Дітей у школах не годують другий місяць
Від 23 грудня в Тальному перестали годувати дітей. Після відновлення навчання з нового року безплатно харчуються лише пільгові категорії – діти воїнів АТО та діти з малозабезпечених родин. Загалом не більше 10% від загальної кількості учнів.
– Дітей перестали харчувати без пояснень, – каже мати школярки із Тальнівської школи №2 Валентина Башкатова. – Раніше хоч чаю з булочкою можна було купити. А тепер узагалі нічого. Мусимо давати тормозок. Чого так сталося – не знаю. Кажуть, нібито тендер виграв якийсь підприємець із Умані. Коли він почне годувати, невідомо.
– Чув ніби дітей із молодших класів відпускають після 5 уроку, щоби не голодували, – каже батько однієї з школярок, Сергій Білоус.
– Їдальня школи готова запуститися хоч зараз, – каже директор міської школи №2 Тарас Солошенко. – Єдина проблема – немає механізму. З 1 січня усі міські школи перейшли на утримання нової громади. Місто має можливість годувати дітей-школярів, бо багато років годує дошкільнят у дитсадках. Це навіть краще, бо підприємці, які харчували раніше, закладали певний відсоток коштів собі у прибуток. Зараз же всі кошти підуть на харчування. Для мене це питання теж актуальне, бо маю двох дітей-школярів. Сподіваюся, що годувати дітей почнемо вже на цьому тижні.
– Єдина проблема – не сформовано відділ освіти нової громади, – каже міський голова Олексій Юрченко. – Але на цьому тижні обов’язково знайдемо очільника відділу. Сподіваюся, він відразу вирішить питання із харчуванням. Хочу попросити вибачення в батьків. Річ у тім, що сформовано нову громаду, а досвіду роботи в ній ні в кого не було. Треба було не наламати дров, а зробити все у відповідності до вимог закону.
Тим часом у сільських школах, що не входять до нової об’єднаної громади, відбулася заміна підприємця, який здійснював харчування. Замість Ніни Костенко тендер виграв уманський бізнесмен Сергій Березовський.
– Я готувалася до участі в тендерах через систему “Прозоро”, – пояснює Ніна Василівна. – Спочатку мене підтримувала очільник районного відділу освіти Лариса Коваль. Потім змінила свою думку.
“Мабуть, ви не будете харчувати”, – сказала.
– Бачу почали вставляти мені палиці в колеса. Згодом Коваль заявила, що я відмовилася. Переможцем тендеру стала якась уманська фірма. Хоча це фіктивна організація. Насправді дітей харчує жінка начальника управління агропромислового розвитку Віталія Захарчука. У мене завжди були свіжі продукти. Бувало, по кілька разів на день гасала в села, підвозила свіже. Машину побила на сільських дорогах. А тут кажуть, що можуть завезти раз на тиждень чи раз на місяць і годуйте собі.
За чутками Ніна Костенко погоджувалася харчувати дітей комплексними обідами по 11-15 гривень.
У школах Звенигородського району проблем із харчуванням немає. Обіди коштують 8 гривень.
– У наших школах діти 1-4 класів харчуються безоплатно , – каже технолог відділу Катеринопільського відділу освіти молоді та спорту Лариса Басараб (за рахунок субвенції сільських рад), теж стосується і пільговиків (діти сироти, напівсироти, діти учасників АТО, переселенців, багатодітних, малозабезпечених сімей), усі інші – або платять гроші, або беруть їжу з собою. В окремих селах, наприклад Новоселиці, усіх діток харчують безкоштовно, на розсуд сільради. У садочках району до 40 % платять батьки за харчування, решту грошей – виділяють із місцевого бюджету.
Єрківська об’єднана громада усіх дітей харчує своїм коштом, батьки нічого не платять. У Ярошівці пільговиків та молодші класи харчують безкоштовно, інші платять. У садочках батьки сплачують 20 % від харчування, а 80 % сплачує сільрада.
Юрій СТРИГУН, Тетяна ІВАШКЕВИЧ