства «Тальнівська багатопрофільна лікарня» змінив прізвище, аби уникнути військового обліку. За таку послугу він заплатив хабар.
Ми вже описували цю історію раніше — на Черкащині програміст здав правоохоронцям подільника воєнкома, який «порішав» постановку на військовий облік та відстрочку від армії на 1 рік за $3000
Нагадаємо, він у 2018 році став на військовий облік, а в 2019 році він вирішив змінити своє прізвище та ім`я, та обрав дівоче прізвище матері, оскільки остання тривалий час була розлучена із своїм чоловіком.
Відповідно, у 2019 році чоловік отримав новий паспорт громадянина України із новим прізвищем, проте приписне посвідчення до призовної дільниці у військовому комісаріаті не змінював.
У червні 2023 року програміст, усвідомлюючи про необхідність стати на військовий облік, для подальшої можливості офіційного працевлаштування, звернувся за консультацією щодо порядку постановки на військовий облік до свого знайомого, який, запропонував звернутися до людини, що може допомогти з розв’язанням цього питання.
У невстановленим слідством на даний момент час, але не пізніше 27 червня 2023, програміст за наводженням знайомого отримав пропозицію про розв’язання питання щодо постановлення призовника на військовий облік, оформлення, видачу останньому посвідчення про приписку до призовної дільниці та подальшого непризову останнього на військову службу впродовж 1 року.
27 червня 2023 у програміста попросили хабар, попросивши передоплату у розмірі $1800. На пропозицію айтівець пристав.
Та усвідомлюючи протиправність дій службових осіб 13 липня він звернувся до правоохоронних органів з відповідною заявою про вчинення кримінального правопорушення та почав діяти під контролем правоохоронних органів.
Коли ділок зателефонував клієнту-програмісту і повідомив, що його питання щодо постановки призовника на військовий облік, оформлення, видачу останньому посвідчення про приписку до призовної дільниці та подальшого непризову останнього на військову службу впродовж 1 року вирішено, клієнт мав передати йому грошові кошти в сумі $2000.
Програміст погодився і, діючи під контролем правоохоронних органів, домовився про зустріч 2 серпня 2023 в місті Тальне.
На зустріч із клієнтом ділок приїхав на ВАЗ 21007. Програміст передав обумовлену суму першої частини неправомірної вигоди у розмірі $2000, які попередньо йому вручили правоохоронці для документування протиправної діяльності фігурантів.
Під час вказаної зустрічі ділок запевнив програміста, що питання щодо постановки призовника на військовий облік, оформлення, видачу останньому посвідчення про приписку до призовної дільниці та подальшого непризову останнього на військову службу впродовж 1 року безпосередньо вирішують службові особи, не зазначаючи прізвищ останніх, до компетенції яких відносяться відповідні повноваження.
Програмісту повідомили, що документи будуть виготовленні впродовж одного тижня, а по готовності їхнього виготовлення, йому відразу повідомить ділок.
7 серпня програмісту зателефонував ділок і повідомив, що для виготовлення необхідних документів, зокрема, посвідчення про приписку до призовної дільниці не вистачає нотаріально завіреної копії свідоцтва про зміну прізвища призовника та трьох фотокарток розміром 3*4 см. Програміст погодився їх надати до 11 серпня. 8 серпня визначені папери були передані ділку.
Ділок повідомив, що документи про постановку на облік і відстрочку від призову на рік будуть готові до 11 серпня. 14 серпня програмісту повідомили, що приписне посвідчення готове, та запевнили, що його питання у відтермінуванні від призову на військову службу та мобілізації до Збройних Сил України терміном на 1 рік вирішено. Також із програміста попросили додатково $1000 як другу частину неправомірної вигоди. Загалом програміст заплатив ділку $3000.
16 серпня під час передачі документів і коштів ділка затримали, згодом повідомили про підозру у тяжкому злочині — отриманні хабаря.
Тоді ділка арештували на 60 днів. Його подальшу долю вирішував суд. Ділку загрожує позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.
Втім, 25 грудня 2023 року Тальнівський районний суд Черкаської області виніс вирок і самому програмісту, який 23 жовтня заключив зі слідством угоду про визнання винуватості.
Суд призначив йому штраф у розмірі 34 000. Також програміст має виплатити на користь держави процесуальні витрати на залучення експерта в сумі 1912 грн.
На вирок може бути подана апеляційна скарга до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
dev.ua