Ґрунтознавець та еколог Федір Топольний родом з Тальнівщини

Відомі земляки з Тальнівщини

Федір Пилипович Топольний народився 16 лютого 1942 року в селі Тальянки, Тальнівського району Черкаської області.

У 1956 році вступив до Тальянського зоотехнічного технікуму. Він дуже любив рідне село Тальянки, по декілька разів на рік приїздив. Завжди запрошував у гості на Покрову, якщо не був у Тальянках, бо це храмове свято його рідного села. Він любив людей, з радістю спілкувався та пригощав друзів.

По закінченню технікуму працював зоотехніком у господарстві Херсонської області. Розповідав, що коли він шістнадцятирічним приїхав працювати на Херсонщину, його там назвали «бандерівцем», бо розмовляв українською. Сміявся, що тоді він навіть не знав, хто такий Степан Бандера. Тут його почали називати Федором, хоча він був Феодосієм (Тодосем його називали у Тальянках).

У 1962-1965 роках проходив службу в лавах Збройних сил (ракетно-ядерний полігон Капустин Яр). Після служби в армії вступив на факультет агрохімії і ґрунтознавства Української сільськогосподарської академії, здобув освіту за спеціальністю «Агрохімія та ґрунтознавство». В 1970-1972 роках знову (за призовом) служив в армії.

У 1972-1978 роках працював науковим співробітником на зональній Гірсько-Карпатській сільськогосподарській дослідній станції Закарпатської області; у 1978-1983 роках – науковим співробітником, заступником директора з наукової роботи Центрально-Чорноземного державного заповідника Курської області.

 

Коли Топольні проживали в росії, вдома завжди розмовляли українською, а коли перетинали кордон з Україною, то повністю переходили на українську мову. Потім Федір Топольний повернувся в Україну. Казав, коли виростуть діти, то не зрозуміють, чому він вивіз їх на чужину. Знову повернувся до Гірсько-Карпатської сільськогосподарської дослідної станції, де працював заступником директора з наукової роботи до 1993 року.

Кандидатську дисертацію на тему «Хіміко-генетичні особливості бурих гірсько-лісових ґрунтів Карпат і зміна їх складу і властивостей під впливом сільськогосподарського використання» Федір Топольний захистив у 1979 році в МГУ; докторську дисертацію «Буроземи Українських Карпат: особливості генези, кислотності і хімічної меліорації» – 1991 року в Харкові. Він любив мандрувати, досліджувати світ. Казав: «Добре бути науковцем, який задовільняє свою цікавість, а йому ще й за це платять».

У 1993-2001 роках Федір Топольний – професор, завідувач кафедри агрохімії, ґрунтознавства і меліорації Подільської державної аграрно-технічної академії. З 2001 та до своїх останніх днів – професор Центральноукраїнського національного технічного університету. Тут він очолював кафедру екології та охорони навколишнього середовища (2002-2003 роки), потім працював на кафедрі загального землеробства. Його любили студенти, яким він пояснював складні речі простими словами. Його принцип: хочеш досягти успіху – дій на позитивні емоції.

Федір Пилипович Топольний був відомим фахівцем у сфері кислих неопідзолених ґрунтів, хімічної меліорації. Він – автор понад 150 наукових праць, навчальних посібників та популярних видань у галузі агрономії, ґрунтознавства, екології, геоботаніки землеробства та рослинництва. Курував Кіровоградський обласний відділом Українського товариства агрохіміків і ґрунтознавців.

Багато уваги Федір Топольний приділяв дослідженням стану радіації на Кіровоградщині. Зокрема, під науковим керівництвом Федора Пилиповича в 2011 році вийшла наукова монографія «Екологічна безпека уранового виробництва», а у 2019 році – наукове видання «Життя в краю підвищеної радіації». «В армії мене навчили, що таке ядерна зброя, до яких негативних наслідків призводить вибух ядерної зброї, та як людині уберегтися від того негативу, – розповідав професор Топольний. – Я був добре ознайомлений з негативними наслідками ядерного вибуху, тому коли доля привела мене на Кіровоградщину і я побачив, що тут широко обговорюються питання впливу радіації від уранового виробництва, я почав вивчати це питання. Чим зумовлений радіаційний стан Кіровоградщини? Які види радіації впливають найбільше?..»

В 2009 році Федір Топольний був нагороджений знаком МОН України «Петро Могила» «За розвиток вищої освіти». Федір Топольний був великим патріотом України, з 2014 року активно підтримував військових, з кожної пенсії значну суму перераховував у фонд «Повернись живим».

Нам дуже пощастило жити поряд і навчатися в цієї надзвичайно світлої, щирої, люблячої, енергійної, позитивної, доброзичливої і життєрадісної людини.

Царство Небесне та вічна світла пам’ять Федору Пилиповичу Топольному.

Віктор КРОШКА

Читайте нас також в Telegram!

07.12.2023 16:30
Переглядів: 1268
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.