Хмиз та хащі вздовж доріг Тальнівської громади: чи використовуватимуть цю деревину ефективно?

У посадці обабіч дороги (праворуч), що веде від Глибочка до Колодистого, нашу увагу привернули гори хмизу, «замасковані» молодою порослю та акуратно поскиртовані у неглибокому ярку. Відразу і не помітиш, що у тих хащах, серед молодої акації та кленків, лежить хмиз. Подекуди серед тонких гілок трапляється і «ділова» деревина завтовшки з руку. А от ліворуч від цієї ж дороги хащі вже повиганялися неабияк та зіяють дірами. На землі у цих місцях теж повно хмизу і добротних гілок. І все це мінімум пів року, відколи журналісти бачили тут машини з причепами та людей, які працювали тут з пилками, лежить під снігами, дощами і перегниває, нікому не потрібне. Натомість у тих же селах, та й загалом у громаді, є сім’ї, яким нічим зігріти руки своєї малечі у холодних хатах взимку, а привезти дрова чи, більше того, придбати їх машину, немає і найменшої можливості. Боляче спостерігати, як вздовж дороги перегниває деревина, яку можна було б перебити на щепу та використати ефективно. Ми зателефонували до старости цього округу Михайла Капериза. Про цю проблему він знає, каже, що й сам бачив взимку, як люди розчищали цю посадку над дорогою, та радить детальніше про це дізнатися у колишніх сільських голів. Телефонуємо до Василя Мельника, колишнього сільського голови Глибочка, а нині – адміністратора цього ж села:
– Розчищають її жителі Глибочка та Колодистого вже мінімум 2-3 роки, якщо не більше. Кожен рік по трошки. Минулого року, коли робили ремонт асфальтного покриття, приїжджав покійний Віталій Захарчук і Олександр Цимбал, просили мене та сільського голову Колодистого, щоб повідомляли людям і щоб вони розчищали і брали собі на дрова те, що краще, а хмиз спалювали чи забирали десь. Ми оголошували людям, вони йшли, як би сказати, у своїх інтересах, – сказав Василь Григорович.


Однак люди забрали, як виявляється, тільки товсті гілки, а хмиз так і залишився. Неважко пригадати, як була організована робота з розчистки старого кладовища в районі цукрозаводу: усі зрізані гілки прямо на місці перебивали на щепу (таку спецтехніку має та не один рік ефективно використовує Тальнівський будівельно-економічний коледж, забезпечуючи тепло у аудиторіях закладу). Проте у гіромаді переймати такий досвід не поспішають. Водночас Олександр Маринченко, заступник міського голови з питань ЖКГ, каже, що зарослі посадки понад дорогами у Тальнівській громаді – одне з найболючіших питань.


–Таких посадок, які треба чистити, у нас багатенько назбиралося, – коментує ситуацію він. – Це й дорога до Романівки. Там є ділянка, що заросла так – скоро зійдеться. Я більше скажу. У нас є техніка, яка може перебивати. Не все, звичайно, але 3-5 см ми можемо бити на чурки. Але скажіть, будь ласка, хто це буде фінансувати, під які програми? Це немалі кошти. Для того, щоб усе це зробити, треба трактор з причепом, трактор з агрегатом, який це все зробить, та як мінімум 2 чоловіки. На сьогоднішній день я не бачу у себе таких можливостей, щоб ми могли ще й цим займатися. У нас є 9 двірників на Тальне і, скажемо так, 4 працівники з благоустрою. Це дуже мало. Зараз треба відремонтувати 2 сміттєві майданчики, третій, по Соборній, 156 – перенести, зробити там благоустрій.


Разом з тим, Олександр Васильович додав, що питання щодо зарослих посадок у міськраді обговорювалось: «Я вважаю, що це біда, бо коли вже вантажний транспорт не може пройти по дорозі – ставимо 2 машини, а вони по деревах бортами чешуть – то це вже є проблема, – каже посадовець. – Я дякував би тим людям, які приїжджають і прибирають це все. Питання в тому, що не треба скидати його в ярки. Якщо ріжете, то забирайте все. Ми це питання перенесли на зиму. У нас є працівники з благоустрою. Взимку у них роботи буде не так багато. Їхня задача у зимовий період – вирізка порослі по кладовищах, по дорогах. Будуть іти з одного села назустріч один одному і щось будемо з цими селами робити, тому що ми скоро на велосипеді там не проїдемо. Влітку ця робота не буде робитися – це однозначно, тому що роботи влітку і так вистачає».

Ольга ОСІЯНЕНКО

16.06.2021 09:00
Переглядів: 1043
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.