«Для мене вироби ручної роботи завжди будуть цінніші за фабричні»: майстриня із Тального створює новорічні композиції та декор для дому
Тетяна Мельниченко із Тального на Черкащині створює новорічні композиції та декор для дому. Для цього використовує різноманітні матеріали: природні, штучні, текстиль. Майстрині 25 років, а створювати щось своїми руками вона любить ще із дитинства.
– У мене вдома завжди було багато кольорового паперу, картону, фарб і різного приладдя для творчості. В юнацькі роки, навчаючись у педагогічному коледжі, для занять у школі ми готували цікаві завдання та ігри, а на уроки трудового навчання треба було виготовляти різноманітні вироби для наочності. Все це мені дуже подобалося і приносило задоволення, – говорить Тетяна.
Декор для дому майстриня почала створювати, коли придбала разом із чоловіком власний будинок. Каже, що захоплювалася тим, як у Європі люди до різних свят прикрашають свої оселі. Це надихнуло її на створення чогось подібного
– Коли я працюю над виробами, то відпочиваю думками та душею. Хтось віддає перевагу риболовлі чи спорту, я – створенню декору. За справою час пролітає непомітно, – зізнається Мельниченко.
Тематика декору, який створює майстриня, різноманітна і не обмежується лише різдвяно-новорічним періодом. Тетяна класифікує свої вироби за порами року та до свят.
– Улюбленої теми декору я виокремити не можу. Все залежить від сезону. Якщо це, до прикладу, початок зими, то вже хочеться щось створювати різдвяно-новорічне, казкове, яскраве, з кульками та гірляндами. А з наближенням весни – ніжне, тепле. Мені цікавий великодній декор – кролики, писанки, велике різноманіття весняних квітів. Все це для мене – емоції, які формують особливу любов до кожної теми, свята чи пори року.
Починала майстриня зі створення різдвяних віночків на двері. Зараз виготовляє багато інших виробів: підсвічники, букети, композиції, панно тощо. Каже, що їй завжди цікаво робити щось нове, працювати з різними техніками та матеріалами.
– У наш час є багато як штучного, так і природнього матеріалу. Основи для вінків можуть бути з лози, гілок, соломи, пінопласту. Деякі компоненти треба підготувати заздалегідь, наприклад, горіхи, шишки, гілки, квіти тощо. Свої вироби я роблю такими, щоб вони зберігалися не один рік. Процес створення завжди починається з визначення теми та підбору матеріалу. А далі вмикається фантазія і готово!
Тетяна говорить, що ідеї у неї виникають саме тоді, коли вона підготовлює матеріал. Тримаючи у руках якусь деталь, майстриня бачить, де вона найкраще виглядатиме. Каже, що у її справі важлива увага до деталей, бо саме вони формують загальну композицію.
– Для мене вироби ручної роботи завжди будуть цінніші за фабричні. По-перше, це унікальна річ – більше такої немає. Створюючи виріб, ти вкладаєш в нього душу, свої старання, ідею. Це не багатомільйонна китайська «штамповка», а індивідуально виконана річ. Аналізуючи методику викладання в школах різних країн світу, помітила, що всі педагоги наголошують на тому, що треба робити акцент на творчості дитини та всіляко розвивати її. Штучний інтелект замінить багато професій, деяких не стане взагалі. А живопис, музику, декоративно-ужиткове мистецтво та й мистецтво в цілому замінити не вдасться. Тому все, що створене за допомогою рук, власних ідей та творчості – ціную, люблю та захоплююся, – каже Тетяна.
Тая КАЯФЮК